am nevoie de ajutor

am nevoie de ajutor | Autor: cristinuca

Link direct la acest mesaj


Dragele mele mamici,

Cand am ramas insarcinta si pana sa intru in prenatal ati fost alturi de mine, pe atunci ma logam sub numele de Madalina, insa am uitat parola si am folosit celalalt prenume al meu.
AM nascut acum patru luni si jumatate si pe langa faptul ca fetita mea este o dulce, soacra mea ne face zile fripte, ca de ce nu am infasat-o si nu am tinut-o in scutece, de ce i-am cumparat totul inainte sa nasc, de ce acum cand am inceput serviciul am trecut-o pe Nan si nu pe lapte din comert sau alte prostii de genul asta si uite asa, mereu gaseste cate ceva de comentat in fiecare seara o verifica din cap pana in picioare sa vada daca nu a patit ceva, ca sa imi scoata ochii, ii place sa se bage acolo unde nu ii este treaba, insa nu prea reuseste si de aceea ne creeaza probleme.
Insa ceea mai mare problema a mea este ca fetitei mele i-a aparut pe fata niste bubite, si i-au aparut exact la tample ub caciulita, desi noi foloism numai bumbac. doctorii mi-au zis ca este alergie la caciulitele din lanica, le-am scos din folosinta, i-am dat cu crema, am bagat-o pe tratament, i-au trecut pentru o scurta perioada insa i-au aparut din nou.
ce ma fac incotro sa o iau unde sa ma mai duc cu ea, o sa am probleme astea toata viata, ea are tenul foarte alb.
astept sa imi dati sfaturi in masura in care puteti

pupici cu laptici
madalina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaesn spune:

Sa-ti traiasca fetita!
Caciulita i-o pui in casa? Poate ii e cald. La 22 de grade in casa bebita noastra sta in body si pantalonasi, nu suporta nimic altceva. Daca o imbracam mai gros imediat se irita.
Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Asa e, Oana are dreptate.
Un sfat: nu-i mai pune caciulita in casa decat daca i-ai facut baie la cap. Doar afara.
Daca tie ti-e bine in casa..fara caciula, si ei ii va fi bine... Boala romaneasca... cu caciulitele astea...si soacra-mea ma intreba "Numai o caciula i-ai pus???"
Las-o in pace pe soacra...sa-si face de lucru in alta parte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

"Fiecare cu copiii lui" - poti sa-i spui soacrei tale. De 1000 de ori, pana intelege.
Sa-ti traiasca fetita si sa auzim numai de bine!

PS: ma alatur parerilor de mai sus: cat mai rar cu caciulita. Aici am vazut copilasi de 1 an cu capul gol la +10 grade afara! Nu era a mea, normal, ca am si eu oleaca de boala caciulitelor, dar afara nu in casa.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia spune:

In primul rand sa-ti traiasca fetita si sa-ti aduca numai bucurii!
Sunt si eu de acord cu fetele la renuntatul caciulitei iar despre soacra...pot sa-i spun de 2000 de ori ca tot degeaba.
Multa sanatate!

Delia si Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klavier spune:

Adriana mi-a facut bubitze numai cand era prea imbracata si transpira, sau cand era vara prea cald. de aceea am tinut-o cat mai dezbracata posibil - asta nu inseamna ca exagerez cu calirea copilului! - si a fost foarte rar racita.

bubite albe a avut pe nas in prima luna de viata, dar i-au trecut de la sine definitiv.

cu soacra... nu te lasa calcata in picioare oricat te-ar calca ea pe nervi! e copilul tau si numai tu decizi ce si cum i se intampla, indiferent ca iei decizii bune sau gresite.

