de ce insala barbatii?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by serendipindity

quote:
A insela e un risc sa rupi inima cuiva. A-l parasi e o certitudine.
Intre risc si certitudine, as alege prima varianta.



Vasazica, mai bine sa-l las pe amarat sa traiasca in incertutudine, decat sa-l parasesc?????????????



Mara



Imi vine in gind un film pe care l-am vazut acu' ceva vreme..."Playing by heart", exista acolo o scena in care un barbat in virsta, Paul (Sean Connery) e "fortat" sa isi recunoasca o idila si sa dea explicatii chiar daca trecusera citeva zeci de ani de cind se intimplase.
Sotia lui, Hannah (Gena Rowlands)..nu-si putuse gasi linistea niciodata, traise in incertitudine, acum se pregateau sa sarbatoreasca aniversarea de 50 de ani impreuna dar ea inca era neagra de suparare, voia sa stie "de ce?", cu atit mai mult cu cit descoperise ca el pastra o poza a femeii cu care in trecut se pregatise sa fuga in lume si sa-si paraseasca familia.
Se simtea tradata si furioasa, nu mai era in stare sa se gindeasca la nimic altceva.

Ea intreba, el ocolea raspunsul...insa la un moment dat a fost nevoit sa vorbeasca despre asta.

Nu-mi reamintesc cuvintele lui cu exactitate dar i-a spus cam asa " m-am indragostit de o alta fiindca aveam nevoie sa mi se reaminteasca cine sint, ce sint.
Trebuia sa mi se reconfirme ca sint bun si puternic, fiindca viata linga tine ma facuse sa uit asta dar NU din vina ta, nici nu are importanta din ce motive.
Cea mai sigura forma de a-ti recapata increderea in tine e sa gasesti pe cineva care se indragosteste de tine fiindca esti deosebit, sentimentul ca esti deosebit iti ridica moralul si-ti da forta sa mergi mai departe, asa ca oricit de bizar ti s-ar parea, m-am indragostit de alta femeie fiindca am crezut ca nu mai sint suficient de bun pentru tine iar tu nu ma contraziceai deloc..."

Ma rog, e evident ca astea sint cuvintele mele insa discursul lui asta a fost, in mare...

Apoi Hannah l-a intrebat de ce nu a plecat cu "cealalta", Paul i-a raspuns ca era gata-gata, numai ca nu a putut fiindca pe ea o iubea mai mult.
Si de ce nu a aruncat poza? Pentru ca ii reamintea simbolic de cum si-a infrint el slabiciunea, sa-i fie invatatura de minte.

Unii ar ar spune ca astia-s cai verzi pe pereti cu toate astea eu am gasit o noima in ce zicea el...

Problema este ca "secretul" care o macinase pe ea atitia ani era unul atit de frumos in realitate: Paul o iubise nebuneste pe Hannah si dorea sa devina mai bun, pentru ea. Culmea!
Oare ar fi fost mai bine s-o paraseasca?

Dincolo de fictiune, eu chiar cred ca unii oameni inseala din dorinta de a-si recapata un self-esteem pierdut undeva printre lucruri cotidiene, apoi gasesc o persoana care le reaminteste de barbatul/femeia care si-ar dori sa fie si de cele mai multe ori partenerul oficial reactioneaza (in mod firesc, la o prima vedere) cu furie, dezamagire sau razbunare.

Nu de putine ori m-am gindit la cei "prinsi cu ocaua mica" *** ca la niste soareci prinsi in capcana, capabili sa se dea cu capul de pereti, sa muste si evadeze daca li s-ar oferi o gaura cit de mica...

Nu vreau sa tin partea celor care inseala, nu vreau sa fac teoria chibritului sau sa acuz pe cineva, cred doar ca cei aflati intr-o asa situatie, n-o fac chiar de nebuni ci fiindca au un motiv. Faptul ca noi nu-l intelegem nu inseamna ca el nu exista.

In alta ordine de idei, treaba cu "aratati-i partenerului, tot timpul, cit de mult inseamna pentru voi" cam seamana a dulcegarie rasuflata insa are partea ei de adevar si corect folosita poate chiar sa functioneze.

Ca o observatie bazata strict pe experienta mea ( deci nu din filme) : partenerul are nevoie sa fie ascultat, inteles si acceptat asa cum este, are nevoie sa se simta bine in pielea lui, ajutat atunci cind are nevoie si facut in permanenta sa se simta ca un membru important al echipei.

Stiu ca multi dintre voi cred ca asa si fac insa eu am curajul sa spun ca de cele mai multe ori nu e chiar asa.

Avem zile in care n-avem chef sa-l mai auzim cum trancaneste prin casa, nu-i mai suportam mofturile, ne calca pe nervi modul lui de-a rezolva problemele si ii reprosam ca nu se ocupa suficient de familie dintr-un motiv sau altul.

