Somul in ultimul trimestru

Somul in ultimul trimestru | Autor: corina teo

Link direct la acest mesaj

Mamici actuale sau viitoare,
Cum ati reusit sa dormiti in ultimele luni de sarcina ?
La mine, daca reusesc sa gasesc- in sfarsit -o pozitie cat de cat confortabila, incepe BB sa faca tumbe de-mi dispare si bruma de somn pe care o aveam

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Offf! Cand imi aduc aminte! Mai mult ture la...faceam toata noaptea, decat dormeam. Corina, incearca sa pui multe perne sub cap, astfel incat sa nu mai fii la orizontala, ci sa faci aproximativ un unghi de 45 de grade. Eu asa reuseam sa "dorm" noptile. Sper sa-ti ajute. Nopti cat mai linistite iti doresc si nastere usoara.
Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Eu dormeam bine cind stateam pe partea stinga, doctorul zice ca e circulatia mai buna. La a doua sarcina a fost mai greu la mine ca aveam niste dureri de spate infioratoare, imi dadeau lacrimile cind ma ridicam din pat, dar in rest dormeam cit de cit. Mai greu era cu mersul la baie. Pe mine nu ma deranja bebe cind se misca, eram atit de frinta de oboseala ca adormeam imediat.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciupercar spune:

Si eu am avut problema asta. Oricum nu mai puteam sa dorm doar pe o perna. M-am ridicat mai sus si cand Rebecca era neastamparata in timpul noptii, dadeam drumul la muzica simfonica in surdina si se mai linistea printesa.
Cel mai mare chin era intorsul de pe o parte pe alta: de fiecare data cand trebuia sa ma intorc, ma sculam din somn, ma ridicam pe o parte si dupa aia ma intorceam...offf, iti dai seama cat de mult dormeam...dar probabil ca ai aceleasi probleme...

Sarcina usoara in continuare, nastere cat mai rapida si bb sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Eu sunt in ultimul trimestru si dorm bustean - cu toate acrobatiile micutei mele. Excluzand cosmarurile, dar astea sunt alta poveste.

Dorm pe o parte cu sprijin pe genunchiul piciorului de deasupra. Eventual pune-i o perna sub el.

Iar perna de sub cap - cat mai sus, pentru ca am arsuri la stomac.

Somnic usor!

Rox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Dar pentru visele urate aveti vreun sfat?


Rox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

eu dormeam fara probleme indiferent de cat miscau bebeii. Daca reuseam sa adorm (ceea ce imi lua mai mult ca de obicei), nu ma mai trezeam pana dimineata.

Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste

http://community.webshots.com/user/adrianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Eu nu pot dormi deloc cu perne sau fara perne . Amortesc daca stau mai mult de juma de ora intr-o pozitie, parca imi taie cineva picioarele...tare greu imi este cind se apropie timpul de dormit si eu nu pot inchide un ochi,,,dar daca apuc sa dorm ma trezesc la juma de ora mai obosita de cind eram cind am atipit...
Deci eu una nu pot dormi absolut deloc ...mai mult ma chinui decit sa dorm...dar mai este putin si scapam...


Elena cu burtica 36 saptamini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Si mie mi-a fost foarte greu cu somnul. Nu atat din cauza burtii sau a tumbelor lui bb, cat din cauza caldurii. Si cand ma plangeam la nea doctoru ca transpir ca o iapa dupa curse imi zicea ca si el transpira. (nu stiu daca tot ca o iapa) :))
Ma gandeam eu ca probabil de aia e asa greu in ultima luna ca sa iti doresti sa nasti si sa ti se para mai usor travaliul.
Nu vreau sa te sperii, dar sa vezi ce nashpa e dupa...
Pupice,
Nadina

"Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Eu dormeam pe dreapta, ca in stanga mea e sotzu' si uneori e cam agitat in timpul noptii...ma gandeam sa nu ma loveasaca in burtica...Cam sufeream de insomnie in ultimele 2 luni, iar dr. mi-a prescris Diazepam, unul, seara...Luam jumatate, insa dormeam neintoarsa 12 ore pe putin...Ah, ce mi-e dor de acele vremuri de mult trecute!! Nastere usoara iti doresc!

_Ella & Emma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

quote:
Originally posted by pisi_ella

Eu dormeam pe dreapta, ca in stanga mea e sotzu' si uneori e cam agitat in timpul noptii...ma gandeam sa nu ma loveasaca in burtica...

_Ella & Emma





Si eu aveam aceeasi problema, asa ca l-am dat jos din pat. In ultimele doua luni de sarcina l-am trimis sa doarma pe canapea, saracul.

Claudia

Mergi la inceput