Despre spitalul Giulesti

Despre spitalul Giulesti | Autor: dana d

Link direct la acest mesaj

Vad ca s-a vorbit mult despre spitalul Elias, foarte interesant, dar despre Giulesti? Eu voi naste acolo peste 3 luni si doresc foarte mult sa-mi povestiti cele care a-ti nascut acolo cum mai e spitalul, personalul mediu, conditiile, saloanele, am auzit ca au niste rezerve contra cost, cat costa si cum arata? Cum se poarta cu mamele si cu copii surorile si asistentele, si mai ales cat se mai da ca sa fii bine tratat si copilul bine ingrijit. Se poate sta cu bb in camera? Trebuie sa venim cu haine si pampers pt bb? e voie cu camasa noastra de noapte? Eu voi face cezariana cu Dr Beloiu Sonia, am nascut cu dansa si acum 8 ani, e super... blanda, f. buna profesional (are si o varsta cam inaintata deci multa experienta) iti da impresia ca-i pasa de tine si asta conteaza mult.
Va rog cat mai multe amanunte ca ajuta mult..!

Dana mama lui Alexa.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

asha.....am nascut la iulesti anu trecut in februarie.
Doctorul: super
Asistenta cu care am nascut plus inca una care ma tot plimba cu targa si imi aducea geanta cu telefonul care tot suna: fff dragute.
Asistentele de la copii: de treaba, avea grija de toti, fara preferinte. Bani le dadeam cand venea cineva si voia sa vada copilul.
Asistentele care iti faceau toaleta dupa epiziotomie: unele erau ciudate...dar cu alte paciente nu cu mine, acu nujtu de ce depinde...io le dadeam 10.000 de fiecare data cand ma suiam pe masa.
La wc curat, mereu ma calcam pe picioare cu cele care spalau pe jos acolo.
Rezerve: nujtu ca io am stat la comun. Tot ce pot sa iti zic e ca mai bine sa stea bebele cu restul si sa te duci din 3 in 3 ore la alaptat....pentru ca esti f obosita si o sa vrei sa dormi.
In rest......mai intreaba-ma :o)

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coryna spune:

Cum am mai spus, nu stiu daca mai sunt de acutalitate informatiile mele, caci am nascut acum 1 an si 5 luni. Dar, daca te intereseaza: am nascut prin cezariana cu Dr. Puia. Mina a 2a a fost dr. Ciprian Cristescu, iar pe anestezist am uitat cum i-l cheama, dar stiu ca era seful sectiei A.T.I., iar neonatologul care l-a preluat pe Dragos era Dr. Nanea. Toti au fost extraordinari. Mi-am revenit foarte bine, am stat la rezerva 8, unde era foarte curat, iar despre mincare pot sa-ti spun ca am comandat la bufetul de jos(prin telefon). Asistentele au fost foarte dragute, cu exceptia uneia singure care a fost de servici in noaptea de dupa operatie si mi-a dat un calmant pe la 4 dimineata, dupa ce m-am milogit de ea. Asistenta sefa mi-a scos firele (doar dr. Puia accepta asta, in rest doctorul care te opereaza iti scoate si firele), dar n-am simtit nimic. Nu se sta cu bebe in camera (doamne, ce bine!), dar sus la copii sunt extraordinar de bine ingrijiti de echipa condusa de d-ra dr. Constantinescu (cam trecuta un pic, cam severa, dar foarte corecta). Dragos al meu a fost dat cu crema Sanosan la fundulet sa nu faca eritem fesier, era spalat la fundulet cel putin odata ininte de vizita de dimineata. In ceea ce priveste bagajul, pot sa umplu o pagina, dar o sa spicuiesc: pina nasti e bine sa le accepti camasa lor, care chiar daca e urita si fara sireturi e curata, pe urma te imbraci in camasa de operatie, iar pe urma poti sa-ti imbraci camasa ta. Trebuie sa ai la tine papuci, capod cu nasturi(de care te dezbraci inainte sa intri la bebe), chiloti, multe tampoane, vata, spirt, solutie de sterilizat biberon, un biberon, daca poti sa-ti cumperi pompita de sin pentru a stimula un pic secretia(cea de la spital nu functiona atunci), prosoape,articole igiena si cosmetica. Apropos de asta, sa-ti tai unghiile scurt si sa nu te dai cu oja colorata, trebuie sa ai doar lac de unghii, pentru ca in timpul operatiei iti controleaza culoarea pielii. Nu uita pampersi pentru bebe( ii duci tu unul cite unul la fiecare alaptare, cu exceptia primei zile cind le duce sotul vreo 7 pampersi), ceva bluzite, eventual daca vrei vreo revista de mamici. in prima zi iti da voie doar apa plata sau ceai (eu am preferat apa ca nu imi venea sa vomit ca la ceai), duap care, lapte, iaurt, supe de legume strecurate, si pe urma incet, incet fructe, friptura. Nu uita de medicamente care ajuta la restabilirea tranzitului intestinal , iti dau si ele mereu, dar la mine si-au facut greu efectul (noroc ca am stat cu o fata care avea la ea si alte medicamente). Sa-ti faci de acasa dintr-un cordon sau ceva in stilul asta un ajutor pentru dat jos din pat, caci dupa ce te muta de la reanimare, la inceput o sa-ti fie greu sa te dai jos din pat, iar un cordon prins de bara patului este un ajutor foarte bun. In rest, daca mai poti sa le mai bagi ceva in buzunar e foarte bine. Rezerva costa atunci 10$/zi, dar acum nu mai stiu cit este. Nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vanina spune:

