nastere in Japonia???

nastere in Japonia??? | Autor: monicar

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,
Uite ca revin acum la subiectul acesta, cu o noua veste.
Daca in Decembrie eram la stadiul de tatonare a terenului, acum pot spune ca am ajuns la un rezultat.

Trec si eu de la aspirante, la BURTICI.
Azi am fost la control. Mi-a facut echo si test de urina, a iesit POZITIV.

Am o intrebare pentru fetele care au nascut in Japonia. Asigurarea nationala (Employees’ Health Insurance (Kenko Hoken)) nu acopera si nasterea?

Azi, dupa ce ca am asteptat vreo 3 ore la coada, mi-a facut doar un control si a trebuit sa platesc 12000Y , adica 100$. Mi s-a parut cam scump pentru 10 minute de consultatie. Trebuie sa va spun ca nu am fost la un spital privat, ci la spitalul de stat Saitama.
Am inteles ca nasterea va costa cam 300 000 Y, pe care ii voi primi inapoi de la stat.

Aceste controale periodice dinaintea nasterii nu sunt acoperite inteleg de asigurare, sau poate ar trebui sa-mi fac un alt tip de asigurare?

Multumesc si numai bine,
Monica - o burtica de 4 saptamani

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Iti scriu fff in graba, caci trebuie sa plec din casa.

In primul rand, felicitari pentru bb!!!!

Experienta mea relativ la sarcina, nastere, lauzie etc. se rezuma la ceea ce poate fi ea in Romania. Acolo, eu personal nu am avut a ma plange, din fericire.

In Jap, ia legatura cu Elena - si mai stiu pe cineva care asteapta sa nasca acusica, sa vedem, poate iti facem "lipeala". Eventual o sa iti scriu si pe e-mail - zi-mi doar daca ai adresa acasa, sau doar de la serviciu poti scrie.

Mult curaj, voie buna, sanatate etc etc. Tre' sa fug acuma, dar o sa revin. Pupici multi-multi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

Monica, inca o data felicitari !!

Intr-adevar este cam scump, 12,000 yeni; la spitalul unde am nascut eu, prima consultatie este cam 8000 yeni. Nu cred ca trebuie sa-ti schimbi asigurarea, si noi avem acelasi tip de asigurare nationala. In orice caz, sa stii ca urmatoarele consultatii vor fi mai ieftine (in cazul meu, cam 4500 yeni; doar cand mi-au facut testele a costat mai mult; prima data vreo 18,000 si a doua oara, prin luna a 7-a, vreo 8000 yeni). Vezi ca de la primarie o sa-ti dea si doua "foi" cu reducere (prima trebuie s-o folosesti in primul trimestriu, iar a doua, in ultimul trimestru; iti asigura o reducere de 4000 yeni, fiecare.
De unde stii ca nasterea va fi doar 300,000 ? ti-a spus doctorul asta? mie mi se pare cam putin, mai ales daca o consultatie te-a costat 12000....
Cred ca cea mai in masura sa iti spuna despre costuri este Anda, pentru ca am inteles ca si ea a nascut tot la spitalul asta.
Cu doctorul cum te-ai descurcat, vorbea engleza ?

Mai vorbeste si cu Ligia, desi nici ea nu cred ca poate sa-ti spuna mai multe decat mine in privinta asta, pentru ca si ea a mers/merge la acelasi spital unde am fost si eu (la fel si prietena noastra de care spunea Julie, cu care vrea sa-ti faca "lipeala"

Numai bine si te mai asteptam cu intrebari,

Elena&Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicar spune:

Merci mult.

Am uitat sa va spun ca doctorul mi-a sugerat sa schimb spitalul pentru ca ei nu au cadre medicale vorbitoare de engleza. Bineinteles, ca am dat exemplul Elenei (eapopescu), care a nascut la acelasi spital.
Dr. si-a amintit despre cealalta romanca, si a zis ca ea venea de fiecare data cu traducator. Acelasi lucru stiu si de la Elena (eapopescu), ca firma ei ii asigura translator de fiecare data cand se ducea la control. Si in plus, a avut un alt DR,umblat prin strainataturi, care din pacate a plecat de la spitalul acesta.

Asa ca sunt ghinionista, si va trebui sa ma duc la Seibo Hospital - de la Mejiro sau voi incerca chiar la Idabashi.

Sa inteleg ca de fiecare data la un prim control costa atat? Daca schimb spitalul inseamna ca sunt din nou la primul control...
Doctorul mi-a zis sa ma duc inca o data peste 2-3 saptamani. Cred ca ma voi duce direct la un alt spital.

Stiti gravide care au calatorit cu avionul? E vreo problema pentru bebe? Voi fi in luna a 3-a. Nu l-am intrebat pe doctor, ca si asa abia ma intelegeam cu el...

Numai bine si succese,
Monica +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena spune:

quote:
Originally posted by monicar

Merci mult.

Stiti gravide care au calatorit cu avionul? E vreo problema pentru bebe? Voi fi in luna a 3-a. Nu l-am intrebat pe doctor, ca si asa abia ma intelegeam cu el...

