epilatul in sarcina

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns huacin spune:

Fetelor, pot sa dau si un raspuns mai apropiat ca timp... Azi am fost la epilat, ca de obicei, la 3 saptamani si totul a fost ok. Tot azi am fost si la echo, sunt in 5 saptamani

Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Fetelor eu de cand sunt insarcinata, pardon , de cand am aflat ca sunt insarcinata, nu am avut ocazia sa ma epilez cu cera decat o singura data. Ma epilez cu ceara de cand ma stiu dar nu am nici un avantaj la faza asta. De ce doar o data? Pt. ca au inceput sa apara vizite neprevazute la medic, ba o cununie si inca nu crescuse parul dat jos cu lama cu 3 zile in urma si tot asa.
Ce vreau e sa spun este ca din cand in cand dupa ce ma epilam cu ceara aveam ceva jene ca sa nu zic chiar usturimi si mancarimi care se explicau ca simple micoze provocate de iritatia pielii din cauza cearei (sau e corect cerii? ma rog). Ei si aceste jene treceau cu unguent clotrimazol, cateodata chiar si ovule iar din cate stiu eu asta nu sunt recomandate pe timpul sarcinii. Acum treaba e ca nu stiu ce sa fac? Sa ma epilez in continuare cu ceara sau sa ma abtin pe timpul sarcinii? Pe de alta parte este adevarat ca nimic nu este mai indicat ca un epilat cu ceara mai ales dupa nastere cand...
Of of of, cate avem noi de indurat femeile!!!

poze carmina
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20719;104/st/20060516/dt/7/k/2312/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns huacin spune:

Carmina cred ca respectiva cosmeticiana nu "fierbe" ceara suficient. Eu merg la aceeasi cosmeticiana (care e si coafeza) si are maini de inger de multi ani, inca de dinainte de sarcina trecuta. La ea nu am avut NICIODATA probleme, desi eu am pielea sensibila, cand eram copil si pustoaica luam toate micozele posibile. De 2 ori insa, nu a fost in bucuresti cand m-a traznit pe mine ca vreau sa ma epilez. In ambele cazuri am facut micoze tare urate (ziceai ca am raie ) de am zis ca nu mai merg la alta pentru nimic in lume. Ma progrmez la ea imediat ce temin, sa fiu sigura ca se poate exact cand vreau eu, adica la 3 saptamani.
Inca ceva: una din cele 2 dati in care am ratacit la alta cosmeticiana la alt cabinet am cerut ceara de unica folosinta (stiind ce mai patisem), am platit ceara de unica folosinta; dar mi-am uitat umbrela in cabinet si m-am intors dupa ea. Ghici ce facea cosmeticiana: ceara folosita la mine, cu par, o topea si exact in momentul in care am intrat o turna in recipientele pentru ceara de unica folosinta. Am sperat ca nu va fi nici o problema, dar... Pe scurt, gaseste o cosmeticiana pentru care igiena e SFANTA, de exemplu ceara de la pubian si anal se arunca OBLIGATORIU, nu se refoloseste, pentru mustata se foloseste numai ceara noua, etc si ramai la ea. Eu, daca respect distanta de 3 saptamani, pot merge inclusiv la ginecolog pe neasteptate, nu arata prea rau decat in ultimele 3 zile, iar atunci nu e o crima daca e urgenta medicala

Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Ha ha ha ha ha ha ha...Valentina, si nu i-ai cerut banii pe care i-ai platit chipurile pt. ceara de unica folosinta? Noroc cu umbrela. In timp ce ciyeam am crezut ca ai gasit-o pe cosmeticiana cum turna ceara folosita la tine pe umbrela ta uitata ...adica asta credeam ca am sa citesc.

poze carmina
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20719;104/st/20060516/dt/7/k/2312/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns huacin spune:

carminabulina iti dai seama ca nu mi-a venit sa-mi cred ochilor; scandalul nu a fost prea mare, masina era deja in fata blocului cu copil, cu sot si bagaje sa plecam la mare. Cand m-am intors, nu mai lucra in respectivul cabinet.

Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anairda36 spune:

Carmina, are dreptate huacin, schimba cosmeticiana!
Eu iarasi am o piele tare sensibila si in loc sa ma dau cu spirt dupa epilatul cu ceara, ma dadeam cu pudra de talc si in felul asta nu am facut niciodata bubite.
Am gasit in sfarsit un salon de chinezoaice care cica ma rezolva si cu pedichiura si cu epilatul maimutei. Ma intreaba chinezoaica daca m-am mai facut vreodata si daca ma tin singura . I-am zis ca vin din Europa si atunci a zis ca-mi scade din pret. Oricum cu pretul asta scazut plateam 5 epilaturi totale in tara, dar nah asta e ... nu mi-o mai vad ca sa ma fac singura.
Intrebarea mea este: sa ma astept la contractii? Sa iau un No-Spa inainte? Contractiile sunt cauzate de durere?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Nu stiu ce sa mai cred despre legatura dintre epilatul cu ceara si contractii. Trebuie sa apara cineva pe forum si sa ne spuna ca ea exista intr-adevar. Eu stiam ca trebuie sa evitam ceara cat suntem gravide ca cica ar fi nociva. Eu nu cred ca apar contractii de la epilat, sincer. Asa ca daca exista vreo mamica care s-a epilat cu ceara si a avut contractii de la asta (fara sa aiba vreo alta problema de ordin medical) sa ne scrie si nou ca sa fim puse in garda. Multumim

poze carmina
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20719;104/st/20060516/dt/7/k/2312/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Traiasca ceara!
In ambele sarcini m-am epilat total cu ceara si nu am avut nimic! 9si am folosit-o pana in ultimul moment).

si sarcini usoare, fara prea multe stresuri (ca ale mele!)

Mariana, Stefan (20.04.2004) si Simon (30.08.2005)

Pozicile noastre: album 1 si album 2
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">Nasterea lui Stefan
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60260" target="_blank">Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns huacin spune:

Fetelor, voi, evident, faceti cum credeti. Eu am avut sarcina cu mari probleme si tot nu mi-a provocat contractii. Acum pare sa nu am probleme, oricum merg la epilat cu sfintenie la 3 saptamani.

Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

E cat se poate de CLAR: chestia asta cu contractiile si epilatul cu ceara s-a nascut tot dintr-o paranoia. Eu cred ca s-a intamplat ceva de genul asta (epilat pe urma contractii) dar mai cred ca nu au avut nici o legatura una cu alta, pur si simplu s-a intamplat la vreo gravida care oricum avea o problema cu contractiile. Altfel, sincer eu nu vad legatura. Dar de durut parca doare mai rau dar parca si creste parul mai greu...sau poate doar mie mi se intampla. Inainte ma faceam la 4 saptamani dar acum la 6.

poze carmina
http://tickers.tickerfactory.com/ezt/d/1;20719;104/st/20060516/dt/7/k/2312/preg.png

Mergi la inceput