Laparoscopie - 6

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauravoinicu spune:

Alina eu am facut laparoscopie si am operatie de apendicita , una din gaurele este peste operatia de apendicita , asa ca eu zic ca se poate......
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina25 spune:

Fetelor am si eu o nedumerire credeti ca daca am 2 operatii ambele pe partea dreapta :una de hernie si cealalta de apendicita impiedica cu ceva laparo?
Mi-a spus o prietena ca dr. ei nu a vrut sa o opereze ca are o operatie .Ea avea doar apendicita dar... eu am 2
MULTUMESC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arthurana spune:

Dragele mele,

Dupa ce am pierdut a doua sarcina sapt. trecuta m-am hotarat sa fac toate investigatiile posibile, si sunt f.stresata mai ales ca am aflat ca cateva dintre teste sunt f. dureroase. Stie cineva ce se simte la salpinografie ...ceva de genul asta..
Dar biopsie uterina?
Astept un raspuns SINCER!!! Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary14 spune:

Buna fetelor!
As vrea sa fac si eu laparoscopie ,si din citind mesajele voastre m-am hotarat s-o fac cu dr Tutunaru , vreau sa va rog poate imi spune si mie cineva cum sa iau legatura cu el
va multumesc si va

Mary

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

Salutare fetelor, eu am facut laparo lunea trecuta, si sunt OK.

Alina 25, eu nu cred ca are ceva operatiile pe care le ai tu cu laparo, eu am o taietura pe stanga is una la mijloc si cea de a treia la buric, deci ar putea sa ti le faca si tie pe stanga fara nici o problema. O colega si-a facut laparo si avea operatie de apendicita, asa ca bafta la laparo!

Arthurana imi pare rau pentru sarcina, dar viata merge inainte si ma bucur ca ai avut taria sa mergi mai departe asa ca capul sus si ocupate e ceea ce urmeaza. La salpinografie cred ca e vorba de HSG( histero saltinografie) se urmareste permeabilitatea trompelor, procedura se face de catre un radiolog(cred ca sa se numeste) iti face raze introducandu-ti lichid de contrast in uter si in trompe. Nu e dureros deloc, senzatia e ca la CM si te inteapa doar cand iti prinde colul. Pe mine nu m-a durut si am facut-o pe viu, fara anestezie. Dar din cate stiu eu asta se face numai daca ai pierdut sarcina ff repede, in prima luna sau chiar mai repede. La biopsie iti ia o parte din tesut - practic iti taie o bucatica pe care o analizeaza ei in laborator, eu nu am facut dar a facut o prietena, aici se face cu anestezie si spitalizare. Sper ca ti-am fost de folos !

Mary 14, nu te pot ajuta, dar vezi ca e un subiect de genul: pacientele dr. Tutunaru, asa cred. Bafta la laparo!!!

Va pup

PUSSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Fetelor voi ati avut camasa de noapte sau pijama cu pantaloni la laproscopie?



Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.
Evenimentele importante
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

ASI, m-ai nimerit la fix cu intrebarea, si eu aveam aceeasi problema si am intrebat-o pe Thabita. Eu am avut pijama cu pantaloni. Bluza era mai lunga si cu maneci largi pentru perfuzii.

Pupici

PUSSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arthurana spune:

Pussi multumesc mult. esti o dulce.
Ai dreptate, eu am pierdut sarcinile la 5 sapt si cateva zile, deci f. devreme. Ma duc pe 30 sa vorbesc cu doctorul si probabil va astepta pana voi avea un ciclu menstrual regual. Eu acum 2 zile doar am terminat cu sangerarea de la avortul spontan..deci
Cine stie cand va veni CM? Si asteptarea asta ma streseaza ca vreau deja sa incep investigatiile. Daca asi fi in Rom, nu mi-as face atatea probleme dar aici totul depinde de asigurarea de sanatate care este platita de job.Si cum nesiguranta locului de munca este la moda zilei aici, am un mare stress sa fac testele cat se poate de repede dupa CM...ca sa imi permit. Altfel...tre' sa vin in tara...
Data trecuta a venit dupa fix 4 sapt..ceea ce a fost ok, acum sa vedem.
VA pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motzunica spune:

Asi, eu am avut pijama cu pantaloni dar am stat in camasa pe care mi-au pus-o dupa operatie pt ca n-am suportat elasticul de la pantaloni pe buric unde se afla una din gaurele, sfatul meu...ia-ti camasa.
Te asteptam cu vesti bune!
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

asi tin pumnii pentru marti...




"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput