"Tarife" nastere !?!

"Tarife" nastere !?! | Autor: Lili GHIBEA

Link direct la acest mesaj

Un subiect un pic mai dur...,insa puteti sa-mi spuneti si mie care mai sunt "tarifele"pt.nastere ?
Care este procedura de inmanare a plicului ?
Stiam ceva de genul : Dr.250 USD, medicul pediatru - 20 USD, iar anestezistul - 50 USD.
Mai este valabil sau au convertit totul la EURO ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

eu am nascut la caritas pe 10 aprilie si "tarifele" au fost: 100$ la doctor (am dat pt ca am vrut eu, nu mi s-a cerut nimic!), 500000 lei la pediatra (bani care au stimulat comportamentul ei ulterior...i-a facut un set de teste alexutei), 500000*3 lei la moase (au fost 3), 20000 lei la fiecare igienizare (2 sau mai multe pe zi), 20000 lei la fiecare asistenta de la nou nascuti (ca sa se ocupe mai atent de alex, dar tot s-a umplut de bube si de o infectie la ochi) si 20000 lei de fiecare data cand trebuia sa fiu ajutata cu ceva (asternuturi curate, etc).
cred ca tarifele difera de la spital la spital...

ariel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Eu am nascut natural la Giulesti in martie 2003 si doctora a fost foarte multumita ca a primit 100$(i-a dat eu din propria initiativa),iti spun ca a fost multumita, deoarece imediat am avut loc intr-o rezerva de 3 paturi unde nu costa nimic, in timp ce rezerva cu 2 paturi costa 10$ pe zi.Moasa a primit 1.000.000 lei,la igiena cotizam cu 10.000lei,iar la fiecare tura de asistente alegeam eu una mai draguta si ii dadeam cate 50.000 sa se ocupe mai cu atentie de BB.
Pentru a mi se face curatenie nu a trebuit sa cotizez cu nimic deoarece am considerat suficient sa se spele pe jos de 4 ori in timpul zilei si mi se desinfecta si baia cu tot felul de solutii.
Nu stiu unde vei naste tu,caci preturile difera de la spital la altul in functie de tipul nasterii (cezariana/naturala).
Succes si nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina spune:

la Municipal pt. o nastere normala cat se da la doctor, moasa, asistente....
Va multumesc!!!

gianina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebi spune:

EU AM NASCUT LA CANTACUZINO CEZARIANA: 200usd MEDIC, 1.000.000 anestezist si 1.000.000 neonatolog.

Conditiile sunt bune: rezerva singura, foarte curat


Love is all around

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinai spune:

La Sf. Pantelimon: 250 euro la medic, 1,000,000 lei la neonatolog, 1,000,000 lei la anestezist, 700,000 lei la asistenta sefa care era de garda plus 50,000 lei, de doua ori pe zi la asistentele de la copii si cate 50,000 lei la fiecare tura de asistente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danza spune:

Nu ca v-ar interesa tare, dar pt comparatie va zic care sunt tarifele la Chisinau (in provincie nu cunosc)>
doctorita, la care mergeam cam 1 data/luna incepand cu 2 luni (pe langa cea la care eram la evidenta pe sector) mi-a cerut 100$ si a zis ca se ocupa ea de tot, mai putin de sacosica cu medicamente pe care trebuia s-o am la mine la internare + lucruri pt bebe, etc.
Am mai platit vreo 30$ oficial in casa spitalului, pt ca am ales sa nasc in alt sector. Doctorita a mai primit inca 30$ in plus la cei 100 fixati drept multumire. In rest ea s-a ocupat sa-i dea ceva pediatrei, moasei si sefei sectiei pt lauze, unde am avut parte de o rezerva de 2 persoane cu toate comoditatile.
In plus, cate 15-20 lei (echivalentul la 1$-1.4$) fiecarei asistente de nou-nascuti si celei care avea grija de mamici (instructaj cum se alapteaza corect etc.).
La sfarsit le-am mai luat cate un buchet de flori si cate o sticla de sampanie/coniac pt doctorita, moasa, sefa sectie lauzie, pediatra - au fff multimite toate. De mine nici nu vorbesc, am avut parte de toate ingrijirile necesare, plus ca doctorita mi-a mai facut si masaj si tot ce-mi venea mie in cap atunci numai ca sa ma scuteasca de dureri.

Cu drag,
Danza, mami fericita a lui Danuz

paginuta personala: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Danza

Album:http://www.yamafoto.com/?ref=6599

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lili GHIBEA spune:

Va multumesc pentru raspunsuri !
Stiu ca nu este obligatoriu sa "cotizezi", insa deasemenea stiu ca exista o lege nescrisa in acest sens...
Multumiri inca o data !

Lili

Mergi la inceput