Nashterea sub apa

Nashterea sub apa | Autor: n/a

Link direct la acest mesaj

Dragelor,
ca o alternativa va propun spre dezbatere: NASHTEREA SUB APA.

Am o buna prietena care a nascut sub apa la un spital particular in Fagarash: fara dureri, fara complicatii, recuperare rapida, etc.

Daca ati incercat aceasta metoda spuneti-ne impresiile voastre (pro si contra).

mult si nastere usoara!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianabv spune:

Eu am nascut un iunie 99 acolo, in apa, dar spitalul este cel orasenesc din Victoria, nu este nimic particular. Eu sunt din brasov si nu mi-a fost asa de greu sa ajung, depinde de unde vii.
Oricum m-am internat cu o saptamana inainte de data probabila a nasterii, ca sa fu sigura ca nu nasc pe drum.
Dr. Baiulescu este un om minunat, la fel si personalul de acolo. Tatal poate asista la nastere, stai impreuna cu copilul pana la externare...
Eu personal am avut probleme, dar in timpul travaliului a fost foarte bine in apa, chiar ca nu mai simti nimic.
daca vrei mai multe detalii scrie ce anume te intereseaza si eu iti raspund.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadne spune:

nasterea sub apa....

iris, eu am avut in intentie sa nasc astfel, defapt asta inseamna nasterea intr-o cada ceva mai mare si construita special .
travaliul la mine a durat cca.6 ore, per total am stat in apa cca 2 ore, mai mult nu am reusit.
am avut intotdeauna senzatia de sufocare( probabil apa care era calda sau aburul )+ imposibilitatea de a ma relaxa, suna total pe dos decat ceea ce ar trebui sa aduca benefic a asemenea metoda, insa aceasta a fost realitatea.
imi amintesc insa ca acesta a fost momentul cand am decis asupra numelui fetitei noastre, ascultand un CD cu Celine Djon, deci nu am pierdut timpul acolo degeaba.
nu pot spune ca apa a ameliorat din durerile travaliului, dimpotriva, starea de teama ca alunec in apa cu totul( evident ca era imposibil!), setea permanenta si lipsa de aer le-a amplificat.
personal cred ca este ideal sa fie facute in prealabil niste cursuri" sau macar o informare constiincioasa asupra tehnicii, atunci cred ca nu pot apare probleme de genul pe care le-am intampinat eu.




Mergi la inceput