De obicei barbatii sint mai sensibili din punct de vedere emotional ( da, asta e parerea mea, sensibili in sensul ca nu au atita putere sa gestioneze un conflict dpdv emotional) si clacheaza mai usor, se dau batuti mai repede dar se poarta de parca nu-i atinge nimic si transforma totul intr-o competitie "ti-arat eu ca sint mai tare!", cind ii intrebi ce se intimpla sau spui "hai sa rezolvam asta impreuna", te lasa sa vorbesti singura, nu are incredere ca il intelegi cu adevarat fiindca ii este teama ca nu cumva sa cada de "fraier".

Femeia are obiceiul sa sufere in interior, sa isi puna un milion de intrebari, sa se inchida in ea dar paradoxal sa capete curaj s-o faca pe nebuna, sa devina acra, sa-i refuze mici si dulci placeri in dormitor sau sa treaca la planul B : un razboi total, desfasurat zilnic, cu rugaminti alternate cu amenintari, cu facut bagaje ("plec la mama"), cu hartuieli pe toate planurile....
Ma refer bineinteles la cupluri obisnuite, cu probleme "obisnuite", nu vorbim aici de situatii grave cu violenta si teroare in familie, cazuri pentru care toleranta mea e zero.

Si, la sfirsit o povestioara nostima ( dupa care va rog sa ma opriti ca nu vreau sa scriu un roman-fluviu...)

Magazin cu barbati, pentru femei.

O tipa intra intr-un mare magazin unde se vindeau barbati...
La parter era raionul cu barbati care cistiga bine.
"oau, ce interesant..oare ce-o fi la etajul 1?"
Si urca sa vada.

La etajul 1 se vindeau "barbati care arata "beton" si cistiga bine"

Ea era din ce in ce mai curioasa, "hmm, oare se poate mai mult?" asa ca merge repede la etajul 2, presimtind ca acolo sint niste barbati si mai si..

La etajul 2 se vindeau "barbati care arata mortal, cistiga fabulos si au mare grija de copii si casa..."

Realizati ca tipa se minuneaza dar pleaca rapid spre etajul 3, "oare ce surpriza ma asteapta acolo???"

Etajul 3, raionul de "barbati incredibil de aratosi, cistiga bani fara numar, au mare grija de copii si de casa si sint romantici pina in maduva oaselor".
"incredibil" se gindeste ea...dar oare ce-o fi la etajul 4?

Cind sa iasa din lift, aude o voce: "bine ati venit la etajul 4, sinteti vizitatoarea cu numarul 21.095.678, la acest etaj nu se vinde niciun barbat dar el a fost creat ca un experiment menit sa demonstreze ca pe femei nu le multumeste nimic, niciodata! Va dorim o zi buna, in drum spre iesire.."





Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:


Super tare!

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

daniela_b

Ce bine ca ai reusit sa pui toate astea in cuvinte!!! Am incercat de multe ori dar nu-mi ies decat fraze scurte si dure pt totzi cei care cred ca a fi inselat reprezinta un capat de lume si o mare nedreptate (adevarul e ca mie nici nu-mi plac victimele si ... nu cred ca exista victime). Cand lucrurile nu sunt alb si negru.

Eu nu prea mai am rabdare sa teoretizez asta, poate si din cauza ca am trecut demult de vremea cand am inteles cu stupoare ca a fi inselat nu este chiar asha o mare scofala (nu ca ar fi un lucru dragutz).

Poate nu pare dar ... eu cred ca este mult mai simplu sa lacrimezi adunand bucatzele de suflet si simtzindu-te nedreptatita decat sa-tzi adunci puterile si sa te duci pana la capatul firului si pana in panzele albe ca sa afli raspuns. Pana in strafundul sufletului tau si al celui care a strans in bratze un alt corp de femeie. Pentru ca nu suntem robotzi programatzi sa facem ceea ce este corect. Suntem oameni cu vise, confuzii, erori, momente de ratacire, momente de panica in care nu mai putem sa ne definim si apelam la orice ne-ar putea da un raspuns ... cu orice risc.



Never say NEVER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serendipindity spune:

quote:
Dincolo de fictiune, eu chiar cred ca unii oameni inseala din dorinta de a-si recapata un self-esteem pierdut undeva printre lucruri cotidiene, apoi gasesc o persoana care le reaminteste de barbatul/femeia care si-ar dori sa fie si de cele mai multe ori partenerul oficial reactioneaza (in mod firesc, la o prima vedere) cu furie, dezamagire sau razbunare.

Nu de putine ori m-am gindit la cei "prinsi cu ocaua mica" *** ca la niste soareci prinsi in capcana, capabili sa se dea cu capul de pereti, sa muste si evadeze daca li s-ar oferi o gaura cit de mica...

Nu vreau sa tin partea celor care inseala, nu vreau sa fac teoria chibritului sau sa acuz pe cineva, cred doar ca cei aflati intr-o asa situatie, n-o fac chiar de nebuni ci fiindca au un motiv. Faptul ca noi nu-l intelegem nu inseamna ca el nu exista.

