Ati nascut pe cale naturala sau prin cezariana?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mari spune:

Am nascut natural dupa un travaliu de 8 ore ! Daca ar fi sa aleg a 2-a oara cu siguranta as alege tot nasterea pe cale naturala. Imediat dupa nastere am urcat scarile pt. a merge in salon ... deci refacerea a fost foarte rapida.

Mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iris spune:

eu am nascut de doua ori prin cezariana, la cerere, dorind sa nasc "ca o doamna", sa stiu unde, cind si cu cine...am ales asa pentru ca stiam cum decurge o nastere normala intr-un spital judetean, si pentru ca am vrut , in mod categoric sa nasc fara durere; ma enerveaza destul ca trebuie ca nasterea unui copil sa fie insotita de durere, s nu am vrut sa incasez portia de civilizatie oferita , nici macar gratuit, intr-un spital rominesc; de fapt oriunde in lume s-ar fi intimplat sa ajung sa nasc as fi facut taraboi destul cit sa obtin favoarea de a naste prin cezariana;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Ea am nacut prima data prin cezariana findca se dezlipise placenta si aveam o hemoragie foarte puternica. A doua oara am incercat sa nasc natural, dar doctorilor le-a fost frica sa ma lase prea mult si am sfarsit tot la cezariana.

Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste

http://community.webshots.com/user/adrianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Am nascut din pacate prin cezariana,din motive medicale (prezentare pelviana)
Probleme fizice nu am avut,nici macar nu se mai vede operatia,dar ma-am framintat
pe plan psihic,ca nu am fost in stare sa nasc,ca alte milioane de femei pe cale naturala....asta e sunt mama dar nu stiu ce inseamna sa nasti !
Si cum adica,milioanele de femei care au nascut pe cale vaginala,nu sunt doamne ???

E o jignire,nu stiu ce sa zic...e vorba si de mama mea ,care este totusi o doamna...si care mereu imi zice ca am meritat orice durere si ca a uita totul imediat,ce m-a tinut in brate...

Plus,ca sunt sigura ca asa o experienta unica,te face mult mai puternica, si nu te mai darima dupa, nimic asa de usor...
Deci,am sperat pina pe 17 septembrie 1999 sa se intoarca,bebelushul meu,dar minunea nu s-a produs...iar daca ar fi sa mai nasc o data si daca totul ar fi in ordine d.p.d.v medical, as opta pentru nasterea naturala in apa !

De ce nu se naste si in Ro in apa,de ce nu se incurajeaza aceasta metoda ?
Care e problema,in afara de o cada mare si spatioasa, nu trebuie investit nimic,deci nici d.p.d.v. financiar nu este asa o catastrofa... zic eu...

***Alba***
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=499&cid=78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Am nascut ambii copii pe cale naturala si daca as mai avea inca 15 copii, tot asa i-as naste ! M-a ferit Dumnezeu de coplicatii si consider ca nici o experienta din lume nu egaleaza nasterea naturala.
Adica, noi, cele care am nascut natural nu sintem doamne? Ce-i cu ideea asta? Mama mea m-a nascut pe cale naturala si eram in prezentare pelviana si s-a chinuit cu mine 24 de ore si va fi o doamna toata viata ei! Mai ales ca atunci cind ma nastea era profesoara intr-un satuc in Dimbovita si tot satul stia ca Doamna profesoara naste o fetita (m-i se vedea de "poponeatza" de o buna bucata de vreme...)
Va pup pe toate Simona si copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

quote:
Originally posted by alba

Am nascut din pacate prin cezariana,din motive medicale (prezentare pelviana)
Probleme fizice nu am avut,nici macar nu se mai vede operatia,dar ma-am framintat
pe plan psihic,ca nu am fost in stare sa nasc,ca alte milioane de femei pe cale naturala....asta e sunt mama dar nu stiu ce inseamna sa nasti !
Si cum adica,milioanele de femei care au nascut pe cale vaginala,nu sunt doamne ???

E o jignire,nu stiu ce sa zic...e vorba si de mama mea ,care este totusi o doamna...si care mereu imi zice ca am meritat orice durere si ca a uita totul imediat,ce m-a tinut in brate...

Plus,ca sunt sigura ca asa o experienta unica,te face mult mai puternica, si nu te mai darima dupa, nimic asa de usor...
Deci,am sperat pina pe 17 septembrie 1999 sa se intoarca,bebelushul meu,dar minunea nu s-a produs...iar daca ar fi sa mai nasc o data si daca totul ar fi in ordine d.p.d.v medical, as opta pentru nasterea naturala in apa !

De ce nu se naste si in Ro in apa,de ce nu se incurajeaza aceasta metoda ?
Care e problema,in afara de o cada mare si spatioasa, nu trebuie investit nimic,deci nici d.p.d.v. financiar nu este asa o catastrofa... zic eu...

