Jurnal cu peripetii la patrat!!!

Jurnal cu peripetii la patrat!!! | Autor: Theodora

Link direct la acest mesaj

De-a lungul timpului am scris diferite peripetii si ghidusenii facute de gemeni aici pe forum!
M-am gindit sa adun toate mesaje si sa fac un mic jurnal in care invit toate mamicile,de gemeni sau nu,sa scrie despre poznasii lor!!!

17.01.2004
"Aseara,cind scriam ultimul mesaj si va spuneam ca au concert de ris in camera,ce credeti ca faceau?!? Erau in patul lui Alexandros,de multe ori sint,si auzeam cum topaiau,rideau si "vorbeau" neincetat! La un moment dat,nerabdind,fiind curioasa de ce rid si se distreaza asa de mult m-am dus in camera si ce credeti ca am vazut? Yannis i-si scosese TOATE hainele,inclusiv pampersul si topaia gol in pat in culmea fericirii,in timp ce Alexandros,avea cearceaful in cap,ca o mica fantoma si il ciupea de unde apuca!!!
M-am stricat de ris si cu greu l-am imbracat!
Si aseara Alexandros a facut caca la olita! Sintem la curs de olita,incercam sa o invatam! Se bucura tare mult cind au facut ceva in olita!"

23.01.2004
"Sa va spun ce am patit azi!
Mamicilor,vi s-a intimplat sa UITATI ca nu a-ti schimbat pampersul muuuulte ore? Mie mi s-a intimplat azi!
Yannis azi s-a jucat cu mine! A facut kk de 4 ori si schimbindul intr-una,am uitat ca Alexandros,care nu a facut azi kk,are acelas scutec de la ora 11.00 dimineata.Asta se intimpla la ora 21.00,deci dupa zece ore,jumate litru de lapte,1 litru de apa etc,etc!!!
Era ud pina la git! I-am lasat putin in camera ca sa spal vasele si sa pregatesc laptele de seara si cind m-am dus dupa 10 min era ca iesit de sub dus!!!
Si nu ar fi asta mare lucru! Am primit si OBSERVATII!!!
Dadea din miini si i-mi arata pantalonasii si buru,buru fraza s-a terminat cu cuvintul PIPI!!!
In traducere,mi-a atras atentia ca nu l-am schimbat si acum pantalonii si nu numai sin fleasca!!!
Si ca sa nu pun hainutele umede in masina,le-am pus pe calorifer! Cind avea hainute curate si era din nou bine,s-a dus la calorifer si a inceput iar sa gingureasca aratindu-mi pantalonii si terminind fraza cu cuvintul PIPI!
Sa-mi fie de invatare de minte!
I-am promis sa fiu atenta alta data si ca nu mai fac!
Noapte buna!"

15.02.2004
"Azi am fost la un mare party,de la ora 11.00 la ora 13.00 intr-un loc special pentru copii,aici se numeste loc de joaca,cu cel putin 50 de copii si ne-am distrat foarte bine!
Am facut si poze! Cind o sa le pun pe Webshots o sa va spun...
Aseara am pus poze noi pe site!
A nins in Atena!!! Incredibil dar adevarat! E a doua oara in 10 ani,prima oara fiind acum doi ani cind eram gravida in 6 luni...
Am iesit cu baietii in zapada si ne-am distrat grozav!
ADMIRATI-NE!!!!
Am descoperit si carioca...si ne-am desenat fetele ca niste mici indieni!
Zi de zi vorbesc tot mai bine...dar numai in greceste!
Cred ca o sa ma rezum la limba greaca,deocamdata! Degeaba vorbesc in romaneste...nu-mi dau nici o atentie!
Pupici la mamici si gemenei!"

Continuarea mai tirziu,acum s-au trezit poznasii si vor laptele!!!




Theodora, Alexandros, Yannis
Ai pensule,ai culori,deseneaza raiul si intra in el!
CRISTOS A INVIAT! HRISTOS ANESTI!
http://community.webshots.com/user/theodorapap

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Revin...

