nastere cu epidurala

nastere cu epidurala | Autor: laurafb

Link direct la acest mesaj

buna fetelor

ma apropi cu pasi repezi de momentul nasterii si medicul mi-a recomandat o nastere pe cale naturala cu o injectie epidurala.
poate cineva sa-mi spuna cum se deruleaza o astfel de nastere, daca sunt dureri, etc?

multumesc pentru opinii.

laura

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dya spune:

Draga Laura,
Eu am avut epidurala, nu sunt dureri , mi-a amortit tot de la brau in jos. Au am avut o nastere indusa (incepuse sa-mi scada lichidul amniotic si nu mi se rupea apa),am avut dureri mari si de aceea mi-au facut epidurala. E bine daca se poate fara, dar daca durerile sunt f mari ....
Mult curaj si sanatate tie si lui bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danv spune:

Din punctul tau de vedere seamana cu o rahianestezie (anestezie in coloana vertebrala) care se practica la apendicectomie, doar ca o sa stai cu o perfuzie, care in loc sa fie in brat este in coloana.

dan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

Citeste aici: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=3636
Multa sanatate si nastere usoara!

Delia si Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Nu stiu care sint procedurile in RO dar te contrazic, Dane, eu am nascut prin cezariana cu epidurala si, in afara de injectia initiala cere am prmit-o cum ai zis tu, in coloana, au controlat necesarul de anestezic pe timpul operatiei prin perfuzia pe care am avut-o in mina iar anestezistul era la capul meu si ma intreba din cind in cind daca simt si mai baga ceva, acolo, la nenea! A fost ok, la durerile din timpul nasterii nici nu simti o injectie in plus, dupa aia se instaleaza o senzatie asa de placuta, nu mai simti durerea, chiar poti fi calma, numai ca nu mai ai control asupra corpului de la mijloc in jos.Iar dupa ce trece efectul, nici vorba de dureri de cap!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Perfuzie in coloana???
Brrr!!!
Eu am avut o rahianestezie pentru cezariana, dar nici vorba de perfuzie in coloana. O injectie pentru anestezie in coloana si perfuzii in brat...

@+...
Otilia & La Adelita (aproape 8 luni...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia spune:

Iubitele.... anestezicul se administreaza in colona vertebrala si perfuziile in vasele sanguine (vene....). Dodo, fii tu sigura ca anestezicul era in coloana, ceea ce-ti dadeau prin perfuzie era ser fiziologic si eventual glucoza si mai mult ca sigur antibiotic....

Sa incerci sa-i multumesti pe toti... o tentativa ce se va dovedi imposibil de finalizat.
Lidia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Draga Lia, n-am avut nici o perfuzie in coloana, cum zice Dan, ce naiba ca doar eram treaza si eram pe spate, deci imposibil sa stau cu perfuzia in coloana in timp ce dr. isi "faceau numarul" prin burta mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danv spune:

Epidurala se asociaza cu perfuzii, dar perfuziile au doar rolul de a controla tensiunea pacientei, aplicarea epiduralei duce la hipotensiune asa incat daca tensiunea scade, de obicei se mareste ritmul perfuziei; prin perfuzia de la brat nu prea se administreaza anestezice pentru ca patrunzand direct in sange, o cantitate mai mare ar ajunge la fat. Iar cateterul din coloana este un tub de plastic foarte subtire si elastic, lipit de piele, asa incat poti foarte bine sa stai pe spate.

Exista si posibilitate unei singure injectii fara perfuzor, dar atunci se cheama rahianestezie si gradul anesteziei nu poate fi controlat de-a lungul interventiei, daca ai nevoie de anestezie suplimentara, la revedere, sau dai pe vena, dar cu riscul sa ajunga la fat daca nu este scos suficient de repede.

dan

Mergi la inceput