Maternitatea Bucur

Maternitatea Bucur | Autor: carmendraghici

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor! A nascut cineva la Maternitatea Bucur? Care sunt conditiile acolo? Doctorita mea, Camelia Constantinescu lucreaza acolo si am incredere in ea dar atat cat am vazut eu din spital, respectiv parterul, nu mi-a placut deloc. Astept niste informatii de la cineva care a nascut acolo sau stie din alte surse. Merci.

Draghici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns azibel spune:

Eu am nascut acolo in decembrie 2000 ,prin cezariana.Conditiile nu sunt prea grozave se vede ca nu au cine stie ce fonduri insa asistentele si medicii sunt atenti.Dupa cezariana m-au tinut 2 zile la reanimare nu pentru ca as fi avut ceva(m-am simtit extraordinar dupa operatie)dar asa era regula,nu m-au lasat sa ma ridic din pat decat a doua zi(desi eu as fi vrut sa ma ridic imediat).Apoi m-au mutat in sectia de lauze ,unde daca dai poti sta singura in rezerva(sunt vreo 2sau 3.Lenjeriile arata ca vai de capul lor ,insa ii multumesc lui D-zeu am fost bine si eu si bebe.Desi iti dau copilul in camera ,puiul meu a avut un icter mai pronuntat(Rh diferit)si a stat tot timpul la ultraviolete,asa ca ma duceam eu sa-l alaptez.
Iti doresc nastere usoara si un bebe sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuletu spune:

am nascut si eu acolo luna trecuta, natural. salile de nastere si travaliu (sunt unul si acelasi lucru) sunt foarte curate si au lenjerie ca lumea si sunt de o singura persoana. la lauzie e mai naspa, dar nu pentru ca nu ar fi curate (se spala de doua ori, dimineata si seara) ci din cauza lenjeriilor, sunt vai de mama lor. iti aduc copilul in salon in 24 ore de la nastere, ca sa te mai odihnesti si tu. asistentele si medicii sunt foarte draguti, cred ca asistentele se poarta omeneste chiar si daca nu le dai bani - am vazut cateva tovarase colorate care nu cred ca isi permiteau sa dea nimic la spalat. nu e problema nici cu suplimentul de lapte - iti dau daca ai nevoie cand vrei tu. uitandu-ma in urma, imi pare rau ca am luat supliment si nu m-am chinuit cu bebita toata noaptea. acum am lapte si se pare ca prefera biberonul. schimba bebeul cu pempersii lor, dar poti sa-l schimbi de cate ori vrei tu (cu pempersii tai, insa) ca ai chiuveta in camera si poti sa-l speli acolo. hainute tot de la ei, insa eu mi-am adus caciulite de acasa, ca cica stau prost si cu caciulitele - varsa bebeii pe ele si trebuie schimbate foarte des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendraghici spune:

Va multumesc pentru raspunsuri. Sper ca va fi totul OK. Pana la urma, nu voi sta mult pe acolo ca sa ma enervez prea tare.

Draghici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danoana spune:

Si eu trebuie sa nasc acolo in august cu dr.Marilena Ionescu.
Mihuletu, daca stii sau ai auzit ceva pe acolo despre ea, te rog spune-mi si mie!
Mai e o chestie, acum doua saptamani am fost la ea la control in spital ( era de garda ) si am vazut ca , pentru a preveni contaminari cu virusi (!!), nu permiteau vizite. E adevarat, sau cu bani se rezolva orice, si, daca da, cu cine sa aranjez? N-as vrea sa-l stiu pe barbatu-meu facand 13-14 pe la usa spitalului!
va pup, Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuletu spune:

stai linistita danaoana - asta se intampla din cauza carantinei, i-a innebunit pe toti gripa aia atipica de la beijing. insa daca iubitul tau sotior da cui trebuie niste banuti (portarii de jos, sunt doi tinerei destul de intelegatori daca sunt "motivati") si daca vine in jurul orei 17.00, cand medicii sunt plecati si nu au ramas decat cei de garda.imediat dupa nastere am trimis infirmiera (la fel, motivata) dupa al meu si l-a adus si la mine si l-a dus sa o vada si pe bebita, care era deja dusa in sectorul ei.
n-o cunosc pe doctorita ta, dar am auzit despre doctorii din bucur ca sunt sufletisti si profesionalisti. cu doua saptamani inainte de a naste eu, povesteau fetele ca un doctor - olteanu pe nume, a petrecut doua ore incercand sa resusciteze un bebe si pe mama lui, care o apucasera pe calea luminoasa si a reusit sa-i aduca inapoi. m-a impresionat povestea, de acum inainte am zis ca o sa ma gandesc de doua ori cand o sa-i acuz pe medici de neprofesionalism si nepasare, pentru ca mai sunt si unii carora le pasa si care spala pacatele celorlalti.
multa bafta, daca te mai intereseaza ceva si te pot ajuta, cu cea mai mare placere.
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danoana spune:

Multumesc mult, Mihuletu.Mi-a mai venit inima la loc, pentru ca dupa ce am fost in maternitate la control cam intrasem in panica.Oricum sper sa nasc repede si sa nu facem multi "purici" pe acolo.
Toata lumea a strambat din nas cand au auzit ca nasc la Bucur, dar m-am gandit ca ar fi copilaresc sa-mi schimb acum doctorul acum fara un motiv real, mai ales ca deocamdata n-am ce sa-i reprosez.Unde mai pui ca de acasa pana la Bucur fac exact un minut!
Daca mai am vreo "panica" iti scriu.
Va pup,Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danoana spune:

Carmen, cand nasti?
Pana la urma ai ramas la Bucur?
Eu nasc in jur de 22 august asa ca daca vreuna dintre noi mai afla ceva interesant pana atunci, sa tinem legatura!
Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendraghici spune:

Oana eu voi naste in decembrie, mai e ceva pana atunci, dar incerc sa ma interesez din timp de niste lucruri. Oricum, astept parerea ta despre spital dupa ce vei naste. Nastere usoara!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clara spune:

carmen, te rog sa-mi dai si mie niste detalii despre dr Constantinescu Camelia.
ea mi-a urmarit prima sarcina, dar nu am nascut cu ea.
mie mi-a placut f mult de ea atunci.
stii cumva, are cabinet particular sau mai este la policlinica Vitan?
e la fel de draguta?
te rog mult./

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendraghici spune:

Buna Clara. Eu am fost doar de cateva ori la dr. Constantinescu la recomandarea unei prietene care a nascut cu ea, la fel si sora ei. Ele au fost foarte multumite si pana acum nici eu nu am de ce sa ma plang, mi se pare foarte draguta si amabila. Tocmai si-a deschis un cabinet particular "Vital" care este pe B-dul D. Cantemir (de la restaurantul Budapesta spre liceul Sincai pe partea stanga), iar telefonul de acolo este 330.31.91. Am auzit ca si-a dotat cabinetul super, iar consultatia este 400.000 lei fara ecografie. Eu ma duc astazi acolo iar informatia despre pretul consultatiei o am de la prietena mea. Sper sa nu am vreo surpriza neplacuta acolo. Sper ca ti-am fost de folos. Pupici.

Mergi la inceput