Dr .Moisa Marcel-Maternitatea Giulesti

Dr .Moisa Marcel-Maternitatea Giulesti | Autor: tzuc

Link direct la acest mesaj

Buna,
Am cautat la lista de medici si nu am gasit nimic despre acest medic, nici o parere. De aceea va rog mult, in caz ca il cunoastetzi sau atzi auzit despre el, astept cu interes parerile voastre.
Ma intereseaza acest aspect pt. prietena mea care va naste la inceputul lunii decembrie. Acest medic i-a fost recomandat de medicul care a supravegheat-o pe toata durata sarcinii (cabinet particular).
Ea va merge miercurea viitoare la prima intalnire cu el pentru a se cunoaste si a discuta despre nastere, care va fi normala, cel putin asa vrea prietena mea.
Tare mult doresc sa aflu pareri mai ales de la fetele care au nascut la Giulesti, poate stiu ele ceva despre Dr. Moisa Marcel si despre respectiva maternitate, conditii, personal,sumele care se practica acolo de la medic pana la portar si absolut orice credetzi ca ne va fi de ajutor, pentru ca lucrurile sa decurga normal.
Va multumesc mult pentru timpul acordat,
Luci si bb Matei 32 sapt.- DPN 6 dec.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

super parere...desi nu am fost pacienta lui ci a sotiei, el mi-a facut cezariana...adica cu el am nascut. a fost super dragut. Si din cate am auzit la alte paciente toata lumea era multumita



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuc spune:

Marina, mutzam frumos... asa i s-a spus si prietenei mele, dar am zis sa va cer si voua parerea si bine am facut.

mai astept pareri si despre maternitate ref. la ce am zis in mesajul anterior.

va multzumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra28 spune:

Dr Moisa Marcel este medicul meu, imi urmareste sarcina. Acum sunt in luna a 6-a. Sunt foarte multumita de el si sa stii ca este adeptul nasterii normale cu anestezie, mie mi-a spus asta inca de cand eram in luna a 4-a. Este foarte bun profesionist, nu este panicard si - ceea ce mi se pare foarte important- poate fi sunat pe mobil in caz de nevoie!
Controalele le fac la cabinetul lui particular si chiar si asa, luna asta mi-a dat o reteta compensata. Platesc consultatia si nimic mai mult.
Numai lucruri bune am auzit si despre sotial lui, care este experta in inseminari artificiale.
Pretul unei nasteri normale este- din cate stiu eu- cam 100 de EURO.
Pupici si sa-mi spui impresiile prietenei dupa prima intalnire cu el,

Andra- in sapt 27 & bebe baietel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina constantin spune:

e un medic ft. bun. fosta mea dr. de fam. mi l-a recomandat cu toata increderea. am fost la el la un control, are cabinet langa mall si e ft. de treaba, aparatura (ecograf) e buna. tine evidenta pacientelor pe computer. vezi ca sunt mamici de ian.-feb. care se duc la el. pune si acolo o intrebare. eu nu sunt gravi, dar din cate stiu e un medic de incredere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Eu am nascut la Giulesti cu dr. Puia, dar a doua zi dupa operatie Puia nu era in spital si a venit la mine de cateva ori dr. Moisa. Un medic tare dragut, a stat de vb cu mine, mi-a raspuns la toate intrebarile pe care i le-am pus. Parca fusesem pacienta lui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

L-am cunoscut pe dr. Moisa cand o prietena mi l-a recomandat pt. ecografie. Eu eram deja luata in evidenta de un alt medic, asa ca l-am cautat doar pt. ecografie. Mi-a placut f. mult, a fost tare comunicativ (la mine era prima ecografie si eram super emotionata), mi-a aratat pe indelete tot ce se putea vedea la 11 saptamani. Mi-a placut si cabinetul lui, peste drum de Mall.

Adriana in 25 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuc spune:

Fetelor, va multumesc mult de tot pentru raspunsuri, s-a confirmat cele auzite de prietena mea.
Exista o singura parere, este OM si MEDIC MINUNAT, ceea ce cred ca este foarte important pentru ca o gravidutza sa poata comunica f. bine cu el.

Despre conditiile din maternitate, personalul medical si tarife practicate nu mi-atzi spus nimic, asa ca astept si aici parerile voastre.

Va pupic mult si va multumesc mult pentru ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

tzuc mergi la nasterea pe glob, s-a discutat recent despre tarife in giulesti de la dr la portar
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=15687

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lix spune:

fetelor va rog , daca se poate, as vrea si eu numarul de telefon mobil al acestui doctor. poate mi-l trimiteti prin pm. si adresa de la mall.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Cred ca am mai scris un mesaj pe tema asta, da' ma strofoc sa mai scriu unul (is chioara de somn, daca iese o brambureala ma veti scuza...).

