Bebelusi de ian-feb 2004 (19)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Buna dimineata !!!

Rox imi pare rau ca ai trecut prin ce ai trecut cu Alex . Ce bine ca este fara febra acum, Doamne ajuta sa nu mai faca deloc astazi. Un de la Matei si de la Andrei o ptr fetitza ta scumpa !!!

Tu ce fel de vaccin i-ai facut? Cumparat? Sau din policlinica?

Si Matei s-a trezit pe la 3.30 i-am dat-o pe suzi si la loc pana la 5.49 cand plangea de papi. A papat si s-a culcat la loc !!! Doarme si acum !!!

la Andrei sa il "aranjez" pana se trezeste Mateiutzul !!!

Va dorim o zi senina din toate pdv !!!

Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Na, ca iar ma bag la voi. Roxana, febra mare e uneori normala dupa vaccin, asa a facut fi-miu la FIECARE vaccin. Trebuie sa incerci sa-i scazi febra cu mijloacele obisnuite (paracetamol la 6 ore, sosete cu otet, etc) si daca tot nu merge, 5 picaturi de algocalmin fiola, din asta de oameni mari. In maxim juma de ora e ca noua. Si nu uita un lucru extrem de important: HIDRATAREA. E neaparat nevoie s-o hidratezi. De regula in noptile dupa vaccin fi-miu bea cam 300 ml de ceai. El a facut febra peste 39 la toate 3 vaccinurile, asa a reactionat el. Sa nu te sperii daca la cel de 6 luni o sa faca la fel. Multa sanatate!!!

Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Uraaaaaa! Suntem mai bine. La masa de 6 dimineata avea 36.6 Nu imi vine sa cred. Acum o astept sa se treazeasca si sa o verific din nou.

I-am pus asta noapte si soestele si i-am dat si Novocalmin d-ala de adulti 2 pic. Toata lumea mi-a zis ca in juma de ora isi face efectul, insa eu tocmai d-asta m-am speriat ca abia de la o ora si ceva dupa a inceput sa ii scada.

Andra, i-am facut Pentahib. Asta l-am facut si data trecuta.



Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Buna dimineata si de la noi!!!
Roxana, imi pare rau prin ce-ai trecut, dar lasa, ca o sa fie bine. Bine ca a fost vorba doar de reactia la vaccin si nu de altceva.
Albertutzu meu s-a trezit azi noapte din 2 in 2 ore, nu stiu ce a avut, nu a mancat prea bine nici seara, ca a adormit mancand, si apoi de la 4-5 a facut niste ochi mari si a inceput sa vorbeasca nu mai avea nici pic de somn.Pe la 5 a adormit ira, pana la 7, apoi in scaunel pana la 8,30 si gata, asta a fost tot. Eu sunt cam obosita ca m-am culcat pe la ora 1. Asta e, poate mai prind azi vreun pic de somn.
Acum e in scaunel si tot arunca o jucarie din mana pe jos, asta ca sa ma duc eu sa i-o dau . Mai nou a invatat sa se legene singur, adica da din cap stanga-dreapta o gramada,- eu as ameti - si face podul. Se mira ce sa mai faca sa se ridice in fund si eu sunt cu ochii pe el , mi-e frica sa nu-l vad pe jos.
Va dorim o zi frumoasa si sa iasa soarele, ca dimnieata asa soare era...de ma gandeam ca asa o sa fie toata ziua!!



Monica si bebe Albert
( 19.ian.2004)
http://community.webshots.com/user/monica1816

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Alex e binisor insa nu papa. Acum are 37.5. Eu sunt foarte nemultumita de Eferalgan si Nurofen. Observasem de data trecuta ca nu au efect, cel mai bine au mers supozitoarele cu paracetamol.

Apropos de papa, cum sa ii dau mancarica solida? Adica mar ras si supa pasata? Ca azi saraca nu pricepea ce e cu chestia aia si scuipa tot afara. Voi cum faceti?

Vad ca acum isi duce iar piciorusul la gura, ceea ce inseamna ca nici nu o mai doare asa tare. Insa nu e jucausa ca de obicei. Legat de picior in gurita, bebelusii vostri fac asa? Ce sa fac? Sa o las sa il rontaie?

Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didica spune:

Buna dimineata si de la noi!

Dupa o pauza mai lunga iata ca am reusit sa mai intru si eu pe net.
Ultima saptamana am avut-o tare ocupata cu botezul si cu bunicii mei amandoi bolnavi (bunica in spital si bunicul semi-imobilizat la pat). Bine ca acum problemele incep sa se rezolve...
Botezul a fost frumos, mica mea nu a plans decat cand a scos-o din apa si dupa aceea a mai marai putin, in rest s-a uitat la toata lumea, la icoane, la pereti...foarte cuminte. La petrecere am luat-o cu noi pt. ca nu aveam cu cine sa o lasam, tare cuminte si acolo, numai din brate in brate a stat. Singura problema a fost ca nu a prea putut dormi si ca nu am putut sa ii dau san (nu stie sa suga decat culcata in pat si cand am incercat clasic s-a inecat pana a inceput sa urle si nu am avut ce face, i-am dat bibele). In rest distractie si oboseala la maxim.
Duminica inainte de botez s-a gandit sa ne faca o bucurie si a inceput sa se rostogoleasca de pe spate pe burta si de atunci nu se mai opreste. De doua zile ii reuseste si figura invers, de pe burta pe spate si prin urmare in patul nostru singura nu mai are voie....

De marti mancam si supa de legume asa ca avem doua mese diversificate si cam 3 de lapte. Asa o sa o tinem pana la sfarsitul lunii si dupa mai vedem. Problema este ca o zi mananca bine si a doua zi prost, asta asa ca sa se joace cu nervii mei. Nici nu stiu ce sa mai fac... sa ma laud cu ea, sa nu ma laud...

Va las ca s-a trezit si vrea companie si probabil papa.

Am pus si poze de la botez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Salutare!
Roxana, slava Domnului ca Alexandrei ii e mult mult mai bine.M-am ingrozit prin ce ai trecut..off....Sanatate multa multa!

Noi ieri am lipsit, a fost sarbatoare si Vio implicit liber si ne-am dus la Muzeul Satului, in apropierea Vienei, la 35 de km.Rusinica mie ca in Bucuresti n-am fost, asa c-am zis macar aici sa merg sa vad.A fost foarte frumos, a si plouat dar ne-am adapostit pe cerdacul unei case.Superb, m-am simtit ca in povestitele cu 'Bunicul' si 'Bunica'.Atata liniste, trecut si noi viitor printre toate astea.Am facut iarasi pozici(numai 170) dar nu le mai pun, ca daca ar fi va zapacesc mereu cu atatea poze.A fost foarte interesant si Bubu s-a simtit bine.

Noi n-avem probleme cu somnul noaptea, numai ca ziua nu mai doarme asa mult, cateva ore per total.Sta foarte mult si se joaca.Astazi fiind frig afara n-am iesit inca cu el, ca nu prea mai avem pantalonasi lungi ce sa ne vina pe timp friguros.ieri cand a plouat am pus paturica pe el, dar ii era prea cald.
Si-asa de cald noaptea se dezveleste si sta intr-o pozitie caraghioasa-cam asa cica
Astazi a mancat si piure din banana si caisa, asa i-a placut de nu mi-am putut imagina.Si desert ceai ca nu se putea altfel(deci la masa de la 10 150 ml piure banana si caisa si 100 ml ceai).La piure-urile din fructe n-avem probleme la mancatul cu lingurita, in schimb la piure-ul de morcov nu se poate decat cu biberonul.Incet incet invata el.Si avem si noi canita cu cioc, dar cand ii e foarte sete incepe sa planga ca nu stie inca foarte bine sa apese cu buzele-gingiile pe cioculet, asa ca punem fuga tetita.
Astazi e cruce neagra, si cand aveam si eu chef de calcat rufe, nu se poate..Maine deci
Merg sa vad un film, revin.
O zi frumoasa

'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.'

http://www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html
Iubi si Phillip (6.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Roxi, imi pare rau de ce a patit Alex dar lasa ca trece... maxim doua zile, in cel mai rau caz trei tin reactiile adverse la vaccin. Nu te mai complica cu atatea medicamente : novocalminul este cel mai bun, asa ca dai de 2-3 ori /zi si nu mai ai probleme. Nu ai supozitoare de novocalmin din acelea mici ptr. copii?

