Sarcina peste 40 saptamini

Sarcina peste 40 saptamini | Autor: Dana C.

Link direct la acest mesaj

Am trecut de 40 saptamini cu sarcina si parca nu imi gasesc linistea. Am citit mult despre sarcina peste termen si totusi ma tot intreb" de ce nu nasc ?".Am facut testul si se pare ca totul e in regula cu sarcina dar psihic nu sunt deloc linistita.As dori parerea cuiva care a trecut printr-o asemenea experienta.Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Draga Dana,

In Franta termenul se pune la sfirsitul a 41 de saptamini, de abia pe urma se considera termenul depasit!
Intre 37 si 41 de saptamini esti "la termen".
Eu am nascut la 39 de saptamini si 3 zile... se pare ca asta e data la care 50% dintre femei au nascut deja.
Mai sunt niste fete pe forum care au depasit termenul, dar acum sunt la maternitate si au nascut, asa ca nu vor putea sa-ti raspunda zilele astea...
Oricum, nu te ingrijora, nu vei ramine insarcinata toata viata, tot o sa nasti... si inca foarte curind!

Pupici multi si nastere usoara!!!

@+...
Otilia & La Adelita , 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Eu am depasit sarcina numai cu 4 zile si spun numai, pentru ca scazuse cantitatea de lichid amniotic si mi s-a recomandat inducerea nasterii. Pentru ca altfel as fi fost lasata sa mai "coc cozonacelul" cum spunea proaspata mamica Ariel... Linisteste-te, draga mea, bebe are nevoie de calm si liniste... Si vine el indata!

Nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana C. spune:

Multumesc frumos pentru raspuns , toata chestia e ca nu as dori sa mi se induca nasterea , asta depinde si de medic.Oricum , multumesc mult !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

Eu am nascut la 40 si o zi si am nascut un pic cam greu dar asta nu este universal valabil, dar si eu si bebe am fost O.K.
Doctorul tau ar trebui sa stie cel mai bine ce este de facut, tu stai linistita si te odihneste.
Multa sanatate si nastere usoara!

Delia si Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Eu am nascut la 41 de sapt un copil perfect sanatos. Eram la fel de stresata ca si tine, si dr mea mi-a spus zambind: "stai linistita, ca eu pana acuma copil nenascut nu am vazut, o sa vina cand va fi cazul" Si apoi a fost cazul... de nu-mi mai trebuia nimicuta!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela spune:

Te inteleg perfect - si eu am trecut cu 7 zile peste termen si mi-au indus nasterea - pt. ca nu mai aveam lichid amniotic suficient!

Ce a fost mai frustrant insa e ca toata lumea - doctora, moasa - se asteptau sa nasc mai repede si ultima saptamana a fost un cosmar - ma duceam zilnic la monitorizat, si faceam plimbari lungi (ca de altfel in toata sarcina), bai fierbinti in cada, am urcat la scari de vedeam dublu si NIMIC!!!

Abia asteptam sa nasc si....am nascut pana la urma!

Deci nu te lasa coplesita nici de griji si nici de asteptare, mai bine mai bucura-te de burtica - o sa vezi ce dor o sa-ti fie de ea!

Nastere usoara si bebe sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miry spune:

Nu stiu daca ai nascut dar daca nu poate te linisteste putin raspunsul meu.Eu am trecut cu aproape 3 saptamani peste termen trebuia sa nasc pe 9.03 si am nascut pe 29 si a fost o sarcina provocata(micutul meu vroia sa mearga direct la scoala).In acest timp am tot mers la monitorizari si ascultari de inima si cum totul era OK de fiecare data ma trimiteau acasa sa astept...(tin sa precizez ca am nascut intr-o tara unde totul trebuia sa fie pe cale naturala)stiu cum e sa astepti...dar daca tu te simti bine eu zic sa nu iti faci nici o grija...atata timp cand mergi si la un consult...si printul meu a fost ..si este perfect sanatos
sa auzim numai de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana C. spune:

Am nascut la 9 zile peste termen o comoara de fetita , perfect sanatoasa de 3920 gr.Mai erau 3 zile si aveam programare pentru nastere indusa dar n-a mai fost cazul.Multumesc celor care mi-ati scris pentru incurajari.Am nascut cu epidural si totul a fost bine.
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Felicitari, Dana!!!
Sa-ti traiasca fetita, sa fie sanatoasa!
Ma bucur ca totul a trecut cu bine! Refacere rapida!





@+...
Otilia & La Adelita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samurai-lady spune:

FELICITARI Dana !!!

Bun venit bebitzei tale .

Samurai-lady si bb Ken

Mergi la inceput