Cezariana cu epidurala-urgent

Cezariana cu epidurala-urgent | Autor: chiri

Link direct la acest mesaj

Fetelor-dragelor care ati nascut prin cezariana cu epidurala, sunt pe ultima suta si as vrea cateva lamuriri ca sa ma linistesc. Asadar: cam cat dureaza cezariana cap-coada? Simti ceva, orice? Cum ati facut fata comentariilor doctorilor si zanganelilor de "ustensile"? Astept raspunsuri cat mai repede pt. ca s-ar putea ca luni sa ma interneze. Va pup si sa fiti fericite.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Eu am facut anestezie generala, imi pare rau ca nu te pot ajuta. Ti sa spus ca se poate face epidurala? Unde? Eu nasca a doua oara in mai si cred ca tot cezariana, as vrea si eu anestezie locala, nu stiu exact ce variante sunt cu ce avantaje si dezavantaje. Succes si nastere usoara.

Dana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

E duminica seara si vad ca nu prea ai primit raspunsuri.... Desi nu sunt cea mai potrivita persoana sa te lamuresc am sa-ti scriu cateva randuri.
Eu am nascut prin cezariana cu anestezie epidurala in Elvetia nu in Ro(fetelor nu dati cu rosii ca aici asa se zice epidurala nu rahi....nu stiu cum!) So... sa revin!
Iti face o injectie in coloana iar tu stai pe o parte cu picioarele la piept. Injectia nu doare! Doar o intepatura! Incet incet iti vor amorti picioarele incepand de la talpi ...tu simti o caldura placuta cum urca si urca....asta e semn ca partea de jos a corpului iti amorteste. Medicul verifica pana unde a prins anestezia picurand un lichid f rece pe burta ta.
Dupa ce am amortit, mi-a asezat un paravan ca sa nu vad ce fac medicii. Sotul meu m-a tinut de mana 5 minute apoi a iesit ca i s-a facut rau.... Eu ma uitam la ceas si ma intrebam cat mai dureaza! Nu stiam ce tot fac medicii acolo! Eu nu am auzit zanganit de instrumente! Chiar nu stiu de ce! Mi se parea ca timpul trece f greu..... si deoadata woa woa mi-a pus fetita pe piept! Huh.... Gata cu plictiseala. Cat m-au cusut eu "aveam grija" fetitei. I-a dat-o sotului meu s-o spele si eu eram paralizata de frica sa n-o scape (asta in timp ce eram pe masa de operatie hi hi)

Gata ca m-am intins prea mult!

CURAJ! Sa nu-ti fie frica ca nu simti absolut nimic! E o placere! stai relaxata si vezi puiutul tau cum se naste!:-)


Adela &Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana spune:

Eu am avut cezariana cu anestezie totala dar in rezerva cu mine erau 2 fete cu cezariana cu anestezie epidurala.Nu erau foarte incintate.Totul este bine si frumos cind il vezi pe bebe(5-10 min).Partea grea este cind te curata,coase etc. care dureaza 30-40min. Nu te doare dar simti tot ce se intimpla.Spuneau ca li s-a parut ca a durat o vesnicie,ca nu se mai termina odata.Depinde de fiecare,de starea psihica a fiecaruia.
Eu asa am auzit, nu iti pot spune din propria mea experienta.
Oricum ai alege iti doresc succes.
Te pup
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Eu am nascut cu cezariana epidurala la Municipal. descrierea Adelei se potriveste perfect cu ceea ce s-a intimplat cu mine..singura diferenta a fost ca mie nu mi-au dat copilul, dar o priveam pentru ca o pusesera pe o masuta in dreptul capului meu. Nu te doare nimic, nu auzi zgomotele instrumentelor...Stai linistita si relaxata, o sa-ti vezi puiul indata ce l-au scos din burtica.

Mergi la inceput