Mai dar ce isteata e fetita ta, sa-si duca piciorul la gurita... al meu poate sa-si duca gura la picior... asta tot incearca, ca tot in fundulet vrea si se tot apleca la piciaor si daca-l las s-ar face ghem sa ajunga cu gurita la ele... oricum isi trage cu manutele de degetele de la picioare si isi scoate ciorapii tot timpul... in rest se tot intoarece de pe o parte pe alta dar mai mult pe partea stanga sta.. asa si doarme mai nou, se rostogoleste doar de pe spate pe burta , invers tot nu reuseste, cand sta pe burtica se tot impinge din picioire asa ca si cum ar vrea sa mearga debusilea dar cu minile nu stie ce sa faca, decat sa traga de cersaf sa prinda jucarii si sa le tot roada cu o pofta de nu se poate... bineinteles cu balele de rigoare... in rest taota ziua tot abdomene face ca sa se ridice in fund sau sa-si vada picioarele iar cand sata in scaunel se tot ridica de fund, asa cum zicea si Anda de zici ca face podul, la fel arunca mereu jucaria jos sa i-o tot ridic si mai nou s-a indragostit de pernuta lui cu ursuleti, si-o scoate de sub cap si se joaca cu ea mereu, o studiaza de zici ca tine o carte in manuta, bineinteles ca apoi o tot baga in gurita... prefer sa-si bage perna in gurita decat sa-si bbage degetele pana in gat si sa imi dea emotii ca vomita. Ce-i mai neplacut este ca a inceput sa cam regurgiteze ca se tot agita sa isi ridice capul de pe plan orizontal sau de oriunde ca nu e multumit nici in scaunel si nu mai stiu ce sa-i fac, ca nu-l pot tine in fundulet toata ziua... Mai nou in loc sa gangureasca frumos, chiuie si striga cat ii tine gura apoi tot el rade de ce a facut si bineienteles daca rade in hohotee sughite... Cam asta e la noi!


Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004
http://community.webshots.com/user/phelens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Vai, mai Roxi...
De aia m-ai mai sunat ieri, nu? Ooof, vorbeam la telefon cu o prietena gravida. Te-am sunat dup-aia dar n-ai mai raspuns. Oricum, mai bine ca n-ai dat peste mine ci peste Ioana ca si eu cred ca m-as fi panicat la ce ai scris tu ca ai patit si mai rau ti-as fi facut.Bravo, Ioana, pentru luciditate! doamne, doamne, prin ce trecem cu copiii astia.


Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

tutror pentru incurajari. A fost o experienta nefericita insa mergem inainte. Probabil se mai poate intampla, ehehe la cate vaccinuri avem de facut.

Inca 2 chestiuni:
- marul ras a fost un insucces total. Supa crema facuta la blender a mers perfect, insa cu mozoleala de rigoare;
- la noi nici Nurofen si nici Eferalgan nu sunt prea eficiente. I-am dat la ora 11 si la 15 temeperatura crescuse de la 37.5 la 38.2. La noi supozitoarele sunt sfinte!

Adina, pe tine te sunasem inainte sa imi dau seama de febra. Voiam sa iti spun ce ciudat este ca nu misca deloc si ca imi atarna pur si simplu in brate.

Helen, vezi ca fiecare copil e diferit si face unele lucruri si nu face altele. A mea nu se da in vant dupa stat in fundulet. Ii place numai daca sta la mine in brate si eventual sa ii vorbeasca cineva sau sa vada monitorul sau TV (ceea ce nu are voie). Suptul piciorului a inceput de 3 zile si este mereu acelasi piciorus. Cu celalalt nu prea ajunge la gurita. Si a mea se rostogoleste de pe spate pe burta si nu stie invers. Tare haiosi sunt piticii nostri cum exeprimenteaza ei diverse.

Didica, felicitari pentru botez. Sa ne arati poze, daaaa? Asa face si a mea cu mancarea, cand vrea cand nu.



Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput