Tratament Endometrioza-Diphereline/Cetrorelix 2

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Loreena spune:

Am scris mai demult de o problema a prietenei mele cu endometrioza; pana la urma a facut laparoscopie la Tutunaru si a inceput tratamentul cu dipherelin; este la prima injectie si inca nu au aparut simptome de nici un fel; imi puteti spune la ce se poate astepta? dupa intreruperea tratamentului la ce interval revine menstruatia si la ce interval ar putea ramane insarcinata (adica sa aiba voie sa incerce)

Poze cu toata Familia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SilvanaPopovici spune:

Loreena,
Eu am facut prima injectie pe 1 nov. 2005 si CM mi-a venit pe 11 martie 2006. Nu e obligatoriu sa ii vina fix asa, dar in general de la ultima injectie trece cam o luna si jumatate, doua. Simptomele nu apar chiar din prima luna, mai exact o sa le observe dupa ce face a doua injectie. Efectele secundare pe care le-am avut eu si despre care am scris mai sus, nu sunt musai sa le patzeasca si prietena ta, depinde de organism. Eu ii doresc din tot sufletul sa nici nu stie de ele!
Dupa ce vine CM, poate oricand sa incerce sa ramana insarcinata, ba chiar am citit de fete carora nici nu le-am mai venit pt. ca erau deja insarcinate.
Bafta multa!

Silvana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rapo spune:

buna.Eu am endometrioza cronica avansata.am trecut prin 2 vitro.si.nam reusit.era de asteptat..ultima operatie am avuto tot la giulesti.laparoscopie.Atrecut 6.7 luni si acum iar trebui sama operez.La giulesti numai vrea doct.sama opereze deoarece a spus ca de data asta necesita operatia la laser..Mam saturat cu endometrioza asta.am dureri parca am un fier incins in burta.Astept iar sama operez.Dupa iar mai incerc vitro.binenteles daca operatia decurge bine.Am foarte multe chisturi.siam auzit,si cu sedinte de bioenergie as putea sa le diminuez..Numai cred in operatie.sint la a 3.4 operatie.numai rezist.Va rog daca aveti o idee de un tratament naturist sau o alta reteta.AJUTATIMA..VA doresc sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana1971 spune:

Buna fetelor,

Eu urmeaza sa incep tratament cu Diphereline imediat dupa ce imi vine CM. Am facut laparoscopie acum 2 saptamani si am endometrioza.

Dr. a spus sa fac prima injectie intre ziua 3 si ziua 5 a CM. Voi in ce zi ati inceput tratamentul cu Diphereline? Sunt chiar asa de neplacute efectele adverse? Ca mi-e cam groaza de ele. Mai face cineva tratament acuma?

Va pup,

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karma_cb spune:

Buna fetelor,

Eu fac tratament cu Diphereline. Prima injectie am facut-o pe 25 martie, iar pe 1 aprilie mi-a venit din nou CM. A fost totul OK, dar dupa a doua... am facut-o pe 22 aprilie... vai de capul meu!! Si acum mi-e rau... ameteli, dureri de cap, bufeuri, tot tacamul, ce sa zic! Caderi de calciu, am ajuns si la spital...

Sper sa fie bine, macar sa dea rezultatele scontate, raman pe baricade!

Sanatate va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cilvica spune:

dragelor,
de 2 luni citesc cu mare interes randurile voastre. si eu am endometrioza , acum 3 ani am fost operata laparascopic si acum 2 luni din nou, insa de data asta clasic. mi s-a prescris diphereline. prima luna nu am avut reactii adverse. acum, dupa a doua injectie au aparut si reactiile, in schimb nu mai am CM. medicul nu mi-a spus nimic in acest sens si nici in prospect nu am citit. credeti ca ma puteti lamuri? ah,ar trebui sa fac 4 sau chiar 5 injectii.
va multumesc si va astept cu mesaje

Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciovi spune:

Buna fetelor. Saptamina trecuta am fost diagnosticata cu endometrioza in urma laparoscopiei si hiseroscopiei.Dr a spus ca am avut in peretele uterului 5 formatiuni de marimea unor boabe de mazare , carora le mai zice si chisturi de ciocolata, le-a scos si apoi a cauterizat locul.Sper ca am fost destul de explicita, si dc am gresit cu ceva, scuze.Mi-a verificat si permeabilitatea trompelor si sunt ok, macar atit.
Mi-a spus ca tr sa fac neaparat intre 3 -6 luni injectii , cite una pe luna cu Decaptepyl Depot si apoi abia sa incercam sa facem bebe.Lunar va trebui sa merg la control si el va hotari cind tr sa intrerup injectiile.Eu sper sa fie cit mai repede ca m-am cam saturat sa tot astept si uite asa au trecut 5 ani si nu am rezolvat nimic.
Am vazut aici ca aceste injectii iti opresc menstruatia si apoi tr sa astepti citeva luni pina sa reapara, asta nu mi-a mai spus, probabil ca eram si asa destul de suparata.
Astept mesaje de la voi si va doresc sa va insanatositi cit mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alissaa spune:

Salut fetelor,

Si eu am primit acest diagnostic sinistru joia trecuta. Va cer parerea - daca nu vreau sa am bebe chiar acum (ci peste vreo 3 ani) are rost sa fac tratamentul asta asa dur acum? Eu cat iau anticonceptionale nu simt nimic, nu ma doare nimic. Am inteles ca ele tin boala pe loc. Nu credeti ca ar fi mai bine sa iau anticonceptionale pana in momentul care vreau sa am bebe (nu pot sa ma gandesc ca nu mai pot asta din cauza acestei boli nenorocite) si atunci sa vad ce e de facut - poate mai fac o laparo sa ma si curete, ca asta a fost doar de diagnostic, poate mai apar tratamente...
Va rog din suflet, mai ales pe cele care au facut deja tratamentul, dati-mi un sfat



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Alissaa ai facut laparo si nu ti-au curatat endometrioza??? Eu stiu ca la laparo curata ce gasesc in neregula acolo, fara sa mai fie nevoie de o a doua laparo. Din cate stiu eu endometrioza nu da inapoi de la sine si mai ales daca nu intentionezi sa ramai gravi acum, ar trebui sa faci acest tratament, care nu se compara cu ACO. Apoi poti sa iei anticonceptionale pina cand te hotarasti sa faci un bebe. Vezi ca avem un subiect cu "Endometrioza nu ne va impiedica sa avem un bebe", unde vei gasi multe fete ce au urmat acest tratament si-ti pot impartasi din experientele lor. Mult succes i-ti doresc in tot ce ti-ai propus!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alissaa spune:

Multumesc mult pt raspuns. Nu cred ca a curatat-o pt ca a durat foarte putin operatia. Astazi merg sa vorbesc cu doctorita, sper sa nu ma abureasca. Pe iesirea din spital mi-a scris doar endometrioza - eu am citit ca boala asta are stadii - ar trebui sa imi spuna ce stadiu e si pe unde era localizata.

Mergi la inceput