Fertilizarea in vitro si implicarea statului roman

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

quote:
Originally posted by adicali

cred ca asta nu e o solutie. daca vrei sa ai un copil si nu poti avea, de ce sa nu adopti unul? e mult mai firesc.



Eu cred ca merita sa faci orice ca sa ai copilul tau.Un copil adoptat nu e ca si copilul tau.Acum cand o am pe Simona obtinuta prin FIV imi dau seama ca merita sa faci toate sacrificiile...Un copil adoptat nu stii de unde se trage.Genele se pastreaza.Daca parintii sunt hoti,criminali si copii vor fi la fel.Nu conteaza cine ii creste.De unde stii ca nu ai un astfel de copil?Noi avem un exemplu de acest fel.O colega a sotului are fratele mai mare infiat care acum a ajuns la puscarie iar ea este doctorita.Pe ea au avut-o cand nu au mai sperat ca vor avea un copil.Nu va grabiti sa adoptati!Cand o sa aveti bb-le vostru si un copil adoptat sigur o sa faceti diferenta intrte ei,eu una sigur as face!Intai trebuie facut tot ce se poate si apoi trebuie sa adopti daca numai e nimic de facut.


gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina L spune:

adicali,ai adoptat tu unul si ai ajuns la concluzia
ca e mult mai firesc???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cam spune:

Pentru adicali,

Tu stii care este diferenta intre un copil infiat si unul nascut de tine ??? Eu zic sa mai studiezi problema, inainte de a trage concluzii !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Fetelor,nu cred ca are rost sa ne abatem de la subiectul initial si sa creeam polemici de genul acesta.Pana una alta semnul de intrebare sta deasupra acelor mame care-si abandoneaza copii nu asupra noastra.
In plus,printre cei care in acest moment nu pot avea un copil,sunt cupluri care nu refuza ideea unei adoptii,insa nu inainte de a incerca orice e posibil ca sa dea nastere unui copil al lor.
Ar fi mult mai firesc sa avem fiecare posibilitatea sa incercam orice metoda de tratare a problemelor noastre medicale,mai ales ca lunar cotizam la C.A.S. care nu compenseaza nici macar o singura analiza pentru cazurile de sterilitate,la ora aceasta !!
Vor exista si subiecte despre adoptie si doritorii sunt invitati sa-si exprime parerile acolo.

Vis-a-vis de "proiectul" nostru vreau sa stiu daca a facut cineva HSG recent si daca se plateste "pe bune" la spital ceva pentru asta. Daca a facut cineva in vreo clinica particulara,vreau sa aflu si suma respectiva.
Mai putin si "scrisorica" e gata.

Pana acum avem pe lista urmatoarele "tinte" :

1. C.A.S.
2. MINISTERUL SANATATII si al FAMILIEI
3. JURNALUL NATIONAL
4. EVENIMENTUL ZILEI
5. ADEVARUL
5. FORMULA-AS
6. PRO TV
7. REALITATEA TV
8. PRIMA TV

Orice alte sugestii sunt bine venite.
Sanatate maxima,Maria

Rabdarea este cheia fericirii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Sustin propunerea. ( Sunt direct interesata!)
Un FIV la Medsana ( conform prospect) este 2300 USD*.
* fara analizele premergatoare si medicatia aferenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca spune:

Mariaaa, salut,
Bineinteles ca sunt interesata. Doamne ce tarziu am vazut mesajul tau.
Sincer imi cer iertare.Mi-e rusine ca ma aflu in coada listei.
Hai sa scriem un mesaj, cu cat mai repede cu atat mai bine.
poate ne-o ajuta si pe noi statul cumva.
"Noi" de aici o sa fim primele, nu-i asa? hi,hi,hi
Lasand gluma la o parte cu cat mai repede cu atat mai bine.
Abea astept!!! Cand facem memoriul?

te pup Maria
va pup fetelor si numai bine


ai dreptate Maria: Rabdarea este cheia fericirii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura V. spune:

Daca ai trimitere de la un medic de familie si adeverinta cum ca ai platii lunar asigurarea nu costa nimic . Eu personal nu stiu daca se face HSG in cadrul unor clinici particulare. Eu o sa fac la Giulesti.

quote:
Originally posted by Mariaa

Fetelor,nu cred ca are rost sa ne abatem de la subiectul initial si sa creeam polemici de genul acesta.Pana una alta semnul de intrebare sta deasupra acelor mame care-si abandoneaza copii nu asupra noastra.
In plus,printre cei care in acest moment nu pot avea un copil,sunt cupluri care nu refuza ideea unei adoptii,insa nu inainte de a incerca orice e posibil ca sa dea nastere unui copil al lor.
Ar fi mult mai firesc sa avem fiecare posibilitatea sa incercam orice metoda de tratare a problemelor noastre medicale,mai ales ca lunar cotizam la C.A.S. care nu compenseaza nici macar o singura analiza pentru cazurile de sterilitate,la ora aceasta !!
Vor exista si subiecte despre adoptie si doritorii sunt invitati sa-si exprime parerile acolo.

Vis-a-vis de "proiectul" nostru vreau sa stiu daca a facut cineva HSG recent si daca se plateste "pe bune" la spital ceva pentru asta. Daca a facut cineva in vreo clinica particulara,vreau sa aflu si suma respectiva.
Mai putin si "scrisorica" e gata.

Pana acum avem pe lista urmatoarele "tinte" :

1. C.A.S.
2. MINISTERUL SANATATII si al FAMILIEI
3. JURNALUL NATIONAL
4. EVENIMENTUL ZILEI
5. ADEVARUL
5. FORMULA-AS
6. PRO TV
7. REALITATEA TV
8. PRIMA TV

Orice alte sugestii sunt bine venite.
Sanatate maxima,Maria

Rabdarea este cheia fericirii.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Vreau sa va semnalez aparitia in Financial Times a unui articol despre Romania avand ca subiect imbatranirea po****tiei de la noi si natalitatea in scadere. Jurnalul National il preia in pagina 8
Inca ceva pentru dosar ...

Catalina, o viitoare mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicar spune:

Sunt langa voi, chiar daca sper sa nu am nevoie.

Succes si numai bine,
Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nemhi spune:

Mariutz, si eu sunt langa tine. Totzi ptr unu' si unu' ptr totzi!

Mergi la inceput