Casnicie in pericol!!!

Casnicie in pericol!!! | Autor: oanamarchezi

Link direct la acest mesaj

Am hotarat ca trebuie sa va cer sfatul pentru ca intotdeuna cei din afara problemelor sunt mai obiectivi.
L-am cunoscut pe sotul meu in urma cu un an si pot spune ca am facut o alegere buna. Am stat cu tatal meu o lunga perioada de timp si se intelegeau foarte bine.Sotul meu il vedea pe socrul lui ca un tata pe care el nu il mai are.Pana intr-o zi....cand numai dumnezeu stie ce s-a intamplat in mintea sotului meu ca si-a schimbat complet parerile si atitudinea fata de el.Pe vremea aceea sotul meu obisnuia sa stea cam mult cu baietii la o bere si venea acasa destul de "afumat".Cu toate astea tatal meu nu s-a bagat in viata mea si nu i-a zis nicodata nimic,dar el avea mereu ceva de reprosat mie cu privire la socrul lui.Eu eram deja insarcinata si in decembrie l-am nascut pe Cristi care eram sigura ca il va potoli pe sotul meu si va fi mai comunicativ,dar nu a fost chiar asa....pana in noaptea de revelion cand a facut-o lata.S-a imbatat rau si a explodat efectiv jignind pe toata lumea inclusiv pe mama lui.A plecat imediat dupa miezul noptii si nu am mai auzit nimic de el pana a doua zi cand m-a sunat si mi-a zis ca a avut un accident de masina(in care nu era el de vina) si ca masina este zob si el putin ranit.Am simtit ca mor si mi-am dat seama ca lucrurile nu pot continua asa mai ales ca avem si un copil care nu merita sa traiasca o viata langa un tata betiv.Cand a venit acasa am luat taurul de coarne si i-am zis ca daca nu se lasa de bautura eu divortez. Mi-a spus ca el nu poate trai fara mine si fara baiat si ca ar fi mai bine sa ne mutam pentru ca marea lui problema este tatal meu care dupa parerea lui nu aduce suficienti bani in casa(el fiind pensionat)dar cheltuie mult(lucru care cam asa era ...ca sa fiu sincera)si ca daca vom fi doar noi trei el nu o sa mai bea. am facut consiliu de familie si am hotarat sa ne mutam in locul bunicii mele iar ea cu tatal meu.Zis si facut dar iata ca dupa doar doua luni bunica mea vrea sa se intoarca la casa ei, ca ea nu ne-a lasat definitiv ci doar pana ne rezolvam problemele si etc...Dar unde sa mergem ca de stat intr-un apartament cu chirie nu ne permitem. Intre timp sotul meu s-a lasat de bautura(cel putin pana acum nu a mai pus picatura in gura nici chiar la botezul baiatului nostru)si s-a dus si la tata sa ii ceara scuze pentru prostia pe care facut-o.Bine pana aici o sa spuneti dar acum sotul meu a hotarat ca cel mai bine ar fi sa ne intoarcem la tatal meu dar.....si a inceput sa imi enumere o gramada de lucruri pe care nu vrea sa le faca tatal meu.Deci toate sperantele mele ca el il va accepta pe tatal meu s-au naruit si sunt foarte constienta ca singura solutie este sa ne mutam acolo.
Acum stau si ma gandesc cu groaza ca iar voi fi arbitru intre ei si cel mai frica imi este sa nu se apuce iar de baut pentru ca in acest caz cu siguranta nu vom mai fi impreuna. Il iubesc foarte mult pe sotul meu si am vazut ce om nemaipomenit este de cand nu bea. Nu stiu care este solutia sa il pot face sa se impace bine cu tata si sa putem fi cu totii fericiti pentru ca tata nu are nimic impotriva lui,dar nici nu accepta sa-i reprosezi ceva.Voi cum credeti ca pot rezolva problema?Mai am 5 zile si ne mutam si nu vreau sa imi distrug casnicia....

