Analize de tot felul

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catty spune:

SANDAA, pai in functie de antibiograma dr tau o sa iti dea tratamentul adecvat. Si stai linistita ca vei scapa de infectie repede.
Succes in continuare

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_72 spune:

Catty

de unde chestia asta cu RH......eu nu am auzit asa ceva....adica : daca eu am RH negativ si sotul meu are RH pozitiv....nu pot tine sarcina....
am intrebat si medicul si mi-a zis ca ....nici vorba.... tu de unde stii ?

Ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

quote:
Originally posted by ancadragoman

Neata,ieri am facut si eu analizele de sange si vreau sa va intreb ceva.
Singurele care nu se incadreaza in limitele normale sunt TGP/ALT =68 si max este 66 si calciu ionic=4.1 iar min este 4.5.Ce inseamna in primul rand TGP/ALT?
Rh a iesi pozitiv ,este bine?


anca
poze nunta



Diferenta intre 68(cit a iesit ) si 66 limita superioara e nesemnificativa.Adica,e normal..la fel ca si calciul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Am fost la medic si mi-a spus ca nu este nimic grav si ca trebuie sa mai iau niste calciu.Va pup pe toate.

anca
poze nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_dox spune:

buna fetele...

am vazut atatia termeni aici si atatea analize,,wow...
de m-am zapacit..
am si eu o intrebare..voi v-ati facut analizele astea de la inceput sau numai atunci cand ati vazut ca nu se prinde bebele...?
pt ca eu in momentul in care m-am hotarat sa fac un bebe, m-am dus la doctor sa ma investigheze sa vada daca sunt ok...si m-a investigat el un pik pe acolo...si mi-a zis bafta la facut copii..nu mi-a dat analize de facut ..nimik...

e normal asa? sau trebuia sa-mi dea analize sa fac din prima?

pupici!




Incercarile mele pt


Nunta noastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

ELLA, am spus ca sunt sanse sa nu se poate tine o sarcina daca RH-ul sotilor este diferit. Prima sarcina in general nu implica probleme, dar dupa nastere in max 48 de ore trebuie facut un vaccin de imunizare. Urmatorii bebei pot avea probleme serioase de sanatate. Intra la "Nasterea unei stele" si vezi ca acolo este un subiect care se intitulkeaza cam asa: "Neglijenta mea sau culpa medicala". Vezi ca este si pe DC un articul despre RH.

ROX DOX intai de toate trebuie sa faci ceva analize hormonale: adica in z3-5 faci asa: estradiol, FSH, LH, Prolactina, testosteron, in z21 faci progesteronul sa vezi daca ai ovulat sau nu.
Apoi analizele la secretiile de col, pt a nu avea ceva infectii, analize la sange. Urmeaza HSG plus spermograma sotului.
Eu cam analizele astea le-am facut. Succes si apor la treaba.

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

ELLA, citeste asta

Ce este Rh-ul?
În afara sistemului ABO, pe hematii (globule rosii), a mai fost descoperită o substanřă, numită Rh 8 oy din populařie au această substanřă pe hematii, dacă sunt Rh pozitivi, iar restul de 15% nu o au deci sunt Rh negativi. Organismul unei persoane, care nu are Rh pe hematii si primeste o transfuzie cu sânge care are Rh (de la un donator Rh pozitiv) va reacřiona ca si cum ar lua contact cu un corp străin ( la fel cum reacřionează la bacterii, virusuri sau alři corpi străini cu care organismul intră în contact). În consecinřă, va încerca să distrugă acest Rh, însă Rh-ul fiind atasat hematiilor, organismul le va distruge si pe ele. Astfel apar accidentele postransfuzionale, care se manifestă asemănător unei anemii (boală în care scade numărul globulele rosii din sânge).
Alt caz de incompabilitate, despre care am fost întrebaři de multe, apare în cazul mame Rh negativ, tată Rh pozitiv si făt Rh pozitiv.

Pentru tinerele mame este de reřinut observařia, că, de regulă, primul copil este sănătos, dar următorii copii prezintă (dacă nu se aplică la timp tratamentul necesar), o formă de boală datorată distrugerii Rh-ului si hematiilor si care determină decesul nou-născutului.

Riscul ca sângele mamei să-l atace pe cel al copilului este de obicei exclus, la prima sarcină, dar el creste proporřional cu numărul de nasteri si sarcini. În cazul sarcinilor avortate, trebuie luat în considerare momentul la care s-a produs avortul (riscul repercusiunilor este mai mare în a doua parte a sarcinii).

Mijloace de scădere a riscului incompatibilitătii
Medicina dispune astăzi de metode eficiente de prevenire a incompatibilităřii Rh dintre mamă si fiu. Desensibilizarea precoce a mamei cu ajutorul unui vaccin sau cezariana precoce reprezintă mijloacele cele mai frecvent utilizate pentru a combate aceste accidente.

Pierderea prin sângerare a unei cantităři de 200-500 ml de sânge este bine tolerată de organism. Când această cantitate a crescut la 500-1000 ml, devine riscantă si este foarte greu suportată de organism. Dacă pierderea de sânge depăseste 1500 ml, starea bolnavului este deosebit de gravă, de cele mai multe ori mortală. Volumul de sânge pierdut prin transfuzie sau prin perfuzii cu înlocuitori de sânge trebuie refăcut rapid.

Desi în numeroase cazuri transfuzia de sânge este o solutie salvatoare, ea nu este lipsită de riscuri si accidente, rezultate, de regulă, din necunoasterea indicatiilor si limitelor acestei metode de tratament. Tedintele moderne sunt orientate spre combaterea abuzului de transfuzii. Decizia de a se efectua o transfuzie trebuie luată doar în cazul în care avantajele sunt, în mod sigur, mai mari decât riscurile.


catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_72 spune:

Catty multumesc mult pentru informatii .
Asa stiam si eu ca la prima sarcina nu sunt probleme.....intrasem putin in panica dupa ce am citit ce ai scris tu , credeam ca informatiile mele sunt insuficiente ....

Ella ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

ELLA, depinde de organism. Uneori si prima sarcina poate avea probleme, dar cu ajutorul lui DD si al medicilor se rezolva. Sarcinile urmatoare sunt cu risc maxim.

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_dox spune:

saru'mana catty...

acum vreau sa-mi schimb ginecologul..ma duc la unul mai cooperant si mai vorbaret..si discut eu si despre analizele astea...

mersi si pupici!




Incercarile mele pt


Nunta noastra!

Mergi la inceput