In alta ordine de idei, treaba cu "aratati-i partenerului, tot timpul, cit de mult inseamna pentru voi" cam seamana a dulcegarie rasuflata insa are partea ei de adevar si corect folosita poate chiar sa functioneze.


Mda, cam asa e!

El mi-a zis candva: "Am nevoie de o pauza lunga ca sa ma regasesc!" Insa nu pentru ca nu stiam eu sa-i arat cat de mult inseamna pentru mine, ci pentru ca ceva, in interiorul lui, se prabusise. Chiar si dupa ce ne-am despartit, am continuat sa-i spun ca e un om capabil, si ca nici prin cap nu-mi trece sa-i anulez toate calitatile doar pentru ca mi-a gresit odata! Atat ca in dorinta lui de a se regasi a uitat de faptul ca avem un copil. Iar asta mi s-a parut intolerabil. Mie nu imi mai ramane nimik de facut decat sa o i-u de zero. Cat despre el, bun rau, ramane tatal copilului meu. Eu o sa-i deschid usa cand o sa vina in vizita la copil si vreau so fac cu zambetul pe buze. Fara durere! Numai asa pot merge mai departe, pentru copilului nostru si pentru mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

serendipindity.
da, eu asta cred.
Ca nu in toate cazurile in care as ajunge sa-l insel l-as si parasi neaparat.

Si ca in conditiile in care nu as avea de gind sa imi iau jucariile sa plec din casnicie, n-as veni acasa sa-i spun: "Stii, tocmai am fost cu altcineva".
N-ar fi decit suferinta inutila.

Si cred ca asta e valabil si pt. el.

In plus, nu stiu la ce "incertitudine" te referi.


Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

De curind am cunoscut o fata care a divortat pentru ca sotul ei a inselat-o. Cind i-am zis sotului meu a ris, "numai pentru asta a divortat?". In sensul ca e prea putin ...

Cine mai intelege ce e in mintea lor acolo..

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danet spune:

Am citit de curand intr-o carte de psihologie ca intr-un cuplu inseala cel mai slab, cel care nu poate face fata problemelor.
Gandindu-ma la experienta mea personala si a celor din jur pot spune cu mana pe inima ca asa este.
Daca esti stapan pe tine, incerci sa rezolvi problemele alaturi de cu celalalt.
Daca esti slab si las atunci alegi varianta usoara: o persoana care sa te minta frumos...o vreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:

quote:
Originally posted by serendipindity

Sa rezumam:

Barbatii insala pentru ca "li se scoala". Scuza-ti termenul vulgar, dar asta e realitatea.

Ymcar, nu te supara ca te intreb direct, tu de ce ai insela o femeie care te iubeste? pardon, care te adora? Da-ne o mostra de logica masculina, sa mai echilibram un pic balanta, ca prea si-au dat numai femeile cu parerea. Poate nu privim noi problema din unghiul care trebuie.


Mara



Tocmai imi trecu un gand printre pitici, asa de principiu, fara legatura cu un caz sau altul: pana la urma faptul ca A iubeste (sau adora) pe B e nerelevant. Important este cum resimte B acest fapt. Ca si manifestarile dragostei difera, si asteptarile difera.


My life stinks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Bravo ymcar

Ai ajuns la faza de raspunsuri si ... suna bine.



Never say NEVER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coltofeanu spune:

Eu cred ca barbatii mai inseala si de prea mult bine , pentru ca se plictisec ca in fiecare zi sa gaseasca supa calda , curat in casa , totul impecabil ! Cred ca le trebuie un calda si alta rece , nu de alta , ci pentru a-i mai trezi din amorteala .... Ca de... si numai bine, intelegere si ambianta .. este cam plictisitor. Mai trebuie si un dus rece , dar nu prea rece !!! Asta pentru a -si dea seama ca ,si noi sotiile existam , aveam dorinte , mofturi , preferinte , nevoie de tandrete , nu numai amantele ! Si noi sotiile stim sa fim frumoase , sa le facem din cand in cand surprize ( placute ! ) , sa facem ca nici o zi sa nu semene una cu alta. Putem sa ne alintam , sa ne jucam cu cuvintele , intr-un cuvant sa-i " inebunim " cu cate un mister etc... Si sa nu uitam sa fim stapane pe noi , sa nu depindem pentru orice hotarare de el , sa putem lua decizii , vorbesc de deciziile marunte , nu de cele importate care trebuie luate in doi , sa parem uneori prostute , alteori sa ii surprindem cum gandim , sa nu-i lasam timp sa se gandeasca la alta . Si foarte mare atentie cum punem problema cand ne dorim ceva ... Sa-i facem sa creda ca uneori nu ne descurcam fara ei , iar alteori ca suntem atat de stapane pe situatie , incat ne putem descurca foarte bine si fara ei.
Si ar fi foarte multe de spus , dar nu vreu sa plictisesc ...

Mergi la inceput