OANA si bb CRISTI

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=oanamarchezi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lala spune:

buna oana, imi este destul de greu sa-ti dau o solutie dar, daca intr-adevar nu aveti unde sta si singurul care va primeste este tatal tau cred ca sotul ar trebui sa spuna in primul rand un mare "Multumesc" si mai cred ca ar trebui sa stati de vorba toti trei si sa stabiliti cum impartiti cheltuielile casei si atributiile astfel incat sa fie toata lumea multumita.

Mai cred ca sotul tau este un adult care ar face bine sa infrunte problemele si sa nu se refugieze in alcool asteptand sa vina altcineva cu solutii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Nu e de bine! Oare nu putetzi gasi alta solutzie? Nu putetzi sa va mai convingetzi bunica sa va mai lase sa locuitzi singuri? Sau poate sa statzi voi cu ea daca ii promitetzi ca o vetzi ajuta si sotzul tau nu mai bea? Poate va intzelegtzi mai bine cu bunica decat cu tata. Daca va mutatzi cu tata totusi, nu se poate sa fitzi separatzi cu banii? Sotzul tau ar trebui sa fie mai intzelegator, dar....
Mult succes, dificila situatzie!

Ruxi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

si eu cred ca esti intr-o situatie grea, in care orice solutie este tot un compromis greu de acceptat; eu nu cred ca este bine sa stai cu parintii, dar nu intotdeauna este posibil; iar atunci cand nu este posibil, trebuie discutat cu totii si stabilit clar cine ce obligatii si ce drepturi are, iar apoi cu totii trebuie sa respecte "regulile", pentru ca altfel vor iesi mereu scantei si viata tuturor va fi un iad; pe de alta parte, mi se pare de mirare ca sotul tau pretinde ca bea din cauza tatalui tau, pentru ca la inceput totul era bine; indiferent care este motivul, trebuie tot sa discutati clar si sa stabiliti cum veti face mai departe; daca el chiar vrea sa fie cu tine si cu copilul vostru, poate ar trebui si sa lupte pentru asta, chiar daca lupta inseamna sa-l suporte pe tatal tau uneori; daca si tatal tau are o vina in toate problemele astea, trebuie discutat si cu el; sper sa se rezolve totul cu bine,

Daniela si bb Anda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ani35 spune:

Oana,fa-ma sa inteleg:el pretinde ca bea din cauza tatalui tau???Daca are vre-o problema(indiferent de ce gen) cu socrul lui,nu crezi ca ar fi mai bine sa se aseze amandoi la un pahar de...vorba,pentru ca din cate stiu eu,vorbind se intelege lumea.E foarte simplu sa dam vina pe cel de alaturi,cum spun spaniolii aici:arunci cu piatra si ascunzi mana.Oare ce cred barbatii ca inseamna casnicia...doar ,fara compromisuri?Iarta-ma ca sunt asa directa dar,cand vad si ascult... ,nu?Curaj,iar lucrurile spuse pe nume,ca altfel,sotul tau va continua dezorientat.BAFTA!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamarchezi spune:

Stiu ca este foarte dificila situatia de asta am si apelat la voi care nu sunteti implicati in problema.
Credeti-ma ca am incercat sa discut cu amandoi in parte dar impreuna inca nu am reusit pentru ca fiecare crede ca este vina celuilalt.De stat in alta parte nu avem unde iar tata sta singur in 3 camere,apartament in care am si eu drepturi dupa moartea mamei mele.
Sotul meu mai obisnuia sa bea si inainte sa apara problemele dar s-au accentuat .Eu cred ca o mare parte de vina au avut-o si prietenii lui care probabil ca ii baga in cap tot felul de prostii pentru ca v-am spus ca ideile astea i-au venit peste noapte ei se intelegeau foarte bine inainte.De acei prieteni care il tineau si la bautura ore intregi l-am departat incetul cu incetul.Am hotarat ca poate ar trebui sa ma angajez si eu, asa nu ar mai fi banii un subiect de disputa dar imi vine tare greu pentru ca baiatul nostru are abia trei luni si cred ca are nevoie de mine alaturi.
Cu bunica mea nu mai am ce sa rezolv ea dealtfel este o fire care intotdeauna s-a gandit doar la binele ei(ne-a lasat in casa ei pentru ca ii era foarte greu sa plateasca intretinerea casei din pensia ei dar acum iarna trece...)
Niciodata nu am fost o familie unita si in momente ca astea simt mai mult ca niciodata lipsa mamei mele(a murit acum 7 ani la doar 43 ani)care ar fi stiut sa ma ajute sa ies din acest impas.
Tata si sotul meu sunt doua pietre tari,dar eu cred ca sotul meu ar trebui sa fie mai indulgent si sa-l inteleaga,iar tata sa priceapa ca el este cel care sustine financiar aceasta familie.
Sotul meu nu este un om rau, a dovedit-o chiar in aceste doua luni cand pe langa cheltuielile casei noastre mi-a permis sa-l ajut si pe tata financiar.
Vedeti cand stau separati totul este ok(nici banii nu mai sunt o problema) dar cand sunt impreuna ....situatia se schimba.
Tare incurcata e si viata asta uneori!!!!

OANA si bb CRISTI

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=oanamarchezi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta spune:

Oana, incercati sa nu mai repetati greseala, incercati orice modalitate, dar nu stati cu nici unul dintre parinti. Certurile daca au aparut, oricum se vor repeta, si voi veti trai un cosmar.
Sa auzim numai de bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Ce-ar fi sa incercati sa vindeti apartamentul cu 3 camere pe o garsoniera si unul cu 2 camere (in zone mai proaste evident), sau chiar pe 2 garsoniere. E un inceput. Incearca sa pastrezi ce ai cistigat atit de greu.. Avem un prieten, toata facultatea betiv notoriu. Nimeni nu credea ca se va face bine... S-a casatorit, are copil. A rupt-o cu toti prietenii de bautura, si abia daca mai bea o bere pe saptamina. De ani buni...Iti doresc mult-mult success. Si inca ceva, cred cu certitudine, ca interventia celorlalti intr-o casnicie, poate distruge si cea mai strinsa relatie.
cu drag,
Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mama spune:

Am si eu ceva de adaugat la ceea ce te-au sfatuit fetele
Probleme in casnicie se ivesc din cind in cind dar cred ca
toate se pot rezolva cu ajutorul rugaciunilor.
Spun asta din proprie experienta asa ca nu uita(uitati).....
Incearca sa te rogi cit de des nu conteaza unde te afli nu trebuie
sa mergi la biserica tot timpul pt.o rugaciune.
Toate se pot rezolva cu Dumnezeu el este cel care vede pe fiecare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamarchezi spune:

Fetelor m-am mutat si de acum incolo incepe greul.
Sper sa-mi tineti pumnii sa imi pot rezolva problemele.
Pana acum se comporta amandoi de parca nu s-ar fi intamplat nimic sa vedem mai departe.......

OANA si bb CRISTI

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=oanamarchezi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela P spune:

Draga Oana,
Iti doresc sa fie toate bune, sa fie intelegere si sa nu va mai loviti de aceeleasi probleme ca si in trecut. E greu sa dai sfaturi, dar ce as face eu in locul tau , e sa-mi pastrez calmul si sa fiu diplomata in ceea ce-i priveste pe amandoi. Esti la mijloc, e adevarat, dar esti singura in masura sa-i intelegi complet pe amandoi si sa incerci sa aplanezi eventualele dispute sau neintelegeri. Cu calm si cu rabdare vei reusi.
Bafta si iti tin pumnii.

Adela

Mergi la inceput