Dragoste la prima vedere

Dragoste la prima vedere | Autor: blue eyes

Link direct la acest mesaj

Fratele meu e logodit si urmeaza sa se casatoreasca anul acesta.In urma cu 2 saptamani a cunoscut o fata pentru care a simtit ceva special de la prima vedere-i s-au accelerat bataile inimii, i s-au taiat genunchii, poate ati patit si voi. Doar mie mi-a povestit ce s-a intamplat, nu e impreuna cu fata aceea, dar sentimentele pentru ea par puternice.Cu logodnica e prieten de cativa ani, nu a fost niciodata o pasiune cu tunete si fulgere, dar exista afectiune si au multe in comun,iar eu l-am sfatuit sa nu o paraseasca.Il vad insa ca sufera "in tacere", stiu ca se gandeste si la cealalta si ca nu a vrut el sa se intample asta.
Credeti ca l-am sfatuit bine?Credeti ca dragostea la prima vedere are sanse sa dureze?Daca i s-a intamplat nu e un semn ca nu trebuie sa se insoare?Am multe intrebari, sper sa ma ajutati sa ma luminez putin.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns GabiG spune:

Si eu l-as fi sfatuit la fel, desi e greu sa sfatuiesti pe cineva fara sa il cunosti...Insa am vazut multe cupluri destramate tocmai din cauza unei astfel de dragoste si care din nefericire nu au durat. Se spune ca e ca focul de paie, se stinge la fel de repede cum se aprinde...
Sa fim iubiti!


Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ponicid spune:

Nu trebuie sa se casatoreasca cu sufletul indoit.
In general cand te casatoresti trebuie sa iti doresti lucrul acesta din tot sufletul, sa fii sigur ca cel cu care te casatoresti este cel pe care ti l-ai dorit, sa nu ai nici un dubiu si nici un regret, dimpotriva!
Intr-o casatorie sunt destule greutati. In timp intervine rutina, dragostea mai slabeste si daca tu atunci cand te-ai casatorit nu esti constient de faptul ca cel pe care l-ai ales este cea mai buna alegere, vei fi tentat sa te uiti in jurul tau, vei fi nefericit toata viata.
Eu zic sa-si verifice sentimentele mai bine si daca n-o face din toto sufletul, mai bine sa nu se mai casatoreasca: poate ea nu este persoana potrivita sau poate nu i-a venit vremea insuratorii.
Am observat ca in casatoriile unde ea iubeste mai putin iar el mai tare rezista mai bine decat cele in care este invers.


Daniela, mamica de Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Si eu sunt de acord cu ponicid.
Nu cred ca ar trebui sa isi paraseasca logodnica, dar cu siguranta trebuie sa ii spuna deschis ce simte, ca e nesigur, sa nu se arunce intr-o casatorie doar pentru ca la un moment dat a promis ca asa va face.
Desigur, ceea ce are de spus nu ii va face mare placere logodnicei, dar, daca il iubeste cu adevarat si daca ea este cea care ii este menita, va intelege ca pentru ei face el acest efort. Sunt sigura ca nici ei nu i-ar placea sa stie ca el s-a casatorit cu ea gandindu-se la altcineva.
Cat despre pasiunea lui ... poate fi cat se poate de trecatoare. Si mie mi s-a intamplat, absolut inconstient, sa ma gandesc "cum ar fi daca ar fi ..." in legatura cu o alta persoana decat sotul meu. Cele cateva situatii de acest gen (ramase la statutul de simple ganduri pe seama carora acum ma distrez copios ...)s-au produs numai in momente in care eu si sotul meu nu ne intelegeam prea bine (fie ne certasem pe divers motive, fie treceam prin perioade mai proaste). Gandurile zboara ... totul este sa nu simta nevoia sa treaca la actiune pentru ca atunci trebuie sa isi puna muuulte semne de intrebare in legatura cu viitoarea casatorie ...
Parerea mea ...

Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Nu intotdeauna dragostea la prima vedere dureaza,ba as putea spune ca in putine cazuri finalul este fericit.Faptul ca s-a indragostit de altcineva inseamna ca nu este pregatit pentru casatoria cu logodnica,dar nici nu exista vreo garantie ca intre el si dragostea fulgeratoare vor fi si compatibilitati;poate fi o pasiune arzatoare,dar care sa se stinga la fel de repede cum a aparut,insa poate fi si bine.Daca poate si vrea sa-si asume acest risc,trebuie sa aiba in vedere cele doua posibiliati care pot aparea;prima si cea mai fericita este sa fi intalnit cu adevarat marea dragoste,a doua este de a pierde ceea ce are acum.De el depinde ce va alege,eu nu-i doresc decat sa aleaga calea buna pentru el,care sa il faca fericit si ce-i mai important,sa nu sufere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veronicai spune:

Cineva mi-a spus o vorba minunata si foarte interesanta: Avem o singura viata pentru a o traii, nu doua pentru ca una sa o traim de proba.
Depinde si cat de mult ne dorim sa traim "cu adevarat".
Ar trebui sa discute cu logodnica lui, pentru ca, din moment ce are statutul de logodnica, a insemnat ceva pentru el (macar in trecut).
Sa-i explice situatia prin care trece si poate se rezolva intre ei (poate a intervenit rutina intre ei si el a "aruncat" ochii in alta parte).
Cred ca este corect sa stie logodnica tot ceea ce se intampla.
O dragoste la prima vedere trebuie sa fie f.f. puternica pentru a dura in timp.
Cred ca baiatul este nehotarat si se casatorea numai asa ca sa "nu ramana burlac".
Trebuie sa analizeze foarte bine. Nu este de joaca si nu trebuie sa se joace cu viata nimanui.
Daca nu isi iubeste logodnica mai bine sa o lase in pace.
Numai el poate sa hotarasca ESTE VIATA LUI.
PUPICI SI MULT SUCCES.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cori spune:

eu cred ca..hai sa ma refer mai cu seama la barbati..poate ne ajuta si ei cu o parere..deci, eu cred ca barbatii, dupa o anumita perioada de timp isi doresc sa-si "testeze" abilitatile de cuceritor. consider ca foarte multe casnicii se destrama din pacate, numai din acest motiv minor. Il numesc minor, evident numa daca nu depaseste o anumita limita.
in legatura cu acest subiect postat de tine, nu-mi pot forma cu obiectivitate un raspuns. cred ca numai el poate decide. posibile sunt ambele variante. depinde foarte mult de el.

1.nu cred ca e bine sa faca pasul daca are o cat de mica indoiala, pt ca ea se va amplifica in timpul casniciei si in permanenta se va gandi "poate ca cealalta...". pe de alta parte, daca numa' i-au fugit ochii, simtind nevoia, cum spuneam si in primul paragraf , sa se mai simta cuceritor(asta se poate intampla si pe fondul emotiilor premergatoare marelui pas) atunci evident ca nu e cazul sa schimbe nimic.
2.eu am avut un prieten (ne iubeam mult..), timp de 4 ani..toata lumea ne vedea casatoriti, dar eu nici nu ma gandeam ca m-as putea marita pana pe la 30 ani...mai aveam multe de facut pana la maritis..gandeam eu..
intr-o vara, a aparut EL, actualul meu sot...si am facut stanga imprejur, contrar felului meu de a fi..si dupa cateva luni spuneam "da" ..deci...nu prea stiu ce sa zic..eu multumesc lui Dzeu ca m-a calauzit asa..si ca mi-a dat curajul sa-mi schimb destinul in ultimul moment...

nu stiu daca ati inteles ceva, imi cer scuze pt incoerenta, dar papusa mea trage de mine, si nu ma pot concentra foarte tare...

pupici,


bb Bia si mami Cori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Blue eyes,

