Cauterizare rana col

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ursuletul spune:

Mi-am dat seama ca nu e in regula pentru ca inca mai simteam rana in zona respactiva, ma durea. La mine probabil ca a durat ceva mai mult vindecarea si pentru ca mi s-a scos o bucatica mica din col pentru biopsie. Sfatuiesc fetele sa nu faca cauterizarea la Medlife, la mine s-a intrerupt foarte des aparatul, se reseta sau nu stiu ce se intampla ca mereu se oprea sa-l regleze cand ii atragea atentia asistenta. Chiar mi-a spus ca nu poate sa ma termine din cauza aparatului si sa ma mai duc si a doua zi la spitalul doamnei doctor. Mi-au lasat o impresie foarte proasta. Doctora nici macar nu mi-a zis sa vin la pansat dupa cauterizare, doar sa vin la control dupa o luna. Bineinteles ca imediat dupa cauterizare am schimbat doctorul si acum se pare ca totul va fi bine.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Fetelor, multumesc pt raspunsuri.
O sa merg la spital (acolo m-a chemat); deci e ok suma la care m-am gandit (100 ron), nu?
Am niste emotii mai mari decat la nastere!


Mariana, Stefan (20.04.2004) si Simon (30.08.2005)

1 , 2 si 3
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">Nasterea lui Stefan
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60260" target="_blank">Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaTeo spune:

buna seara......anu trecut am fost la ginecolog si surpriza.....mi-a spus ca am o rana pe col uterin foarte urata si daca mai stateam asa puteam sa fac cancer......am urmat un tratament prescris de doctor si m-am dus dupa o perioada la cauterizare.......mi-a spus ca am colul rasucit si intr-o parte si ca voi avea pb mari la nastere.....vreau sa stiu daca intradevar poate produce o astfel de rana cancer......mi-a spus ca e vindecata dar imi e teama......am fost si operata de rinichi i-am spus si doctorului de pb dar stau cu teama......am 20 de ani si nu as vrea sa am de suferit si sa mi se spuna ca nu mai pot avea copii......urmez un tratament acum pana in martie cu spalaturi dar vreau sa stiu ce imi recomandati sa mai incerc si la alt doctor sa ma vada si altcineva.....imi este foarte frica pentru ca am vazut ca nr cazurilor de cancer de col uterin este foarte ridicat si la cele de varsta mea.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaTeo spune:

eu am avut o rana pe col uterin m-a cauterizat si m-a chemat la pansamente.....la mine a fost nevoie de doar 3 pansamente......mie imi facea intai spalatura cu ceai de pelin scumpie galbenele musetel si apoi imi punea pansament cu o crema dar nu am de unde sa stiu ce fel de crema e......era de la ei.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaTeo spune:


mie mi-au cerut 800 de mii de lei ptr cauterizare si 300 de mii ptr crema pe care o folosea dupa ce ma cauteriza adica pe pansament.....acum depinde cat cere sau daca nu cere cred ca e suficient......pe mine m-a durut foarte tare ptr ca eu am si colu rasucit acum depinde de organism......si cam o luna trebuie sa te abtii de la "treaba"......si sa et duci la pansamente....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madina71 spune:

Am facut si eu cauterizare acum 5 zile pt a doua oara, rana s-a refacut pt ca intre timp am nascut natural...
Prima data m-a cauterizat cu un aparat care a cauterizat prin contact direct cu rana, nu stiu cum se cheama, dupa cauterizare mi-a pus acolo un pansament, de fapt un tampon introdus in vagin, si apoi am avut trat cu ovule betadine...la control dupa prima menstruatie...
Acum cauterizarea mi s-a facut cu un aparat care cauterizeaza fara contact direct cu tesutul... Nu am avut pansament, am doar ovule poligynax 12 zile si supozitor cu indometacin, apoi la 3 zile sa pun ovule colposept, daca am retinut bine numele, nu sex, nu baie in cada timp de o luna si la control dupa prima menstruatie... Am o scurgere apoasa destul de abundenta, este tare enervanta, schimb pe zi 6-7 protejslipuri... De ieri mi se pare ca are un miros cam ciudat, ca sa nu zic urat, am sunat dr si a zis ca e normal, ca e o secretie "statuta"... Mie mi-e teama sa nu fac vreo infectie...
Efort fizic nu mi-a zis sa nu fac, eu il mai iau in brate pe baietelul cel mare care are vreo 13 kg, asta este cel mai mare efort pe care as putea sa zic ca il fac...

A mai patit cineva asa, ma refer la mirosul secretiei?
Sunt tare nelinistita din cauza asta...



Mergi la inceput