Am nevoie de ajutorul vostru!

Am nevoie de ajutorul vostru! | Autor: Eleni

Link direct la acest mesaj

Am nevoie de ajutorul vostru! Acum 2 ani, sora mea dadea nastere unui baietel, la maternitatea Cantacuzino. O luna mai tarziu, mititelul murea, in chinuri groaznice, datorita incompetentei doctorului care asistase la nastere. “Asistat” e mult spus, pentru ca doctorul nu a facut nimic, trecand rar pe la gravida, si lasand-o pe aceasta sa se chinuie ore in sir.
Pentru cele care anul trecut activau pe forumul vechi, povestea este deja cunoscuta. Pentru cele care nu o stiu o sa fac un scurt rezumat: mama era foarte mica in bazina, bebe foarte mare. Mititelul (perfect sanatos la ecografii) a fost sufocat in bazinul mamei, iesind pe lume fara respiratie. Dupa incercari de reanimare nenumarate, a revenit la viata, dar creierul I-a fost afectat iremediabil. A mai trait o luna, o luna de chinuri pentru el, de sperante pentru noi. Nu l-am auzit niciodata plangand, dar au plans toti cei care il iubeau si il asteptau.
Numele celui care a asistat: doctorul Dan Secara.
Am depus de atunci cerere pentru demararea cercetarii cauzelor mortii. Autopsia micutului spune clar: greseala obstreticala. Baietelul ar fi fost un copil sanatos, daca medicul si-ar fi respectat juramantul de medic. Nu ma intrebati cum am facut rost de rezultatele autopsiei (legal nu avem voie). Dar nici nu conteaza. Ce conteaza este ca vrem dreptate. Nu vrem razbunare, vrem ca acest medic sa nu mai profeseze, sa nu mai distruga alte vieti.
Colegiul Medicilor s-a sesizat intr-un final. Astazi a fost la declaratii sora mea, mamica lui Bogdanel(caruia pe 19 octombrie i s-a facut parastasul de 2 ani). Desi ii este in continuare la fel de greu, desi mai are acum un copil, facut chiar dupa moartea fratiorului sau, facut cu disperare si cu dorinta de a iubi cat pentru doi copii, isi doreste cu indarjire ca nimeni sa nu mai treaca prin asa ceva, isi doreste ca ingerasul Bogdanel sa aiba in sfarsit liniste.
Imi amintesc cu siguranta ca acum un an, cand am postat povestea, au fost multe dintre voi care nascusera acolo si mi-au dat dreptate. Din pacate nu am salvat opiniile voastre, si acum forumul vechi nu mai exista. As vrea sa ii trimit doamnei doctor care se ocupa de acest dosar opiniile voastre.
Fetele care ati nascut acolo, va rog sa ne sustineti. Stiu ca nu este singurul caz de acest fel, dar este primul in care am ajuns atat de aproape de dreptate. Ne ajutati?
Va multumesc.
Cu drag,


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

Draga mea Eleni, forumul vechi mai exista, totul e stii sa-l cauti

http://www.desprecopii.com/MSGboard/treplies.asp?message=2421&all=True

Succes,
Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Multumesc mult, Iulia. Asa e ca nu stiam. Am dat mai multe cautari, dar nu cred ca am nimerit-o pe cea corecta. Multumesc!

Mergi la inceput