Tarife:
- 50.000 la portar pentru ca fac figuri in afara orelor de program (e numa' glasul de ei, cu taxa de mai sus poate sa intre oricine oricand si sa stea oricat);
- 50.000 asistentele de la copii (sau 100 daca merita vreuna musai) - majoritatea sunt ok si isi vad de treaba si fara bani;
- 20.000 toaleta (de doua ori pe zi), schimbat de lenjerie sau camasa de noapte (in principiu poti da si mai mult, si chiar si mai putin, nu sta nimeni sa numere, mai ales cand mergi in sir indian la "pansat");
- intre 300.000 si 1.000.000 moasa - tariful standard este 500.000, sunt moase care se uita cu atentie cat dai si e bine sa le multumesti de la inceput, dar sunt si unele care-s bune precum painea calda si foarte constiincioase de la mama lor;

2.000.000 anestezia epidurala - atata costa trusa + manopera, sau cel putin asta e pretul cerut de majoritatea anestezistilor din spital. Eu am dat 2.500.000 si ambele tabere au fost multumite si fericite.

La nastere (o nastere normala) se da cam 100$, dar depinde mult de medic si de posibilitati. La Giulesti sunt multi OAMENI, n-am vazut decat doua-trei cazuri de asistente care stateau cu buzunarul intins, doctorii cred ca-s si mai rari.

Conditiile sunt bune, daca nu te astepti sa te simti ca acasa. E curat, saloanele sunt cam inghesuite (unul singur e mai aerisit, si anume 11, insa se ajunge greu acolo), lenjeria e mai curata decat la hotel, la geamuri sunt termopane, unele saloane au si toaleta inclusa (mai exact vreo doua), insa am vazut si niscai gandaci misunand pe acolo.
La copii sunt doua sali imense, unde asta vara era mare inghesuiala, au aer conditionat si tot ce e nevoie, dar nu e cine stie ce lux. Sincera sa fiu, ma asteptam sa fie mai fain amenajat la nou-nascuti, asa auzisem si asa speram. In realitate am vazut o gramada de muste alergand p-acolo si aerul condionat batea in toate directiile, asta daca nu erau geamurile deschise si curent cat casa, ca tot timpul se plimba cineva pe usa.
Asta a fost chestia care m-a suparat cel mai tare: cu 50.000 la asistenta putea intra oricine de afara si sta oricat la nou-nascuti, chiar daca erau pitici de numai cateva ore acolo. In schimb asistentele tipau la mamici daca uitau sa-si lase halatul la intrare. Ca sa vezi pana unde merge ipocrizia.

In sfarsit, ca sa nu ma mai intind, doctorii sunt ok, marea majoritate, l-am vazut si pe Puia si pe Ion Ionut venind la paciente sa le intrebe cum se simt, anestezistul meu umbla tot timpul sa vada pe unde mai are mamici si ce mai fac ele, de doctorita mea nu mai spun, e o scumpa si o grozava, o iubesc parca mi-ar fi sora.
Moase am vazut mai multe, sunt unele scarboase tare, in principiu asta se rezolva cu parale, insa la unele scarbosenia se intinde peste lacomie, asa-s de la natura, n-ai ce le face. Ce trebuie sa tina minte prietena ta este ca turele la asistente (la toate din spital, nu doar moase) se schimba la 7 dimineata si 7 seara. In fuctie de ora estimata a nasterii, sa cotizeze la cea cu care crede ca va naste. La moase e bine sa dai de la inceput, ca sa devina interesate. Eu am avut o moasa minunata careia i-am dat la sfarsit si i-as mai da cate un cadou in fiecare saptamana...
Asistentele de la copii pot fi scarboase cu mamicile, insa isi fac treaba cu copiii. Daca e nevoie de mai mult decat schimbat si spalat, e bine sa le atentionezi cu cate ceva, sa nu uite. Eu le-am ghiftuit pe toate, ca n-am vrut sa am surprize, iar bebita mea a stat 3 zile la ultraviolete si n-am vrut sa uite s-o puna acolo.
Pentru bebe trebuie sa aiba mamica pampersi (se duce cate unul la fiecare alaptat - de la 6 dimineata la 12 noaptea la fiecare 3 ore), servetele umede si crema anti-iritatii, si e bine sa aiba la indemana un tub de Baneocin (se mai foloseste la buricut, se intampla sa fie nevoie).

Hai, ca m-am intins cat o zi de post! Cam asta-i, spitalul e bun, urat dar curat, medicii sunt faini (desi eu am dat peste un rezident cu figuri aiurea in cap), personalul este ok in marea lui majoritate, dar nu poti avea pretentii, cand te astepti mai putin isi dau arama pe fata, de exemplu liftiera bate toata ziua apropouri ca "ea munceste pe degeaba", da' infirmiera de la sala de nasteri (care spala non-stop si nu mai zic ce vede si pe ce pune mana) se bucura si pentru 5.000.

Bafta multa prietenei tale, draga tzuc, sa aiba o nastere usoara si sa fie sanatosi, ea si bebe. Eu zic ca a facut bine alegand Giulestiul, sa aiba incredere, va fi totul ok.

http://community.webshots.com/user/r0isin

Mergi la inceput