Miscarile lui Bebe

Miscarile lui Bebe | Autor: BBcloanta

Link direct la acest mesaj

Salutare, viitoare mamici!
Sunt destul de noua pe acest forum, dar vreau sa va intreb ceva: bebele vostru misca tot asa de mult ca si al meu???
Sunt in saptamana 34, este prima sarcina si de cateva zile bebe misca in disperare: caputul il impinge in ficat si cu piciorusele joaca fotbal cu vezica mea.
Ma bucura tare mult aceste miscari, dar cateodata nu mai pot respira si ma doare si un pic spatele, ca la ciclu.
Si voi ati "patit" la fel?

Astept sa-mi impartasiti din experienta voastra!
BBcloanta.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Draga bbcloanta,in primul rind bine ai venit printre noi
E normal ca bb sa se miste asa,stai sa vezi la 40 de saptamini!!A mea se misca si isi intindea picioarele de ziceam ca acu ,acu ies afara.De multe ori se intindea ca aveam burta patrata si imi taia respiratia.Incearca sa il mingii si sa ii vorbesti atunci cind joaca fotbal cu ficatul tau si ai sa vezi ca se calmeaza.
Mie mi-a spus o moasa ca atunci cind bebe se misca in ritm vioi ,e semn ca se simte foarte bine acolo unde e, trebuie sa ne ingrijoram atunci cind nu misca.
Te pup si sarcina usoara in continuare

Corina si Anna nazdravana

Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve.
( Paolo Coelho)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moka spune:

La 34 inca mai are ceva loc, la 40 (cate avem noi) e jale ca nu mai e loc acolo deloc si orice miscare o resimti in unul din organe. La mine faza cu mangaiatul nu tine si nici n-a tinut, l-am mangaiat, i-am vorbit si eu si tati - daca el vrea fotbal, vrea si gata. Insa ce am observat ca ajuta e miscarea, nu conteaza care, chiar si plimbatul prin casa, se pare ca daca te misti tu sau te agiti ii place ca e leganat si sta mai cuminte. La mine asta a avut mult efect.

Moka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Buna, buna!!! Ce nick interesant! Bine ai venit printre noi!! Da, BBCloanta, e normal...Si mie imi misca asa cand eram in luna a 8-a... Ma impingea cu mainile si picioarele, de zici ca eram in "Alien"...Uneori ma durea tare cand ma impingea...
Sarcina usoara in continuare! Sa ai un bb sanatos si mancacios!...

_ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai182003 spune:

Da, si la noi merge faza cu plimbatu da nu prea mai am cum s-o fac deoarece bb in timpul zilei nu zice nici pas, in schimb pe la 10 noaptea incepe tambalaul!Si dai si dai, sa vezi cum ies piciorusele prin burtica de se uraca tati pe pereti!Si al meu se impinge cu picioarele, capul si funduletzul in acelasi timp(iti dai seama cum arata burta mea!) Si sincer iti spun ca acum(la 40 sapt) e mult mai activ decat inainte, sau cel putin asa il simt eu! Cred ca s-a plictisit saracutzul!
Multa sanatate si sarcina si nastere usoara!

Lorelai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

BBcloanta bine ai venit printre noi !

Eu sunt in 33 de saptamini si am acelasi probleme ca ale tale de multe ori noaptea nici nu mai imi vine sa ma ridic de pe budaca prichindelului meu ii place sa stea acolo jos pe vezica si tot timpul trebuie sa merg la buda...
La mine merge plimbatul prin casa ,dar de multe ori imi trage cite una in burtica de ma pune in genunchi...dar mai este putin si o sa trecem si peste asta,,,dar ce o sa ne mai face la 40 de saptamini

Lorelai182003 , de ce sa urca tati pe pereti?


Elena cu burtica & sotul AL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Lorelai si Moka - nastere usoara! In curand va va da suturi din-afara!
BBcloanta si Elena - pai mai aveti ceva vreme de luat suturi. Rabdare inca un pic. Nastere usoara!

Eu si acum primesc suturi, doar ca nu in ficat ci in gura sau in nas. Pregatiti-va pentru inca vreo 18 ani de neplaceri diverse.

Pupici si fiti optimiste! Exista si muulte compensatii.


Monica (1 an) si Sorana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BBcloanta spune:

Buna, buna!
Multumesc mult pentru incurajari!!!
Tare nazdravani sunt acolo in burtica... Burta nu mai are nici o forma, iar cand se indoaie sau el stie ce face, totul se schimba de mor de ras!! Cateodata il botez "Allien", pentru ca se modifica burtica ca in film...
Pot sa spun ca nu ma deranjeaza noaptea, chiar deloc. Doarme si el cu noi si incepe miscarea dimineata. Ce am observat ca-i place este dusul!! Sta cumintel si asteapta sa-l "sapunesc"!

Multumesc mult pentru urari si sarcina usoara in continuare!
A propos, unde nasteti? Presupun ca v-ati pregatit bagajelul...Ce ati pus in el?

Pupici multi de la BB si mamica lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirescu spune:

fetelor,

eu sint in 25 de saptamini si cateodata ma sperii pentru ca nu simt nimic in cursul zilei,seara se activeaza...dar nu stiu cat de des,cat de mult trebuie sa simt...ziua e foarte linistita,oare e normal?
linistiti-ma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moka spune:

Sorana, multumesc din suflet! Sa-ti traiasca bb-ul.

Cloanto, eu am bagajul pregatit de un timp, de altfel la noi termenul deja a trecut si bb tot nu vrea sa vina. M-am luat si au dupa sfaturile altora, am pus camasi de noapte, halat, papuci, ciorapi, multa vata si tampoane si ceva pentru bb de scos din spital. Eu o sa nasc la Polizu.

Argireasco, ziua tu esti mai activa si lui bb ii place activitatea ca se simte leganat. Seara probabil te linistesti si stai undeva in coltul tau si atunci el se razvrateste, are loc destul si incepe sa danseza. Stii, isi suge degetele (toate) si se joaca cu cordonul ombilical, asa am citit. Eu zic sa te linistesti ca e normal.

Moka

Mergi la inceput