Probleme.........probleme..probleme

Probleme.........probleme..probleme | Autor: laura radulescu

Link direct la acest mesaj

Cum e cu pisicile si cu toxoplasmoza? Are cineva pisici si a avut boala asta? Cum s-a tratat?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura2001 spune:


Laura eu nu am pisici dar am o catelusa.In iulie cand am facut aceasta analiza am avut urmatorul rezultat:IGG - pozitiv, IGM - ECHIVOC.Asta inseamna ca aveam o infectie in curs de nagativare.Rezultatul negativ la IGM l-am obtinut dupa 2 reprize de tratament cu Rovamicina, 1/12 ore (prima repriza a fost de 25 de zile si a doua de 28 de zile).In combinatie cu Rovamicina am luat si Stamicin ca sa nu recidiveze o candidoza.In momentul cand am aflat ca am toxo am fost disperata si am trimis catelusa in "deplasare" la mama.Acum am inteles ca boala nu are nici o legatura cu cateii doar cu pisicutele si poate fi luate si din carne/preparate din carne...Sper ca iti vor fi utile informatiile...Oricum pe forum mai erau fete care aveau toxo si au luat si alte variante de medicamentatie si in final totul s-a terminat cu bine.Important este sa depistezi boala inainte de a ramane insarcinata.Iti urez mult succes si sa auzim numai de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochinegri spune:

quote:
Initial creeata de laura radulescu

Cum e cu pisicile si cu toxoplasmoza? Are cineva pisici si a avut boala asta? Cum s-a tratat?


Avem 2 pisici, dar n-am avut boala. Daca pisicile nu ies din casa sunt sanse mici sa aiba toxoplasmoza. Fa-ti analizele de toxoplasmoza si stai linistita. Daca pisicile sunt calatoare, nu le pupa, si spala-te pe maini des.
Culmea e, ca din ce am aflat eu, fetele insarcinate care aveau toxoplasmoza nu aveau pisica/pisici. Este chiar cazul unei colege de-a mea de servici. De unde a luat-o si cum ... nu-si explica.
L

Mergi la inceput