Centrala termica pt garsoniera

Centrala termica pt garsoniera | Autor: oana_noemi

Link direct la acest mesaj

Pentru o garsoniera de 120 m3, am dori sa achizitionam o central termica.
Avand in vedere suprafata mica, ce centrala imi recomandati?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

mai tu glumesti...
120 mp si e suprafata mica?...pai in .ro sunt apartamente cu 3 camere care nu au atat...de altfel si in dublin sunt apartamente care abia ajung la 120 mp...
in fine, suprafata nu-i char asa de mica cum crezi tu, adica in mod normal una de 24 kw ar trebui sa faca fata onorabil...
ins anu uita ca tot asta va da si apa calda si daca incapaerea nu e izolata bine, cat timp veti folosi apa calda si centrala va furniza doar acm este posibil sa se raceasca in camera...repet, asta depinde foarte mult de cat de bine este izolata garsoniera si automat de cat de mult folositi acm...
in fine, se vb chiar acum pe un alt thread de centrale si din astea, baga un ochi acolo si vezi ca am dat eu un link catre un alt forum unde este o discutie de vreo 100 de pagini despre subiecutl asta, ceteste ce s-a scris acolo si iti vei lamuri multe din intrebari...e drept ca iti vei ridica si altele, dar asta-i viata...
apropos, poate se gaseste vre-un moderator sa uneasca toate topicele astea despre centrale, calorifere si co, sincer am cam obosit sa tot dau mereu link-ul ala si in plus nici nu mai am atat de mult timp liber...ar fi pacat sa nu poata gasi oamenii o asa bogata sursa de inspiratie la capitolul asta...
bafta!


...Life's tragedy is that we get old too soon and wise too late...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_noemi spune:

he, he as fi vrut eu sa glumesc, dar is metrii cubi si nu patrati!
garsoniera de 120 mp, pai ma plimbam cu prietenii cu bicicleta prin ea!
garsoniera are 42mp, iar daca link-ul e cel de pe softpedia, il citeste sotul acu'!
multumesc oricum,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

ai dreptate, am cetit doar cu un ochi...bine, era si late la mine...
link-ul e de pe softpedia, spor la cetit si bafta la ales centrala!
si by the way, 42 mp nu-i tocmai putintel pt o garsonerie...in ploiesti, stateam la un momentdat intr-un apartament cu 2 camere care era cam tot pe acolo...
gata, inchei, bafta!

...Life's tragedy is that we get old too soon and wise too late...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns un_teo spune:

la asa (mica) suprafata, si cea mai mica centrala e OK... 18 Kw e de ajuns... dar majoritatea sunt de 24 Kw.

Mergi la inceput