"Aventurile" lui Veve

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Irina draga,

Eu mai demult am tot cautat prin arhive sa vad daca nu ai povestit tu pe undeva aventurile nasterii ei... Dar nu am gasit nimic. Chiar vroiam sa te intreb cum a fost, in ce circumstante a venit Veve Mic si Cumintel Foc pe lume...
Sunt si eu impresionata de aventurile ei... ca si de pozele ei de la nastere... Si cit e de dulce si de frumusica acum!...
Ii doresc sa fie sanatoasa si astea sa ramina singurele momente grele din viata ei si a vostra, de acum inainte sa aveti parte numai de bucurii!...
Mai am o intrebare (of, asa-s eu curioasa...). Cum v-ati descurcat cu factura dupa 3 luni de spitalizare fara asigurare?... Cum v-ati descurcat cu atitea cheltuieli (mutatul linga spital etc.)?...

Va pupam mult si va dorim numai bine!...



@+...
Otilia & La Adelita (6 luni)

"La musique avant toute chose" - Paul Verlaine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Ehehei,Otilica,asta e partea a doua...si cu final la fel de fericit ca si prima parte!!Din fericire am avut norocul sa fim in tara unde "drepturile omului"sunt la loc de frunte...In legatura cu mutatul:cit a fost veve in spital "m-am mutat"(eu permanent si Flavius de 2-3 ori pe saptamina) intr-o casa sponsorizata de "McDonald's",care era destinata cazarii familiilor din alte orase,care aveau copii internati aici.Fiind o organizatie caritabila,daca aveai posibilitatea plateai 10$/zi(asta in conditiile in care o camera la un motel nenorocit e minimum 30/zi),dar daca nu-ti puteai permite,nu plateai nimic.Si ca sa va faceti o idee cam cum arata aceasta casa:era o casa mare,cu un etaj si vreo 15 camere,lift,2 bucatarii mari utilate cu tot ce va puteti imagina(de la alimente si pina la masina de spalat vase) unde puteai sa-ti gatesti ce vrei sau sa maninci ce gateau voluntarii, computer,o camera cu biliard si jocuri pe tv,o sufragerie mare(comuna) cu tv si video,o camera cu masini de spalat si uscat rufe...In fine:absolut tot confortul de care ai nevoie si poate un pic mai multFiecare familie avea o camera cu baie separata si daca vroiai puteai sa ceri de la ei si periuta de dinti, sampon,balsam,tampoane igienice si ce mai aveai nevoie;in plus existau firme care donau pentru "locatari" aranjamente florale,jucarii,tricouri...si cind plecai acasa primeai un cadou pentru copilas (jucarii,paturici sau hainute,in general lucrate manual de voluntari).Si toate astea pentru dor 10$!!!!
In legatura cu spitalul:factura mea,pt.ca am stat internata 8 zile,a fost de vreo 12.000 si a lui veve de 80.000!!!!Daca ar fi trebuit sa platesc stateam aici vreo 10 ani si faceam munca voluntara in folosul spitaului!!!Norocul nostru a fost cu o asistenta sociala (fiecare pacient "primeste" una)tare draguta care ne-a sugerat sa nu platim nimic,pt.ca spitalul e asa de bogat ca nu mai conteaza suta noastra de mii;si-am umblat ceva pe drumuri,cu hirtii si dovezi(ne-a ajutat si faptul ca lucra numai Flavius si pe un salariu destul de mic) dar in final am fost scutiti de toate cheltuielile!!
Si cam atit!

Irina & Veve cea cumintzica foc!

Daca n-am avea atitea defecte,nu ne-ar face atita placere sa le observam pe ale celorlalti (La Rochefoucauld)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Vai, Irina... ce mai aventura!...
Ma gindeam eu ca spitalul trebuie sa fi costat o avere...
Doamne, ce noroc ati avut pina la urma!... Si cu Veve si cu banii!
De fapt, avantajul cind esti sarac este ca n-ai si gata, de unde sa-ti ia daca n-ai nimic?
Ce noroc ca erati intr-o tara in care drepturile omului sunt la loc de frunte!... Mi-e si frica sa ma gindesc ce s-ar fi putut intimpla daca erati... stim noi unde.
Sa aveti parte de noroc si in continuare, dar mai ales de muuulta sanatate, ca asta-i cea mai de pret!!!...



