Icter prelungit pina peste o luna

Icter prelungit pina peste o luna | Autor: Pirinel

Link direct la acest mesaj

Buna mamicilor,
Revin si eu cu o intrebare. Bebelul meu are acum o luna, este bine mersi, papa laptic de la mama lui, doarme si se cacariseste en gros.A luat foarte bine in greutate si in lungime in prima luna (1 kg si 4,5 cm). Insa la controlul care i l-am facut la o luna la medicul de familie la dispensar, mi s-a spus ca are inca icter, sau ca icterul l-a facut cumva prin laptele matern. Mi-a spus ca nu sint motive de ingrijorare, si mi-a prescris sa-i dau 14 zile trei sferturi de pastila de Fenobarbital, seara la culcare.
A mai patit careva la fel ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Da si eu am patit la fel.Am gemeni (fata si baiat) acum au 7 ani,dar in spital Edi mi-a facut un icter f pronuntat,si a stat la lampa cu ultraviolete vreo 2 zile,cu leucoplast pe ochi si gol pusca.Denisa n-a avut deloc.Dupa ce m-am intors acasa la o saptamina ducindu-ma la doctor ptr un banal control,doctorul(f f bun-Stanciu )a descoperit ca inca nu-i trecuse icterul,si mi-a mai prescris antibiotice.Nu-mi mai amintesc ce,dar stiu ca in citeva zile i-a trecut.
Stai linistita ca nu este ceva grav.
Sanatate .

Bucura-te de ce ai...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Eu n-am patit asa ceva insa nici n-am mai auzit de icter care sa tina atat, nu cumva bb are carenta de Fe si de acolo paloarea mai galbuie a pielii??/
Poate fetele pot sa-ti spuna mai multe si mai la subiect..


Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadne spune:

Pirinel,
daca ai posibilitatea muta patutul bebe-ului la geam, lumina de zi puternica este benefica.
asta ni sa recomandat noua cand am iesit din maternitate cu fetita care inca avea icter.
multa sanatate micutului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Nu vreau sa te speii dar eu as zice sa cauti un pediatru bun si sa-i faci macar o eco lui bb.
Am o cunostinta careia un dr. i-a zis ca are icter prelungit la 1 luna. La 2 luni copilul avea ficatul si splina mult marite, obturarea cailor biliare si o foarte mica sansa de a scapa (acum e in Belgia si a fost deja operat).
Fenobarbital la copil mic? Eu stiam ca da dependenta si e destul de naspa (nu e din clasa barbituricelor?) - Poate iti spune mai multe un medic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaesn spune:

Da si bebe Iulia a luat Fenobarbital 7 zile si glucoza. Si a scapat de icter.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxica spune:

fata mea a avut icter mai mult de o luna si i-am facut analizele si a trebuit sa facem tratament cu fenobarbital si cred eu prednisol nu mai stiu exact...tot asa vreo 7-10 zile si apoi a fost totul bijne...deci nu-ti fa probleme o sa-i treaca sigur si profita de perioada asta cit ii dai fenobarbital pentru ca o sa fie mai liniste in casa si poti avea un somn bun...
fi fara grija...si sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nano spune:

Eu unul cred ca ar trebui sa consulti si alt doctor deoarece e destul de periculos icterul prelungit(poate produce modificare ale ficatului).Nu vreau sa te sperii dar si baietelul meu a facut icter din cauza incompatibilitatii de rh si a stat la raze cam o saptamana.Sanatate!

Mergi la inceput