Analize de tot felul

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Val_ spune:

Diddy nu ma pricep la valorile dozarilor hormonale dar sa stii ca are mare importanta unde le-ai facut. Si eu trebuie sa imi fac niste dozari, mi-am mai facut de fapt dar se cam bat cap in cap cu ecografia si nu stiu unde sa mai merg.

Eu le-am facut la Synevo dar un medic imi spunea ca sunt analize de inalta performanta si centrele acestea private nu le fac cum trebuie. Zicea ceva de Parhon dar nu stiu ce sa mai cred. Tu unde le-ai facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Diddy, usurel, nu mai plinge, ca nu-i grav deloc. Sa-ti explic de ce.

Estradiolul creste progresiv pina inainte de ovulatie, nivelul sau maxim atrage dupa sine cresterea brusca de LH, care atrage la rindul lui ovulatia. In cazul tau, nivelele de estradiol si LH maxime puteau fi detectate in z 10, in nici un caz in 13, la o zi dupa ovulatie.

Amindoi hormonii scad dramatic si foarte brusc INAINTE de ovulatie. Deci stai linistita, daca la eco s-a vazut bine, endo este ok, n-ai de ce sa-ti faci probleme.


dana.n, mormelvio, sunteti usor offtopic. Va invit cu drag la endometru, ovulatie, tb...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diddy spune:

Val, dozarile le-am facut la Medicover si stiu ca Dr. Tutunaru recomanda acest centru pt analize. Nu stiu ce sa zic....Ma gandeam sa le repet luna viitoare.

Alé, sar'mana mult de tot pt informare, sa stii ca sunt mai linistita si mai calma acum ca am citit explicatia ta, care, daca stau sa ma gandesc este perfect logica...cum de nu mi-am dat eu singurica seama?! Of, asa este cand te cuprinde panica si disperarea...si incerc sa fac singura pe doctorul

Ce m-as face fara voi fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adhnana spune:

buna fetelor,

Am o intrebare, poate ma puteti ajuta. Dintre cele care fac tratament pentru scaderea prolactinei cu Dostinex, aveti idee daca e interzisa combinarea cu medicamante pt stimulare pt IAS? Cei de la Giulesti sunt plecati si nu am pe cine intreba din pacate si nu stiu daca trebuie intrerupt Dostinexul inainte de inceperea stimularii.
Poate e cineva in situatia mea si ma poate ajuta.
Va multumesc anticipat.
Adhnana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papushel spune:

Buna, fetelor...mi-am facut si eu DH pentru Z3..si am o nedumerire..mai bine zis doua...testosteronul mi-a iesit noral, dar spre limita superioara..adica 0.77, maximul normal fiind 0.9...iar progesteronul mi-a iesit cam mare pentru faza foliculara, adica 1.35, maximul fiind 0.54...credeti ca asta imi afecteaza o eventual ovulatie?..vreau sa va spun ca in ultimele 4 luni am tot luat duphaston si utrogestan, pentru ca in faza luteala aveam progesteronul mult prea mic!!!!...culmea ironiei..l-am corectat si acum e prea mare, nu stiu ce sa mai cred...stiu ca un exces de progesteron impiedica ovulatia..iar asta, coroborat cu testosteronul cam maricel...cine ma poate ajuta cu o parere, va rog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuca74 spune:

Probleme cu estradiolul,LH si Fsh si eu am in sensul ca in Z14 si Z21 sunt sub limita normala (ciclu la 27-29 de zile).Prolactina revine la valoarea dubla sau tripla dupa tratamentul cu Dostinex.Eu ce sa mai zic?Trompele "filiforme"-cool ,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iazminn spune:

Buna fetelor. Mi-am facut si eu prolactina in ziua a 21 a CM si mi-a iesit 199,5 uIU/ml. Tin sa precizez ca anul trecut era 979,5( in ziua a 2 a). Mi se pare cam mare diferenta in conditiile in care nu am facut nici un tratam. Voi ce parere aveti? Am observat ca aceasta din urma a fost facuta la o sapt de la recoltare. O fi buna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Iazmin, imi pare rau, nu ma pricep sa-ti raspund!
De fapt, am cam aceeasi problema: pe 1 august mi-a iesit prolactina 45( max 24), am fost la dr si mi-a dat mastodynon si bromcriptina ( 1 pe zi, cate o jumatate la amiaza si seara). Dupa 3 zile de tratament m-am gandit ( de fapt m- a sfatuit cineva) sa repet analiza la alt laborator. Am facut la Medicover, ( prima o facusem la Romar), si mi-a iesit... putin SUB limita inferioara!
Stie cineva sa ma lamureasca? Am 3 variante de interpretare, dar nici una nu mi se pare cea corecta:
1. medicamentele au avut efect dupa 3 zile! Mi se pare imposibil !
2. Una dintre analize este gresita. Daca da, care o fi? Mai iau tratament? Daca e mica, nu o fac si mai mica?
3. Conteza ziua ciclului? Pe prima am facut-o in z 22. a doua in z 14, cam la aceesi ora, 9 dimineata...
4. Prolactina oscilanta... o fi existand asa ceva?
Zau ca nu mai inteleg nimic....

Poze1Poze2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuca74 spune:

Eu as mai repeta analiza doar in Z 21,dimineata,pe la 9 linistita,nemancata,nebauta la Synevo...ca nu-mi vine a crede ca exista prolactina oscilanta.Eu o am tot mare ,oricand imi fac analiza deci stiu sigur cum e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Tzuca, merci pt sfat! "linistita,nemancata,nebauta " am fost in ambele cazuri, nici nu mi-e frica de ace, de fapt ma uit cand ma inteapa... La Synevo am mai facut o data in februarie, in z 3... era peste limite , dar nu cu mult... nu mai stiu ce sa cred...

Poze1Poze2

Mergi la inceput