@+...
Otilia & La Adelita (6 luni)

"La musique avant toute chose" - Paul Verlaine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

fetelor dragutelor!
Sa stiti ca de multe ori am realizat ca Veve e un miracol pentru noi si ca venirea ei pe lume(chiar daca neprogramata si intimplatoare) ne-a indreptat destinele catre mai bine si ne-a ajutat sa ne dam seama ca-ntr-adevar speranta si credinta ne sunt rasplatite.De ce spun asta?O sa va povestesc doar citeva chestii,neinsemnate in aparenta,dar care pt.noi au insemnat enorm:in primul rind in momentul cind a venit ea pe lume noi eram deja in ilegalitate in US si cu toate acestea am primit toate aceste ajutoare din partea statului,in plus actele s-au clarificat mai repede decit ne asteptam si scria "la carte".Apoi,Veve primeste un ajutor social lunar,care oscileaza intre 200-500;au existat momente cind intram in gauri financiare serioase,cind efectiv n-avem cu ce ne plati facturile si-atunci ca din senin ne trezeam cu cite un cec de 1.000-2.000 pt.Agnes,pe motiv ca au gresit calculele si ne dau din urma ce i se cuvenea.O chestie de asta ni s-a intimplat anul trecut,cind ni s-a stricat masina si nu aveam nici macar 100$ pusi deoparte,iar ca sa mearga la serviciu tati avea de mers 50km,in conditiile in care nu exista mijloace de transport in comun.Si-a venit ceuletul pt.Agnes,asa ca s-a rezolvat si problema cu masina.Si cea mai importanta "contributie" a lui veve la binele nostru:dupa cum va spunea statutul nostru aici era total incert,nu stiam unde sa ne indreptam,sanse sa ne facem acte minime...atunci am ramas insarcinata si-am ajuns la dr.care m-a urmarit toata sarcina,care era prietena buna si ne-a recomandat tipei la care lcreaza acum tati si care ne-a ajutat si cu actele,riscind si angajindu-l pe el "la negru"(ceea ce n-o sa intilniti aici decit poate in comunitati romanesti,mexicane sau mai stiu eu de care..)..Veve e,intr-adevar,o minune mica...normal,doar e a noastra!!!Insa noi simtim,zi de zi,intr-un fel sau altul tot binele pe care ea ni-l aduce-n suflete si-n existenta..
Da' hai ca m-am lungit cit o zi de post si-am si deviat total de la subiect pe deasupra!!!!Sa fiti iubiti!

Irina & Veve cea cumintzica foc!

Daca n-am avea atitea defecte,nu ne-ar face atita placere sa le observam pe ale celorlalti (La Rochefoucauld)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Angela T. spune:

Bravo familiei de veverite !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns efiana spune:

Veve,irina nu pot spune decit, ca desi stiam foarte bine povestea ta(fiind vara-ta) nu ma asteptam sa ma atinga asa de mult si acum imi dau lacrimile ,dar stiu ca au doi parinti foarte luptatori(mai mult de tata,ca pe mama nu prea o cunosc),ma bucur si cred ca sinteti binecuvintati,dar mai ales veve e o mare luptatoare si cu multa vointa de viata,e o tare scumpica si dulce ,mai ales ca am vazut toate fotografiile ei ,s-a facut o dulceata de fata,pupici de la verisorii ei din grecia.

Sa va traiasca si domnul sa va fereasca de alte greutati .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Mersi,vericico!...Cica nu prea ma cunoaste..pai nu ma cunosti deloc!
E adevarat ca tati-i un luptator-razbatator!Dovada e ca sta linga un ca mine!!!
dulci voua tuturor!

Irina & Veve cea cumintzica foc!

Daca n-am avea atitea defecte,nu ne-ar face atita placere sa le observam pe ale celorlalti (La Rochefoucauld)

Heeei!da parca ziceai ca nu vii azi pe forum!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

draga Veve - povestea ta urmeaza la rand la rubrica Destine. Te rugam sa ne trimiti o pozica de familie (sa incapeti toti 3) daca se poate - pentru a ilustra povestea.

iti multumim,



Pentru parinti... despre copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

quote:
Originally posted by desprecopii

draga Veve - povestea ta urmeaza la rand la rubrica Destine. Te rugam sa ne trimiti o pozica de familie (sa incapeti toti 3) daca se poate - pentru a ilustra povestea.

iti multumim,



Pentru parinti... despre copii!



Mult timp m-am gindit sa va propun si eu acelas lucru,dar eram sigura ca nu ve-ti "scapa ocazia"...
Felicitari pentru initiativa...

P.S.
Pentru Veve: Unde esti? Sper ca sinteti bine cu toti. Daca citesti mesajul,timite-mi un e-mail...Te pupam cu drag!

Theodora, Alexandros, Yannis(10 luni...in curind!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Aici sunt!!!!Credeati ca scapati de mine asa usor???Hihihi!Probabil c-o sa ma vedeti mai rarut pt.ca am niste problemute personale de rezolvat si dimineata cind am eu timp nu pot intra pe site;imi zice ca-i "too bussy to use right now"Mersi ,Theo,ca te-ai gindit la noi!!
Adminule,o sa caut o pozica cu toti 3;ai nevoie de ea repede sau am timp sa scormonesc prin poze?Si ce dimensiune sa fie?30kb?...
Va pupam dulce pe toti!

Irina & Veve cea cumintzica foc!

Daca n-am avea atitea defecte,nu ne-ar face atita placere sa le observam pe ale celorlalti (La Rochefoucauld)

Mergi la inceput