bafta!
Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veronicai spune:

pentru o foarte buna prietena, iar pentru mandretea ei de fetita si mai multi .
Bine ai revenit printre noi, Mada, si nu mai fi dezamagita de soacra ta. Tu esti mai puternica decat mine, asa ca da-o naibi pe soacra-ta , tu ai grija de bb si de sotul tau si las-o pe ea cu ale ei conceptii.
Bucura-te ca o ai pe "papusica" ta dulce si frumoasa si pe sotul tau care este alaturi de tine si las-o pe nebuna.
Servici usor de acum inainte si multa sanatate si bucurii in familia ta alaturi de bb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuca spune:

si tie papusica draga, si imi pare bine ca ne-am regasit, intr-un fel problemele noastre se aseamana.
va mersic in numele lui bebe pentru raspunsuri, da am incercat sa o tin si fara caciulita, insa la noi ar fi o mica problema, stam la curte si ne inclazim cu leme, temperatura pe care o face in camera este de maxim 22 seara iar in cursul zilei o mentinem la 18 grade, bubitele au inceput sa se retrag, mi s-a dat un medicament de catre doctora pediatra insa nu stiu daca e bine sa il administrez, este vroba de Peritol o jumatate de lingurita seara ca sa nu se mai scarpine sau frece pe fata, stiu ca nu se administreaza la copii sub sase luni asa scrie in prospect si nu stiu ce sa fac.
cat despre tine papusico te astept sa imi scrii mai multe si sa ne auzim la un telefon.
eset atat de bine printre voi
va pupic pe toate

cat despre soacara mea sper ca am pus-o la punct zilele astea si sper sa nu se mai amestece acolo unde nu trebuie, i-am spus ca este cazul sa isi vada de familia ei si sa nu se mai bage la mine in familie ca de a mea vad eu si sotul meu, Mihai sotul meu m-a sprijinit in chestia asta, si de doua zile a inceput sa se asterne linistea in casa mea

madalina alias cristinuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Draga Cristinuca,si eu fac focul in semineu ,si la mine cind a fost frig afara am avut in casa intre 18 si 20 de grade dar nu i-am pus niciodata caciulita Annei,decit afara.In casa chiar la 18 grade nu e nici o problema doar nu bate vintul si nici nu sint curenti de aer.Pune-i caciulita eventual dupa baie ,dar atit.Oricul la patru luni si jumatate bebe e destul de mare,deci nu ai de ce sa iti faci probleme.
Pupici

Corina si Anna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missiday spune:

Si eu incalzeam casa tot cu lemne cand era Radu mic(locuiam cu socrii), dar de la 2 luni l-am lasat in casa fara caciulita chiar si noaptea.Apoi am avut grija ca hainele lui sa nu fie prea groase si pot sa spun ca Radu e mai rezistent decat mine la frig(in iarna asta eu am avut , pe rand, gripa si apoi pneumonie iar el nici macar guturai nu a avut.
Deci e mai bine mai lejer.
Cat despre soacra, ce sa zic, si la mine a incercat sa se anestece, sa ma streseze cu n leacuri si obiceiuri idioate, insa i-am explicat cu mult(chiar foarte mult) calm ca e copilul meu si il cresc asa cum cred eu ca e mai bine...si m-a lasat in pace pana la urma.
Pupici comoarei tale(si tie)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuca spune:


dragele mele mamici,

va multumesc ca ati fost si suntenti alaturi de mine, imi cer scuze ca nu am mai avut timp sa va scriu, agitatie mare la birou, insa am sa va dau o veste: i-au disparut bubitele de pe fata, numai sunt, am vorbit cu o doctorita si mi-a spus ca poate una din cauze sa fi fost laptele foarte gars pe care il papa de la mine, adevarul este ca de cand papa Nan, si cereale, danonino, biscuitei,,,,,etc....nici urma de bubite pe fata ei, mi s-a luat o piatra de pe inima.
Cat despre soacra i-am explicat ca imi cresc copilul asa cum vreau eu si am ruagt-o sa se abtina de la comenatrii, nu stiu daca a inteles mesajul insa nu voi mai pune la suflet nimic

madalina

Mergi la inceput