24.02.2004
"Sa va spun ce au facut azi prichindeii mei si ne-au lasat pe toti cu gura cascata!
Socrul meu fusese afara cu Makis si cind s-a intors,obosit,s-a asezat pe un scaun.Gemenii au alergat si au inceput sa-i "vorbeasca" si sa-l traga de picioare! El s-a lasat in voia lor si au inceput sa-i scoata pantofii din picioare...pina aici nimic neobisnuit!
Au luat fiacare cite un pantof si s-au dus sa-i puna in dulapul de pantofi de unde s-au intors fiecare tinind in mina cite un papuc de casa si i-au pus bunicului in picioare!
Am ramas toti cu gura cascata,in special bunicu'!
Mor de ei! Ce baieti destepti are mama!
Eu nu i-am adus niciodata papucii lui Makis ca sa cred ca m-au vazut si fac ca mine! De unde au stiut ei asa ceva! Eeee???"

08.03.2004

"Yannis e pus pe sotii in ultimile zile...sau mai bine zis,nopti!!!
Acum trei seri a inceput totul!!!
La ora 22.00 le e sau nu somn,prichindeii sint in pat!
Urmeaza o scurta sedinta,bac un bilant al zilei si plnul zilei de miine si in 15-20 minute au adormit!
Dar uite ca Yannis avea alte planuri! Ma duc dupa 10 min sa-i vad,se auzea putin zgomot si cind intru in camera ce vad???
Yannis era in patul lui Alexandros,care era aproape adormit si se plingea ca nu-l lasa sa doarma,cu plapumioara trasa si cind m-a vazut a inceput sa-mi spuna KIA,MAMA KAKI! Adica Kalinihta (noapte buna) ,mama,dorm cu Alexandros!!!
L-am strigat repede si pe Makis,nu trebuia sa piarda aceasta imagine,erau asa de frumosi impreuna in patut!!!
Din pacate nu e posibil sa doarma doi copii in patul de bebe pe care inca il folosim,asa ca a trebuit cu cuvinte frumoase,dar nu prea convingatoare pentru el,sa-l mutam la el in pat!

Timp de aproape 1 ora l-am vinat pina a adormit obosit de atita catarat!!!
Da,a-ti inteles bine,cum intorceam spatele si inchideam usa camerei lor,se scula si hop din nou in patul lui Alexandros,care la un moment dat a hotarit ca nu-i pasa cum vrea Yannis sa-si petreaca noaptea si adormise!!!

In seara urmatoare a fost rindul patului meu! Vroia cu orice pret sa doarma la mine in pat,desi eu nu-i iau in pat decit in cazuri foarte serioase,adica de boala si chiar si atunci,daca se linistesc,ii duc cu grija la ei in pat! Aici nu a insistat prea mult,dar ca sa-mi dea mie de scris azi,a hotarit sa schimbe patul cu Alexandros,lucru la care a consimtit si dl Alexandros...cind m-am dus pentru a nu stiu cita oara sa vad daca au adormit,adormisera...dar in patul lui Yannis era Alexandros si invers! M-a bufnit risul si plinsul...ce copiii destepti si nazbaticii,ce norocoasa sint ca sint ai mei!!!


Aseara a fost insa cea mai "melodioasa" noapte!!!
La noi au fost alegeri ieri si asteptind sa vad cine a cistigat,apoi gasind un film la tv,am intirziat sa dorm!
Cind la ora 03.00 dimineata am stins tv si m-am dus si eu ultima la culcare,nu am fost prea norocoasa!!! Dupa o jumatate de ora,Yannis a inceput sa strige,MAMAAAA,GALAAAA!!! Vroia lapte,lucru care se intimpla rar cu Yannis,de obicei Alexandros se trezeste si cere lapte in mijlocul noptii!!!
Ma rog,m-am comformat "poruncii",i-am dat 250 gr lapte si dupa ce la baut...a inceput show-ul!!!
Nu stiu daca in Romania se aude un cintec brazilian care se cheama Thsu-Thuca,se pronunta JUJUCA!!!
Ei,Yannis,a hotarit ca e momentul potrivit sa invete acest cintec si a inceput la 4 dimineata sa cinte GUGUCAAA,GUGUCAAA...de zeci de ori cu mici pauze! Trebuia sa fi-ti aici sa-l auziti,muream de ris in pat,bagata sub plapuma ca sa nu ma auda si sa prinda mai mult curaj...Si cind la un moment dat am crezut ca a adormit,eu intre timp nu i-am vorbit deloc,aud din nou Gugucaaa,de data asta STEREO!!!
Ma duc in camera si Yannis era calare pe Alexandros,care cinta in somn gugucaaa!
L-am pescuit de acolo,i-am zis foarte serioasa ca acum lumea doarme si nu vreau sa mai aud de gugucaaa...
A adormit la ora 05.00,dupa ce mai a pronuntat de citeva ori cuvintul magic,asa ca sa-mi arate cine e sef!!!

