Aspirante optimiste, peste 35 de ani (5)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

Lia felicitariii!!!
Gabitzu bine ai venit
aoleuuu daca de pe acum ati inceput cu galeria.. imi inchipui ce o sa fie atunci
va pupacesc pe toate!!!

Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...



"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sheherezada spune:

lia68 FELICITARI si sarcina usoara.
Liana30 tie un de noapte buna.

"Nu exista culmi de neatins ci numai aripe prea scurte"

sheherezada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chivutamonica spune:

,,...HAI LIANA,NU TE LASA,SA NE ADUCI VESTI BUNE.
,MONI
CIND PLECI,IN 7 SAU IN 8 noiembrie ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

sheheeeee ete ca nu plec..ma bucur ca te zarii..si imi fugii somnul..na!!
MONI eu trebuie sa fiu acolo pe 9 la ora 11.00 ora lor..inca nu stiu cand voi pleca..pe 7 sau pe 8

Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...



"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Gabitzu bine ai venit !!!
Avalonul meu ...nasool rau la histeroscopie.....fara anestezie...
Hai sa va povestesc...Dupa "cotizatiile de rigoare" ajung in salon. Si astept..., astept..., dar cum ma ardea rau de tot de o tzigarica ies pe scari si bag "cuie la plamanii" ....Intre timp vine o duduca de la sala de operatii sa ma invite...Si cum nu eram in salon ...iata-ma ca incep cu stangul (asa gandeam io...)
Ma duc fugutza dupa ea, si ma lasa sa astept foo 10 minute in holuletzul ala ...(scaunele de langa usa de la Reanimare).
Aaaa... pai cand am vazut ca o scoate pe o doamna din operatie , alba la fata, si inconstienta ( cum sunt f. fricoasa) am simtit ca mi-se face rau...ma trecuse toate cele...
In fine...ma cheama dr. meu ... ma dezbrac ,...( ridic camasutzaaaa ).si incepem....
Offf...mi-a zis ca o simt o intepatura si "incepem " . Ce sa incepem frateeee , ca aveam niste dureri si dadeam din , pana l-am scos pe dr. din sarite....(care de obicei este un om calm )...
Asaaaa apoi l-am auzit spunand ca a rezolvat sinechia si ..GAATAAA!!
Dar din cauza fricii si a durerii mi-a scazut tensiunea si iar "floshc" am lesinat. Noroc ca nu am apucat sa ma dau jos de pe masa.
Am mai auzit cand m-a intrebat dr. daca ma doare umarul , si am apucat sa ii raspund ca amandoi umerii ma dor , si s-a rupt filmul.
A urmat ...iar palmutze la falcutze....
Cam asta este cu histero.
Aaa si mi-a mai explicat dr. ca este f. bine ca m-au durut umerii, ca asta dovedeste ca am trompele permeabile. Mai fetelor dar era o durere in jurul gatului (nu stiu daca am zis bine... )
Andra las' ca si bebelicilor vostrii o sa le zici "maculetzii lu' mama "
O sa vezi tu ca stiu ce zic...
Mai fetelor ...mie imi placu rau nenea Soare dar lu' Maca 'al meu nuuuuu..a zis ca pot sa il il las si nemancat ( l-am amenintzat ca nu mai vede mancare calda..) ,ca el nu mai merge...
Acum ma multumesc ca este de acord cu IAD. Nu imi mai fortez norocul...
Asta este...un CAPOS!!!
Dar tot il iubesc ..ca este al meu...caposul meu ...Nu??

Hai ca iar am scris mult!!!
Recuperez..!!
Noapte bunica!!!
fetele !!

PERLUTZA
FLORILE MELE
Un drac de fata!

