Informatii utile Iasi

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maryion spune:

Sunt si eu o mamica din Iasi.
Si m-am gandit ca aici as putea gasi informatii utile despre ceea ce ma intereseaza.
Nu am avut puterea sa citesc toate paginile capitolului asa ca o sa intru direct in subiect.
Va rog sa nu va suparati pe mine.

Am un baietel de 1 anisor si 1 luna si cred ca a venit timpul, tinand cont de varsta mea (36 ani), sa fac si eu o mamografie si un Papanicolau.
A mai facut cineva dintre voi o mamografie? Cam ce implica asta? Cam cat costa? Si unde se poate face? Dar testul papanicolau cat costa?
Eu astept sa imi fac programare, dar vreau sa ma informez un pic. Am auzit ca orice femeie trecuta de 35 ani ar trebui sa faca aceste investigatii cam 1 data pe an. Asa o fi? Ce parere aveti?
Va multumesc.


Mary mamica lui Darius-Theodor (14.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanalu spune:

Maryion,, si eu scriu prima data la acest subiect, intrucat am intrat sa caut informatii despre un anumit dr.
intamplator sunt in cunostinta de cauza cu mamografiile, cele mai bune in iasi la face dr. camelia cobzeanu, in policlinica 1 (cred ca gratuit, cu trimitere de la medicul de familie) sau tot ea la centrul wrumbrand, vis a vis de colegiul national. In ambele cazuri asteptarea dureaza mult, mai mult de 30 zile. Tinand cont ca la mamografie este bine sa fii in primele 10 zile ale c.m., este foarte greu sa nimeresti cu programarea.Dar, unii medici spun ca cel mai bine este sa faci o ecografie doppler 4D care nu este nociva pentru organism si ofera multe informatii. Pretul unei mamografii la wrumbrand era in iunie 80 lei pr. un san.Cat despre papanicolau il poti face aproape oriunde, cu bani mai putini in pol. industriala, cu trimitere de la medicul de familie, iar la cabinete particulare cu 45-50 lei.
Succes!
Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryion spune:

Multumesc Oanalu.
Dupa 15 septembrie merg la medicul meu ginecolog si intreb ce am de facut. Imi poate face si ea o ecografie, dar nu cred ca 4D. O sa ma interesez cum fac.




Mary mamica lui Darius-Theodor (14.07.2006)

Mergi la inceput