Coryna,ce fel de anestezie ai avut?
Despre Dr. Puia am auzit ca e super bun.
E adevarat ca la cezariana se pune sonda?Cum e?
Mersi pt informatii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Vanina iti voi raspunde eu ca am trecut prin asta acum 8 ani. Dr Puia e ff bun am auzit numai lucruri frumoase despre el dar nu e medicul meu imparte cabinetul de consultatii cu Dr mea, e si f dragut(ca barbat, vreau sa spun) Sonda e nasoala nu doare dar e jenanta. Eu nu ma asteptam sa mi se puna asa ceva, cand m-am urcat pe masa de operatie o multime de "halate albe" infigeau tot felul de ace si furtune in mine(mie asa mi sa parut) dar cand una ma pus sa desfac picioarele am fost f surprinsa imi venea sa-i spun"cucoana, eu fac cezariana, ce mai cauti acolo?) M-a deranjat cant mi-a bagat furtunasul ala chiar pe acolo pe unde faci pipi, nici nu stiam ca e posibil asa ceva.
Dupa ce m-am trezit iar ma deranjat de cate ori faceam o miscare, si punga aia cu urina de sub pat... mi-era rusine din cauza ei de cate ori ma vizitau cei din familie. Trebuia sa o tin 24 de ore dar eu in noaptea de dupa operatie , ca tot nu puteam sa dorm mi-am scos-o singura(am tras de furtunel pana am scapat de el. Acum mi-era frica ca o sa ma certe dar nu mi-a zis nimeni nimic.

Va pup si mai scrieti despre Giulesti. Dana.

P.S. vad ca intre timp a raspuns si Coryna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

M-m inselat nu stiu ce am vazut eu, am crezut ca a aparut un mesaj nou in timp ce scriam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vanina spune:

Draga Dana,
Mersi mult ca mi-ai raspuns.....eram ff curioasa...totusi nu inteleg de ce trebuie neaparat pusa aceasta sonda...dar stiu ei ce stiu banuiesc...
Oricum...vad ca te-ai descurcat...ai scapat repede de ea..:)))))
Eu am fost o data la dr Puia sa fac colposcopie...si a zis ca ma asteapta cu bebe in burtica....Mi-a placut de el.De spital nu prea am avut timp sa-mi fac o parere ca nu am intrat decat in sala de colposcopie care era undeva la subsol unde mi s-a parut tare urat...
Dar prietena mea s-a operat la Giulesti de fibrom si a fost super,super multumita de echipa de medici de acolo...Chiar daca nu e lux medicii sunt excelenti si cred ca asta e cel mai important...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coryna spune:

Eu stiam de la inceput ca trebuie pusa sonda, dar nu am avut absolut nici o problema, desi eram tare stresata de acest inconvenient. Asistenta de acolo mi-a bagat-o asa de repede si de corect ca nu am simtit nimic nici atunci, nici dupa operatie. Cit despre anestezie nu prea ma pricep sa-ti spun de care, dar iti spun ca m-am intins pe masa de operatie, m-au pus sa stau cu capul lipit de nu stiu ce, pe urma a venit o asistenta care mi-a prins o vena si mi-a lasat acolo un cateter in care mi-au bagat anestezia. Am apucat sa le spun doar ca dau ochii peste cap si sa nu se sperie. Nu s-au speriat. Nu am simtit nimic, nimic, nimic. Cind m-au trezit imi tot spuneau ca am un baiat frumos de 3.050 kg, iar eu tot spuneam ca e slab sau mic, dar ei ziceau ca e frumos foc si ca a luat 9 la scorul Apgar. NU mi-a venit sa vomit de la anestezie deloc, dar cum am mai spus am baut doar apa plata. Cred ca mi-au pus ceva in git ca sa pot respira, vreun tub ceva, ca atunci cind m-am trezit aveam vocea cam gijiita, dar mi-a trecut a doua zi. La reanimare nu te lasa cu mobilul, dar eu l-am bagat sub perna si vorbeam sub patura si putin timp, ca sa nu ma prinda. Din punctul meu de vedere nasterea, chiar dacaa prin cezariana, a fost o experienta deloc traumatizanta, ba chiar incepe sa ma bata gindul unei surioare pentru Dragos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Sonda urinara se pune pentru ca in timpul operatiei vezica sa fie vizibila si tot timpul goala.Asa nu risti ca medicul sa o taie din greseala.Si mie mi-au pus sonda,dar nu am simtit mare lucru nici cind mi-a pus-o nici cind mi-a scos-o.Mie mi-au dat sa maninc dupa operatie .Mi-au facut cezariana pe la ora 15:00 iar seara la 7:00 mi-au adus papa,ceva usor parca sunca cu fasole verde din conserva.Fara sos ,nimic.Parca am avut si pîine si iaurt.Iar de a doua zi am mincat normal.Bine ,nu e cazul sa compar conditiile de aici cu ce se intimpla in maternitatile din Rom,dar va doresc la toate sa fiti tratate asa cum am fost eu aici.
Pupici!!

Corina si Anna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vanina spune:

Ce copii superbi aveti,Coryna si Corina!
Dragos seamana cu fratele meu cand era mic....este superb!!!Este tare dulce si frumos!
Si Anna e tare frumoasa!
Sa va traiasca !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coryna spune:

Multumim mult Vanina! Desi stiu ca toti bebicii din lume sunt "cei mai frumosi copii din lume", tot ma bugur de cite ori imi spune cineva ca am un copil frumos. Sarut-mina!

Mergi la inceput