nastere la Polizu

nastere la Polizu | Autor: oneandreea

Link direct la acest mesaj

fetelor,
cum e cu Polizu asta,
am tot auzit versiuni: ca e bine, sau ca nu e bine- de la e bine pana la nu e bine, e cale lunga..deci hai scrieti cum e de fapt la polizu. Siinca o intrebare- O cunoasteti pe Dima Luminita?
sau poate ati nascut cu ea?
DACA nu macar spuneti cum e treaba cu Polizu(atat asistente, moase, etc)
Va mutlumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Am nascut la Polizu in decembrie 2000.
Daca trebuie sa -l compar cu Pitesti, cealalta alternativa, a fost de 10. Daca trebuie sa-l compar cu alte tari i-as da un 5.
Am avut rooming, adica la 2-3 ore dupa ce am nascut(normal)mi l-au adus pe Adi. Pentru mine a fost foarte bine pentru ca sunt o fire cam acaparatoare si deja incercasem sa ma duc eu dupa el, dar nu m-au tinut picioarele decat pana la usa. Chiuvete separate. Cald. Asistentele de la nastere foarte dragute (spaga le-a dat-o cumnata mea dupa), dar mereu m-am intrebat daca nu din cauza dr. Horia Cioflan. Doctorul mie mi-a placut foarte mult. S-a descurcat de minune. M-a taiat la timp si m-a cusut foarte bine, asa ca dupa trei ani nu am nici un fel de probleme. Copilul a fost tot timpul monitorizat tot datorita dr., care a venit la un moment dat, eu nu mai aveam cordonul de monitorizare pe burta si a facut un scandal de nu au mai indraznit asistentele sa-l mai ia.
Asistenele de la copii se purtau la fel cu toata lumea, indiferent daca le bagai sau nu in buzunar. Veneau isi faceau treaba... il spalau pe bebe, il schimbau... cam de 4 ori pe zi. Aveau pampersi, scutece, sampon pt. bebe, sapun pt. bebe, tot ce trebuie. Nu erau prea vorbarete, dar daca le intrebai te ajutau, te sfatuiau. Eu nu stiam cum sa-l alaptez si pot spune ca m-au invatat ele.
Ce nu mi-a placut era spalatul nostru al mameleor de 2 ori pe zi, unde eram intr-adevar tratate ca niste animale. Stateam la coada si te mai si repezea cate o infirmiera din acelea.
Nu mi-a mai placut iar ca intra cine vroia in salon.
Una peste alta... este destul de bine. Mai ales ca eu am pus in balanta maternitatea din Pitesti unde inca au program de alaptat, iti vezi copilul cu program sau spaga, ca sa nu mai vorbesc ca nici macar apa rece nu aveau pe acele vremuri toata ziua.
Sanatate multa si nastere usoara!

Mergi la inceput