***Alba***
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=499&cid=78



alba iubita forumistele vechi s-au amuzat teribil de expresia a naste "ca o doamna"=cezariana, expresie care ii apartine de fapt unei doctorite din Suceava (de la danarosu cetire)... Povestea e lunga si ghilimelele isi au rostul lor... Nu e cazul sa se simta cineva jignit. Intrebarile pe care le-ai scris tu aici ar trebui adresate ACELEI persoane care a debitat asa ceva.
Si ca sa clarific inca o "poveste", daca nasti a doua oara prin cezariana se cheama = "aristocrata".

M-am abatut de la subiect ...
Pet uite iti raspund: am nascut prin cezariana la cerere aici in Elvetia! Si a doua oara, a 100-a oara... la fel voi proceda! Adika ca o "duamna"

Adela & Julia 1 an si 4 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_ spune:

Am nascut pe cale naturala, si a fost groaznic.Cazul Corinei e asemanator. Am avut un travaliu de 25 de ore si langa mine a fost aproape dr meu care e rezident. Stiam ca la prima nastere travaliul dureaza 10-12 ore si vorbisem cu dr meu ca in caz ca trec 12 ore si nimik atunci sa nasc prin cezariana. Spre ghinionul meu a venit un dr care tocmai intra de garda si m-a verificat.Stia de la dr meu ca am 14 ore de travaliu si dilatatie tot 2 cm,ceea ce nu e normal.Acesta nu vroia nicicum sa imi dea aprobare de a mege la cezariana,cu toate ca i-am oferit 6 milioane.Dupa 25 de ore am nascut fara moasa,doar cu dr meu,un student si ceva asistente.Cand trebuia sa ma dau jos de pe pat,am ramas singura,deci eu trebuia sa caut asistenta.
Daca o sa mai nasc vreodata atunci o sa-mi caut un dr din timp ca sa fiu sigura ca nu o sa ma mai chinui,si sa-mi faca cezariana.
Sa stiti ca nu in toate cazurile e mai bine sa nasti natural!Va dau exemplul meu care m-am refacut doar dupa 2 luni(m-am infectat rau de tot,am facut tratamente) si cazul unei verisoare care a optat pt cezariana pt a nu suferi.Ea insa s-a refacut intr-o luna.
Cred ca majoritatea doctorilor sunt inconstienti.I-as

Dana&bb Andy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana M. spune:

Cezariana. N-am sa spun din pacate sau din fericire pentru ca nu stiu cealalta varianta. Am aflat cu o saptamana inainte de termen ca doctorul meu, care prefera nasterea pe cale naturala, imi recomanda cezariana.....aveam aproape 100 de kile, probabil se gandea ca nu fac fata travaliului.....:))
M-a asteptat totusi sa vada daca am contractii....as! nici la termen Raluca nu dadea semne de ...."iesire"! :) (cred si io, dupa 3 luni de Gravibinon!!!), deci n-am stiut nici contractii alea mari cum sunt. Asta e. Imi doream si ma pregateam psihic pentru o nastere normala, si cand am aflat de operatie am avut un soc: ma gandeam inclusiv ...(brrrrr!) daca o mierlesc pe masa? Am scapat cu bine....dar n-as alege de bunavoie cezariana. Daca-ti "vine" sa nasti (hihihi !!) si se si poate (fara complicatii, evident!), de ce sa n-o faci? Taietura e tot taietura.....

Dana M. si Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lena spune:

Draga Adela,

m-a amuzat teribil expresia cu "aristocrata"si daca a doua oara o sa nasc tot natural, cum se cheama asta? ca nu pot aspira la tittluri "nobiliare"...inainte de a ramane insarcinata cred ca eram cea mai mare fana a operatiei...Mie una mi-e tare frica de durere, ma gandesc ca daca traim in secolul asta cu atatea descoperiri medicale, tehnologice s.a.m.d. de ce nu se poate face ceva sa nasti fara durere...Sunt de acord cu orice care poate face viatza mai usoara si placuta, inclusiv cezariana, si in multe cazuri chiar e necesar. Eu am avut un travaliu ingrozitor de lung, 30 de ore cu dilatatie 2 pana a ajuns la 3, dar fiind aici unde chiar daca tipi dupa operatie nimeni nu iti face daca ei considera ca poti naste natural si nu e nici un pericol, cred ca circumstantele m-au facut curajoasa sa trec prin asta si sincera sa fiu acum la o saptamana dupa am inceput sa uit.

asa ca depinde de caz, eu cred ca ce e bine pentru cineva poate fi rau pentru altcineva...povestea cu "doamna" mi se tot repeta in Romania, ca sunt nebuna daca nu fac asta, toate prietenele mi se suisera in cap de nu mai puteam sa le spun adevarul...de cum este situatia aici si ca vreau sa incerc asta!

pupici pentru bebei(este ca va vine sa-i pupacitzi toata ziua! eu sunt dependenta cred)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Am nascut normal,in Elvetia,dar am cerut anestezie epidurala,care a functionat perfect,am eliminat durerile in totalitate.Refacerea a durat putin mai mult,dar din cauza anesteziei,pentru ca de la sini in jos,nu simteam nimic si nu ma puteam misca.A doua oara-speram ca va fi si o "a doua oara" -tot normal vreau sa nasc,dar tot cu epidurala.

Iren&Bogdanelu

Mergi la inceput