Ce SPAGI trebuie sa dam la nastere?

Ce SPAGI trebuie sa dam la nastere? | Autor: n/a

Link direct la acest mesaj

Salutare!

As vrea sa incercam sa realizam un manual al celor ce trebuie sa dea spaga la spital pentru o nastere.

Povestiti ce spagi ati dat, la cine si care sunt sumele pe care trebuie sa le dai ca sa fie totul bine si sa "nu te faci de ras".

Voi intelege daca nu puteti da nume dar macar specificati tipul spagii: asistente, anestezist, etc.

Parctic... cat costa o nastere in RO / BUC

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dana_ spune:

Salut,
Eu sunt din Cluj si pot sa-ti zic ca aici in general se cam da spaga mare.
Noi avem un prieten de familie care e medic rezident si sincer i-am dat 1 milion de lei pt ca nu aveam mai mult(noi i-am oferit,deci nu mi s-a cerut o suma).Daca aveam mai multi bani cu siguranta ii dadeam mai mult, pentru ca a stat langa mine 25 ore de travaliu si nu am avut nici macar moasa.I-am mai dat 100 mii unei asistente care nu a facut mai nimik.
O verisoara i-a dat unui doctor din acelasi spital 4 milioane
O prietena din Zalau i-a dat doctorului 10 milioane pt o cezariana(el a cerut suma aceasta)
Depinde de doctor, dar in general se vb numai in euro sau $ si sume piperate.
Pupici

Dana&bb Andy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina_Anca spune:

Buna!
Pot sa-ti spun ca pe mine m-a costat fiecare nastere in jur de 300$, bani dati numai medicului si anestezistului. Pe urma, pentru fiecare zi de stat in spital dadeam (de frica, pentru ca vroiam sa ajungem sanatosi acasa) la fiecare opt ore 50.000 asistentei care raspundea de mine si la fel celei care raspundea de bebe. Mai cotizam 100.000 pe zi la vizita medicului meu si la fel pentru bebe.Am stat cam 4 zile in spital. Asta se intimpla in 2001 la Spit. Municipal Buc.
TREbuie sa plec...mai vorbim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenutza spune:

eu am nascut la Polizu si am cotizat asa(fara sa imi ceara nimeni)-nastere normala: 150 EURO- ginecolog, 100 EURO-anestezist (epidurala), cate 500.000 la 2 asistente.....plus in cele 2 zile in care am stat in spital cate 20.000,.pentru infirmiere, asistente...diverse.

CARMEN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_noemi spune:

eu am nascut la sfarsitul lui august la elias, buc., cezariana necomandata si m-a costat asa: 6 mil doctor, ca am vrut eu, super doctor, 1 mil anestezistul, 500000 neonatolog, si cate 10000 lei la fiecare toaleta, injectii, la bb cate 20000 lei la asistente. sa stiti ca am fost si refuzata, si inca vehement.
conditii umane in spital si personal amabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tincutza spune:

Anul acesta, in februarie cand am nascut, am dat la doctora 200 de USD, anestezista 1 milion si "maruntzis" (cam cate 100.000 de lei) fiecarei asistente.
Cu toate ca am aruncat cu bani in stanga sau dreapta, nu a contat... Conditiile au fost absolut execrabile, am nascut (prin cezariana) la 10 grade Celsius, doctora m-a lasat 6 ore cu apa rupta si fara nici o contractie, pana a vazut "darul" pe care, imprudenta, nu l-am dat la inceput.
Despre restul... persoanalul a fost sub orice critica. Asa ca, dai sau nu,parerea mea este ca e cam tot aia. Cine nu are chemare, n-ar trebui sa intre in sistemul sanatatii...