"Cand am incetat de a mai fi copii, am si murit !!! "

copilutz'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela_1 spune:

Copilutzu, ma ingrozesti. Asa rau doare? De ce nu s-o face dom'le anestezie daca doare asa rau? La Cocei, am aflat ceea ce stiam deja, astenospermie, indicatie FIV. Ne-a dat sa mai facem niste analize de secretie si sa mergem si la urolog (Damian). A propos, ne-a sfatuit sa facem analizele la Med Life.
Lia 68, felicitari, sarcina usoara si un bebe sanatos.
Gabitzu37, bine ai venit si sa nu stai mult pe aici.
Avalon, Mikisor, Nusy, Andra, Gabiu, DJMama, Liana, Pisix si tuturor aspirantelor si o .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna fetelor!!
Copilutzu eu am fost ieri la American Medical Center crezand ca acolo se face GIFT si ZIFT. Dar nenea profesorul nici nu auzise de aceste proceduri, daramite sa le mai si practice. Eu sunt o pacienta a dr. Tutunaru, dar nici el inca nu practica asa ceva, nu stiu de ce!! Deci ce stiu eu despre GIFT este ca la aceasta procedura ai nevoie de o trompita permeabila, pentru ca acolo se introduc ovulul si spermatozoidul si-i lasa sa se cupleze singuri. La ZIFT, ii coace in laborator si dupa ce s-a format embrionul(zigotul) ti-l introduce tot in trompita. Dupa multe studii despre FIV si sansele de reusita s-a constatat ca cel mai bine se introduc embrionii direct in trompa, acolo unde incepe orice sarcina si sansele ca organismul sa-l primeasca si sa-l plimbe putin, dupa care sa ajunga in uter sunt de 65%. Pe cand la FIV, unde embrionii vin deja in uter exista posibilitatea ca organismul sa-l respinga ca pe un corp strain, pentru ca nu e corp galben pe trompa, care si el ajuta la nidare,...etc. Deci mai nou in strainatate se practica cu mare succes GIFT si ZIFT, cu sanse de peste 50 % la ambele. La noi inca nu am aflat unde se practica, pentru ca sunt sigura ca se face si aici. Am auzit voci!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasha_4as spune:

Lia 68 felicitari,ne incurajezi realmente pe noi babutele sa nu abandonam ,asteptam "minunea lui A" la naturiste/homeopate de la tine sau gabi
Liana ma alatur si eu galeriei cu incurajarile pt ca le meriti cu prisosinta
Copilutz pupa baba fata curajoasa...,sa dea DD ca toate chinurile sa fie cu folos


multi la pustani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Ioana, exact la asta m-am gandit si eu, ca procedeul FIV este putin cam nefiresc, embrionii pot fi respinsi de organism atata timp cat nu exista acel corp galben care sa-i sustina hormonal (ovarele fiind punctionate) si se incearca sustinerea hormonala cu progesteron (care fie vorba intre noi in asemenea cantitati 6-8 ovule/zi iti da niste stari super-depresive dupa 'consumarea' evenimentului). Unii medici de la Szeged am vazut ca administreaza in plus fata de altii pregnyl dupa ET la fiecare 3 zile pentru sustinere. Si mai este prednisonul/medrolul, antialergic pentru ca organismul sa nu respinga embrionii si sa-i lase sa se implanteze. Protocoalele difera, dar in general vad ca s-au gandit cam la toate implicatiile. In orice caz, tehnicile GIFT si ZIFT sunt mult mai apropiate de conceptia naturala, exact cum ai spus si tu.
Am vazut ca dr.Tutunaru o sa se apuce de FIV la Sabyc si i-am spus repede sotului meu (eu ii tot povestesc impresiile mele de pe forum de ceva timp), si el de colo cica "pai fugi repede si programeaza-te, ce mai stai, vrei sa te duci cu o luna inainte?"

Copilutzu, vezi de aia nu am vrut eu sa fac histeroscopia la Giulesti, stiam ca nu-mi vor face anestezie. In fine, bine ca ai scapat de sinechie, ai netezit mult drumul pe care-l mai ai de parcurs. Eu nu stiu ce i-a facut dr.Soare sotului meu, dar tare a prins incredere in el si o sa mai mearga in decembrie iar. Poate ar fi trebuit sa-l trimiti pe sotul tau o data macar singurel la dom' doctor sa stea de vorba ca intre barbati, asa... zic si eu...

Liana, sa-ti ajute Dumnezeu sa reusesti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Gabitzu, multumesc pentru incurajari. Sa stii ca incerc sa gandesc pozitiv zi de zi. Insa probabil dupa experienta asta s-a produs o mica furtuna hormonala care m-a luat pe sus sau m-a coborat prea jos. Dar imi revin eu!

Mergi la inceput