spit. polizu

spit. polizu | Autor: Luizax

Link direct la acest mesaj

Stie careva ceva de polizu? Cum sunt conditiile p-acolo pt. cineva care o sa nasca prin cezariana? Dar despre doctoresa Simona Buiescu ati auzit? (am inteles ca e stagiara acolo).

Luizax - karkotash shef!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madadum spune:

Buna

eu am nascut la polizu in iulie 2001 cu dr magda petrache. eu am nascut normal cu epidurala si a fost super ok. dupa nastere eu am inchiriat una din rezervele medicover (sint 2 rezerve medicover si 2 care nu mai stiu ale cui sint). spitalul a fost inchis si renovat in 2002 asa ca ar trebui sa fie ceva mai curat decat in 2001. asta a fost si motivul pentru care eu am ales rezerva - foarte curata, cu aer conditionat si tv, intr-un cuvant hotel. la asistente trebuie sa dai constant. ceea ce nu mi-a placut mie a fost felul in care s-au ocupat de copil. daca chemam eu vreo asistenta veneau, daca nu -nu. oricum bb a fost super ok si nu am stat decat 2 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubi spune:

si eu la Polizu, tot cu Magda Petrache, tot in rezerva Medicover, numai ca eu am cautat-o toata noaptea la telefon. M-am chinuit de la 10 seara pana la 8 dimineata cand am nascut! fara peridurala ca nu m-a bagat nimeni in seama pe acolo.......pelviana, am nascut normal ca asa a vrut doamna doctor, care intr-adevar cu maiestrie mi-a scos copilul. Nu am nimic sa-i reprosez, mi-a urmarit sarcina impecabil, am nascut superb, dar nu am gasit-o cand am avut nevoie Ghinionul meu!

bubi

SANATATE MULTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinutza spune:

Si eu in 29 iulie 2002, cu DR. Dima Luminita. Un medic pe care l-as recomnada oricand: profesionala si umana. Am nascut fara peridurala, foarte repede(norocul meu).Conditii foarte bune. Am stat intr-o rezerva, doar eu cu bebe, dar fara plata. Nu am avut televizor si aer conditionat, dar nici n-a fost nevoie. Am prins 3 zile mai racoroase, am stat cu geamul deschis si aparatul de tantari in priza si totul a fost foarte bine.
Cristina si Ana
PS: De multe ori imi aduc aminte cu mare placere de momentele acelea, m-am simtit intr-adevar foarte bine. Nu ma asteptam dupa cate povesti ''de groaza'' auzisem despre nasteri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jade spune:

si eu am nascut la Polizu in dec.2002 cu dr. Nicolescu Serban. nastere normala, fara anestezie, fara probleme deosebite. dr. a fost super, moasa la fel, dar restul asistentelor ... cum spune si madadum trebuie sa le dai ca sa te bage in seama. am stat intr-o rezerva cu 2 paturi, foarte curata, cu frigider. pt. "luxul" de a avea tv, telefon si aer conditionat tb. sa achiti 60 USD/zi.
poate e greu de crezut, dar pe toata durata sarcinii nu i-am dat absolut nimic dr. in conditiile in care mergeam la control o data pe luna si, spre sfarsit, din 2 in 2 saptamani. s-a comportat admirabil, n-am simtit nici o secunda ca l-ar deranja; fiecare intrevedere dura in jur de 30-45 min. (durata valabila pt. fiecare pacienta a lui).
motivul pentru care nu i-am dat nimic pe parcursul sarcinii a fost chiar comportamentul lui la primul control. am avut impresia ca l-as jigni daca i-as oferi ceva ... si nu m-am inselat ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilib72 spune:

Si eu am nascut la Polizu in martie 2003 nastere normala, nu am avut sansa sa stau singura in rezerva, am fost patru mamici, nu mi-a placut deloc: am stat 3 zile si nu au venit sa schimbe lenjeria decat atunci cand le-am rugat,nu se uita nici o asistenta la tine pana nu o multumeai cu ceva ce sa mai spun de femeiile de serviciu care se credeau buricul pamantului etc..
Eu am nascut cu dr. Francois Dezire, un ginecolog bun ,nu mi-a cerut niciun ban i-am dat cat am crezut eu ca merita.
Tin sa precizez ca doctorul nu era de garda in noaptea aia l-am sunat si in 20 de minute a fost la spital, am nascut repede la 23,30 am ajuns la spital si la 1,50 am nascut.
Nastere usoara si sa-ti ajute Domnul sa stai singura in rezerva.
Lilib

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.mustaciosu spune:

Am nascut la Polizu in noiembrie 2001 cu dr. Gabriel Lemnete (super medic!). Am nascut normal (din pacate fara anestezie) dar a fost bine. N-am capatat o rezerva, desi am avut promisiunea ca o voi avea, dar nici n-am insistat foarte tare. Conditii nasoale in spital asistente... oarecum dragute cu bani multi bagati in buzunar pt. fiecare rahat - veneau sa schimbe copilul (cu insistente mari si ciubucuri de asemenea) pe la 11 noaptea, erau ofuscate tot timpul si totdeauna mult prea ocupate si prea importante ca sa bage pe cineva in seama mai mult de un minut. La sala de nasteri ai grija, mare grija sa te duci cu bani la tine (tot pt. asistente, evident) si sa le dai inainte cate ceva. In rest... nastere usoara si sedere cat mai scurta in spital. Si sa iei legatura cu medicul tau din timp, iar daca ajungi in alta garda decat a medicului cu care ti-ai propus sa nasti, sa precizezi ca esti pacienta colegului lor si ca vei naste cu medicul ales de tine. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinutza spune:

quote:
Originally posted by mirela.mustaciosu

Am nascut la Polizu in noiembrie 2001 cu dr. Gabriel Lemnete (super medic!). Am nascut normal (din pacate fara anestezie) dar a fost bine. N-am capatat o rezerva, desi am avut promisiunea ca o voi avea, dar nici n-am insistat foarte tare. Conditii nasoale in spital asistente... oarecum dragute cu bani multi bagati in buzunar pt. fiecare rahat - veneau sa schimbe copilul (cu insistente mari si ciubucuri de asemenea) pe la 11 noaptea, erau ofuscate tot timpul si totdeauna mult prea ocupate si prea importante ca sa bage pe cineva in seama mai mult de un minut. La sala de nasteri ai grija, mare grija sa te duci cu bani la tine (tot pt. asistente, evident) si sa le dai inainte cate ceva. In rest... nastere usoara si sedere cat mai scurta in spital. Si sa iei legatura cu medicul tau din timp, iar daca ajungi in alta garda decat a medicului cu care ti-ai propus sa nasti, sa precizezi ca esti pacienta colegului lor si ca vei naste cu medicul ales de tine. Succes!


Mirela chiar ai avut probleme cu asistetele de la sala de nasteri? Eu si acum imi fac mustrari de constiinta ca n-am stiut sa iau mai mult de 200.000 lei la mine si inainte sa nasc am vrut sa le dau si nu mi-au primit, la fel si doctorita, iar dupa nastere nu mai stiam ce sa fac de fericire ca a fost totul bine. Le-am dat asistentelor cat am avut, iar sotul meu caruia desi i-am spus sa fie atent ce si cum, era parca pe alta lume, asa ca au ramas cu 200.000 lei de la mine. Stiu ca e putin, dar la sala de nasteri nici nu stiu cum se poate o mama concentra la acest aspect, mai ales daca incepe travaliul.

Mergi la inceput