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klavier spune:

sper ca nu o sa va fac sange rau, dar m-am cam speriat citind declaratiile cotizatiilor. exista si alte dimensiuni - oare cand o sa se schimbe si conditiile din spitalele romanesti? as vrea sa va povestesc cat am "platit" noi la Viena, in Semmelweiss Klinik, la nasterea Adrianei (sept. 2001):

- nasterea a durat vreo 20 ore, s-a ocupat de mine aceeasi moasa ultra- amabila si draguta (meniu, dus, incercare de nascut in cada mare cu apa, etc etc etc), chiar la sfarsit au fost in total vreo trei moase (sau doctorite?) prezente. taticul a avut voie sa participe la nastere. dupa terminarea ostilitatilor am vrut sa ii oferim ceva moasei si a refuzat foarte hotarata, aproape jignita. asta e menirea ei, ii place, sa fim sanatosi cu totii, dar de primit nu poate sa primeasca absolut nimic. singurul lucru pe care am putut sa i-l daruim a fost ulterior un buchet de flori.

- am stat 5 zile in spital, vizite frecvente, asistente ultra- dragute care imi ingrijeau copilul non stop (am indraznit sa mi-o infas singura doar inainte sa plec acasa), sfaturi despre alaptat, etc etc. am incercat sa dam ceva asistentelor - acelasi refuz hotarat. chiar ne-am simtit deplasati.

asa ca nasterea ne-a costat 0 € spaga si un buchet de flori, in conditii de lux. (costurile de spitalizare sunt acoperite de asigurare, au mai fost de platit ca. 40 € nu stiu ce taxa de-a lor).

va vine sa credeti??!!

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craluca spune:

Fetelor, mi se par cam mari "scorurile" vehiculate pe aici! Eu am nascut acum 2 luni la CFR2 unde conditiile sunt foare bune si tot ce am dat a fost 100 USD doctoritei cu care am nascut. In rest nimic la moase, asistente, infirmiere, neonatolog si asa mai departe si toata lumea s-a purtat cu mine foarte frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Eu am nascut de doua ori in SUA si pot sa va spun cite ceva despre conditiile de aici si despre preturi. Pentru o nastere normata, in care am stat in spital 24 de ore, nota de plata a fost de 6000 de dolari pentru spital, 3000 pentru ginecolog (care a inclus si toate vizitele prenatale) 1200 pentru anestezistul care mi-a facut epidurala (care se face la cererea pacientei). Asigurarea a calculat un discount, de exemplu a considerat ca vizita la spital nu costa mai mult de 5000 de dolari samd. Din acest pret redus dupa discount asigurarea a platit 80 % si eu am platit 20 %. Conditiile au fost impecabine, spitalul a asigurat totul, pampers pentru mama si copil, formula, scutece, pina si periuta de dinti si papuci. Sotul a cumparat o cutie de bomboane pentru asistente desi nimeni nu asteapta nici un multumesc, asta depinde de tine.Preturile sint exorbitante dar cam atit costa asistenta medicala civilizata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simoneta spune:

Fetelor,m-am speriat de preturile pe care le-am aflat aici.Eu urmeaza sa nasc in martie la Giulesti(prima sarcina)...si incep sa ma pregatesc de pe acum cu bani...Dar dupa cum am citit sunt si medici care-ti spun pretul??Eu ma gandeam ca dai cat poti si cat consideri ca merita.Doar nu te lasa pe masa si pleaca daca nu le dai dreptul?!?
Simoneta 27s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Si eu trebuie sa nasc tot in martie, si tot prima nastere....si desi sunt constienta ca in romania cam totul functioneaza pe principiul "cotizatiilor", nu am de gand sa dau nimic inainte.
O sa vad la fata locului cum voi fi tratata, si daca eu consider ca merita, o sa dau, dar daca voi fi tratata inuman (cum din pacate am citit pe-aici pe forum ca au patit unele) nu numai ca pot sa-si ia adio de la spaga dar e posibil sa se trezeasca si cu televiziunea pe cap!
Si sincer, 200 EUR doar la medicul ginecolog pentru o nastere normala mi se pare aberant de mult. Fac eu un calcul sumar, daca respectivul doactor are 2 nasteri pe zi, ori 30 de zile, ori 200 EUR, ar insemna vreo 12.000 EUR doar de aici spaga.... Bineinteles ca nu toti cei care nasc cu el dau asemenea spagi, dar suma e aberant de mare....asa ca parerea mea e ca oricat de prost l-ar plati pe el statul roman, tot nu merita atatea mii de EUR spaga!

Mickyyy 23 saptamani

Mergi la inceput