Offf!!!"

15.03.2004
"Yannis a facut iar o mica revolutie!
Scriam si mi se parea ca aud niste zgomote ciudate,dar de cite ori opream sunetul la tv si ascultam,nu auzeam nimic...pina cind am prins soricelul!!!
Ma duc dupa zgomot si il gasesc in intuneric,in baie cu colonia lui tati in mina,pe post de masina de barbierit si zicea:mio,mio,mio...imitind zgomotul aparatului de barbierit!
Si acum cind va scriu,ma stiga si cere mimo,adica himo,adica suc...nu ca vrea,doar asa ca sa ceara ceva!!!
Ma duc sa-i prepar putin laptic!"

26.03.2004
"Azi l-am prins pe Yannis tocmai cind vroia sa faca caca si se chinuia sub masa...l-am luat repede si l-am pus pe olita,desi nu vroia,dar a reusit si a facut tot la olita.A venit repede si Alexandros si a cerut din gelozie olita,dar nu a facut nimic!
Cind s-a ridicat Yannis de pe a lui si i-si admira "creatia"(sint tare mandri cind vad caca in olita si alergam la WC ca sa-l aruncam si cel care a facut trage si apa!!!),Alexandros s-a sculat repede si a vrut sa stea pe a lui Yannis,care era "aranjata" si nu trebuia sa se chinuie sa o umple pe a lui!!! Smecheras baiatul mamei!"

VA PUPAM!


Theodora, Alexandros, Yannis
Ai pensule,ai culori,deseneaza raiul si intra in el!
CRISTOS A INVIAT! HRISTOS ANESTI!
http://community.webshots.com/user/theodorapap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denissa spune:

Theodora felicitari pentru jurnal!!!! Sunt adorabili puii tai !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Ce frumos ca tii un jurnal! Sa-ti traiasca baieteii si sa-i inveti si romaneste ca sa le dai sa citeasca ce-ai scris atunci cand vor fi mari!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariailin spune:

mai, mai, mai,

Doamne, ce dragalasi sunt!!!!!!

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Theodora, sa-ti traiasca nazdravanii! Am ras in hohote la faza cu Ciuciuca. Si la noi e in mare voga cantecul asta.


Andreea
Victory belongs to those who believe in it the most!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymellda spune:

Theodora, te admir ca mai ai timp sa tii si jurnal, dupa cat de nazdravani sunt scumpeii tai.
I-am aratat la toti colegii din birou. Sunt niste scumpi dragalasi.

Pupici de la Andra, care nu se lasa mai prejos. Ar trebui sa iti urmez exemplul si sa scriu din nou la "Ce au mai facut copiii nostri astazi!"

Alina si Andra !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_ spune:

Theodora
Copilasii tai sunt foarte scumpilici

Dana&bb Andy(1 an si 2 luni)
http://community.webshots.com/user/danaiakob

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Theodora, sa-ti traiasca poznasii! Acuma ca acuma, dar cand si-or da si mai bine drumul la vorba, sa vezi cale libera si la perlute mai multe. Asa ca, tine-ne la curent neaparat ca presimt haz mare, mai cu seama ca-s doi.
Sa-ti traiasca nazdravanii scumpicei!

Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai

Mergi la inceput