Se spune ca dragostea la prima vedere este ca si un foc de paie, pe cat de repede se aprinde pe atat de repede se stinge. Parerea mea este ca trebuie sa aiba o discutie serioasa cu logodnica lui, sa vada ce scartie in relatia lor de a ajuns sa gandeasca si sa simta pentru o alta fata. Dupa cum ai zis, pasiunea nu e cine stie ce, sunt de multi ani impreuna si de multe ori stii cum se spune "boala lunga, moarte sigura" (mi s-a intamplat si mie ceva de genul asta). Poate ca nu e pregatit sufleteste pentru casatorie, cine stie, decat sa se casatoreasca doar ca se fie, mai bine deloc.
Pupici,
Oana


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami1977 spune:

Draga blue eyes,
Desi eu m-am casatorit cu sotul meu din dragoste la prima vedere (cand l-am vazut ca a intrat pe usa, eram la un revelion am simtit ca este o persoana deosebita si dupa numai o zi de stat impreuna m-as fi casatorit cu el) si acum il iubesc ca in prima zi tot nu l-as sfatui sa renunte la logodnica. Parerea mea ar fi sa incerce sa vada daca femeia respectiva ar putea sa il faca fericit si numai dupa aceea sa hotarasca daca se casatoreste sau nu. Eu cred ca orice faci in viata indoielnic nu iti iasa bine.
Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n/a spune:

Ei bine, nici eu n-am crezut in dragoste la prima vedere, pina la 28 de ani, cind l-am intilnit pe EL ... mi s-au muiat picioarele cind l-am vazut stind pe locul meu la masa din sala de conferinte, am simtit acea furnicatura pe sira spinarii si acel gol in stomac, pe care cred ca-l simti o singura data in viatza ... n-am mai fost in stare sa prezint nici un raport, ma bilbiiam tot timpul, spre amuzamentul celorlalti care credeau ca sunt un pachet de nervi ca un nou-venit indraznise sa se aseze pe scaunul meu, cu toate avertismentele din jur ... se pare ca si el a simtit acel "curent", de fapt mi-a marturisit asta mai tirziu ...
Pe vremea aceea eram amindoi implicati in alte relatii, nu foarte solide, dar tot relatie se chema ... pentru mine a fost ca un dus cu apa rece faptul ca ma simteam atrasa asa de puternic de cineva si mi-am dat seama imediat ca relatia mea cu "fostul" e ceva de rutina, fara nici un sentiment puternic si ca n-are rost sa o mai continui ...
Amindoi am pus capat relatiilor precedente, iar prima noastra intilnire in afara serviciului, a fost cam la o luna-jumate dupa "prima vedere", dupa ce ne-am clarificat situatia cu "fostii" ... in tot acest timp, nici unul, nici celalalt nu am scos un cuvint despre ceea ce simteam reciproc ... totul a fost un fel de telepatie ... la prima intilnire a fost si primul sarut, care nu s-a mai terminat ... dupa inca o luna ne mutam impreuna, iar la exact un an de cind ne cunoscusem, ne-am casatorit ... azi avem o minunatie de fetita ce tocmai a implinit 2 Anisori si ne iubim mai mult ca niciodata ... cu mina pe inima pot sa spun ca suntem o familie fericita si implinita!

Deci cred ca intelegi ce sfat i-as da fratelui tau ... dar sa nu se arunce inainte cu ochii inchisi ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Va multumesc foarte mult pentru frumoasele raspunsuri.Stiu ca dragostea e un subiect spinos, in care e greu sa dai sfaturi si, citind pareri si pro, si contra, am hotarat sa-l las pe fratele meu sa aleaga singur ceea ce se va intampla in viata lui, cu speranta ca nu va ajunge sa regrete hotararea luata.Oricum,cred ca e o binecuvantare sa traiesti o dragoste la prima vedere atunci cand esti liber din punct de vedere sentimental,intensitatea trairilor te face sa simti ca iti traiesti viata f. intens.Sofie, cred ca esti o norocoasa,povestea ta mi-a placut tare mult,iti doresc si tie si celorlalte fete multa dragoste in continuare si multe bucurii de la bb-ii vostri!

Mergi la inceput