Ce parere aveti despre Filantropia?

Ce parere aveti despre Filantropia? | Autor: Soleil

Link direct la acest mesaj

Bine v-am gasit, mamici si viitoare mamici!
As dori si eu ceva informatii despre spitalul Filantropia - a nascut cineva acolo? Sau despre dr. Viorel Calciu.
Noi suntem inca mititei - bebe din burtica abia are 13 saptamani, dar nu vreau sa o las pe ultima suta de metri.
Am fost pana acum la control la dr. Calciu de 2 ori - mi-a facut o impresie placuta, am stat de vorba cam o ora de fiecare data, mi-a raspuns la toate intrebarile, recomandarile pe care le-am avut au fost ca e medic bun (e drept ca prietena mea care mi l-a sugerat a avut o sarcina super-usoara, fara probleme, a fost totul OK). E drept ca nu eram in spital, ci intr-un cabinet privat, dar oricum... El este medic in Filantropia si sincera sa fiu, spitalul ala mi s-a parut tare negru si urat - o singura data am intrat acolo.
Asa ca apelez la voi, cele care aveti deja experienta - fie despre spital, fie despre medic.
Va multumesc si pupici!

Soleil
"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti intreaga lume..."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Draga Soleil,
Si eu sunt tare interesata de subiectul asta, dar vad ca nu prea sunt mamici care au nascut la Filantropia. Eu am o vecina asistenta medicala acolo si mi-a zis ca sala de nastere si salile unde sunt dusi bebelusii dupa nastere sunt super, la nivel occidental. Restul si mie mi-a parut cam naspa(am fost doar o data in spital). Dar aceeasi parere o am si despre Giulesti, de exmplu.
Mai stiu ca au si rezerve de doua locuri cu tv, frigider si aer conditionat care costa 500000/noapte.
Cam atat stiu eu, din auzite.
Sper sa ne scrie mamici care au trecut prin experienta nasterii la Filantropia.
Sarcina usoara si un bb sanatos iti urez .
Adrianain 20 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CameliaH spune:

Eu am nascut in februarie 2002 la Filantropia. Este asa cum spune ad_rasnov. Saloanele pt bebelusi sunt ok si medii la fel ceea ce e foarte important. Pentru mamici sunt saloane cu patru cinci paturi, una cu trei mai grozava asa, si trei rezerve cu plata una cu 500.000 lei pe zi si doua cu 250.000 lei pe zi.
MEdicii sunt buni ceea ce compenseaza faptul ca este un spital sarac.
Eu am stat doua luni acolo, fetele mele s-au nascut prematur si per total am fost multumita. In doua trei zile nu moare nimeni. MAncarea e destul de putina si proasta, dar cred ca o sa fie cineva sa va aduca de acasa. In rest e ca peste tot si asistente dragute care isi fac meseria cu pasiune si fara sa ceara nimic (in general cele tinere) si din categoria cealalta care iti cer pur si simplu de la obraz. Eu le-am evitat pe acestea din urma, dar oricum m-am inteles bine cu toata lumea.
Chiar sunt curioasa cum o cheama pe vecina ta ad_rasnov si unde e asistenta la mamici sau la bebelusi. Ca eu le stiu pe toate.

Toate bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anchi spune:


Eu am nascut doi baieti, prin cezariana, la Filantropia, asistata de dr. Calciu, in 1994 si 1997. Am fost foarte multumita, nu au fost complicatii dupa nastere, este un doctor extraordinar. Prima nastere a fost o urgenta, dar datorita dumnealui totul s-a terminat cu bine. Eu aveam alt medic, care nu prea isi dadea interesul, iar in noaptea in care am nascut dr. Calciu era de garda, si la 3 dimineata a hotarit sa-mi faca cezariana, trecind peste parerea medicului meu, care ar mai fi amanat nasterea, in conditiile in care inima copilului nu se mai auzea prea bine. Nici nu vreau sa ma gindesc ce s-ar fi intimplat daca nu era acest om minunat. A fost pt prima data cind am intilnit un medic care nu era interesat de partea financiara.
Al doilea copil il am tot datorita dumnealui. Medicul de la policlinica deja ma programase pt chiuretaj pt ca aveam litiaza biliara!!!!! Dumnealui a fost cel care m-a incurajat si mi-a redat increderea, si pot sa-ti spun ca a fost totul f. bine.

Inca din 1997 salile aratau super, iar acum cred ca este si mai bine pt ca au fost finantati printr-un program european, din cite am inteles eu.
Si doctorii pediatri sunt excelenti.
Nu stiu cum mai arata saloanele pt mamici, dar asta este lucrul care conteaza cel mai putin (pt. mine), cred ca pt copil trebuie sa fie bine. Dupa a mea parere Filantropia iti ofera garantie.




quote:
Initial creeata de Soleil

Bine v-am gasit, mamici si viitoare mamici!
As dori si eu ceva informatii despre spitalul Filantropia - a nascut cineva acolo? Sau despre dr. Viorel Calciu.
Noi suntem inca mititei - bebe din burtica abia are 13 saptamani, dar nu vreau sa o las pe ultima suta de metri.
Am fost pana acum la control la dr. Calciu de 2 ori - mi-a facut o impresie placuta, am stat de vorba cam o ora de fiecare data, mi-a raspuns la toate intrebarile, recomandarile pe care le-am avut au fost ca e medic bun (e drept ca prietena mea care mi l-a sugerat a avut o sarcina super-usoara, fara probleme, a fost totul OK). E drept ca nu eram in spital, ci intr-un cabinet privat, dar oricum... El este medic in Filantropia si sincera sa fiu, spitalul ala mi s-a parut tare negru si urat - o singura data am intrat acolo.
Asa ca apelez la voi, cele care aveti deja experienta - fie despre spital, fie despre medic.
Va multumesc si pupici!

Soleil
"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti intreaga lume..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Va multumesc pentru raspuns!
Anchi, acum am mai multa incredere, multumesc frumos si sa fiti sanatosi si tu si baietii tai, care-s deja mari si voinici!


Soleil
"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti intreaga lume..."

Mergi la inceput