Numai bine si succese,
Monica +



Monica,
In legatura cu avionul e bine sa-l intrebi pe nenea doctoru', si io as spune sa intrebi si un doctor roman (daca ai posibilitatea), pentru ca de multe ori medicii japonezi sunt un pic cam relaxati pentru noi, romanii, adica iti raspund f. repede "dai joobu, dai joobu".
Sa iti spun sincer, eu n-as pleca cu avionul pentru asa un drum lung (daca am inteles bine, aveti si mai multe escale, deci ar fi mai mult de 24 de ore, nu ?) mai devreme de 14 sapt....da' poate sunt eu mai stresata...deci, in locul tau, eu as mai amina plecarea cu cateva sapt., pana as trece de perioada critica de 14 sapt.
Riscul de care stiu eu este ca la avioanele astea mari(747, 777), cum sunt cele din Japonia spre Europa, ar fi radiatii mari..sper ca nu spun prostii, eu asa am auzit...

Multa sanatate,

Elena&Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicar spune:

Intreb fetele din Japonia...
Pe voi cat v-a costat nasterea? Tot incerc sa sun pe la spitalele din Tokyo si sa aflu preturi. Pentru ca m-au imbrobodit cei de la Saitama Hospital ca Seibo Hospital din Mejiro asigura suport in engleza, am cautat informatii despre acest spital.
Costa 450-500000Y o nastere acolo (adica 4500$). Imi inchipui ca in cazul asta si controalele lunare sunt mai scumpe ca la Saitama.
Aceleasi preturi sunt si la Aiiku Hospital din Minami Azabu.
In leg cu zburatul cu avionul la 12 saptamani, am intrebat o doctorita ginecolog din tara, care mi-e si matusa. Nu are internet asa ca trebuie sa mai astept pana aflu un raspuns de la ea.

Maica-mea mi-a scris azi ca nu trebuia sa-l fi lasat pe doctor sa-mi faca ecografie, ca pe vremea ei nu se faceau in primul trimestru de sarcina... Ce ziceti e vreo problema? Sora-mea in schimb, care-i doctor in Cluj, (adevarat ca nu-i ginecolog) , mi-a zis sa-mi fac eco neaparat... Eu ce sa mai cred? Ca nu mai pricep nimic.

Intelesesem ca la un spital de stat pretul unei nasteri, chiar si cezariana, este in jur de 300000Y - adica ~3000$.

Va multumesc daca imi puteti da informatii despre asta. Sunt in cautarea unui spital bun si acceptabil ca pret.

Monica +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

Felicitari Monica!
LA prima consultatie costa mult ,din cauza analizelor pe care le faci.Eu nu stiu ce fel de asigurare am, dar aici in Shizuoka la orice spital se plateste cam la fel(prima consultatie 12-14 yen,la urmatoarele ,6000yen).In Tokyo am inteles ca o consultatie e mai ieftina decit aici.Pentru nastere este 30000yen ,dar bineinteles ca te costa mai mult depinde in ce zi nasti .In zilele nationale sau de sarbatori cum a fost la mine ,te costa mai mult.DAca te duci la alt spital nu stiu daca o sa platesti din nou aceasi suma ca nu am schimbat spitale ,doctori da.E mai bine sa te muti la alt spital daca asa ti s-a sugerat .NAstere usoara.

Lidia si DAvid D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

PArdon.O nastre costa 300000yen.NU mai vad bine citi de zero am scris.

Lidia si DAvid D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicar spune:

Draga Tiara,
multumesc pentru raspuns.
La Saitama Hospital inca nu am facut nici o analiza in afara de testul de urina si o ecografie si m-a costat 12000, asa ca, probabil ca in Shizuoka e mai ieftin daca in pretul asta incluzi si analizele de sange.

Spitalul as vrea sa fie sau aproape de serviciu - centrul Tokyo, sau aproape de casa - zona Narimasu - Ikebukuro. De fapt am de gand sa ma mut si e posibil sa ne mutam in zona Edogawa ku - Ojima sau Funabori pe Toei Shinjuku line.

Pupici,
Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MLDiana spune:

Ciudat .Eu numai pentru testul de urina si eco platesc 6000yen.In pretul asta am inteles ca nu intra asigurarea ,din cauza asta statul iti plateste cei 300000yen inapoi.Cica.MAI bine pleaca de acolo ca te maninca de bani.

Lidia si DAvid D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicar spune:

Am intrebat azi si la alte spitale.
La Iidabashi costa 460.000Y o nastere, au un doctor care vorbeste engleza, e valabil doar in anumite zile ale saptamanii -lunea si vinerea. Dar personalul medical(surori, asistente) tot nu vorbeste engleza, asa ca nu am rezolvat nimic.

Pana acum nu am gasit nici un spital mai ieftin de 450.000Y. Maine voi incerca sa aflu preturi si de la spitalul Saitama.

Multumiri.
Monica

Mergi la inceput