DIVERSIFICAREA (8)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui octopusu

ADEVARAT A INVIAT!

Va rog sa imi mai dati si mie meniuri de papa pentru 7-8 luni, pentru ca sunt putin in pana. Vrea sa ii mai variez si nu prea mai stiu ce sa ii mai dau.

Va multumesc anticipat!

Vine fata cu retete .....acusica...dar ai putina rabdare sa-mi trag sufletul ca de abia am aterizat din parc...iti scriu oricum in seara asta cateva idei.
Pup


Oana siCati mica (1 an si 8 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui energy79
Oana,esti mana cereasca!o adevarata enciclopedie?cine mai are nevoie de pediatru??

asa e,ai dreptate,mananca de mancat dar putin.am fost plecati pt 3 zile undeva la mare de Paste si s-a vazut o diferenta imensa.cred ca aerul de mare ii faceau pofta de mancare si de somn ca lapte bea mai mult,aproape dublu si dormea f bine.o sa incercam sa ajungem in fiecare saptamana cate 3-4 zile acum ca s-a facut vremea frumoasa.noroc ca de acolo sunt bunicii sotului ca ajungeam la sapa de lemn daca trebuia sa stam la hotel.

asa e,nu ia mult in greutate pt ca nu mananca mult.e logic.insa atat vrea ea.

daca am inteles bine,ar trebui sa incep cu fructele proaspete sa vad cum le tolereaza si daca e ok sa iau si borcanele.eu ma gandisem la borcanele ca am citit pe unele ca sunt bio,in schimb cam greu sa gasesc fructe si legume bio si chiar daca le gasesc,eu nu am incredere ca sunt chiar 100% bio.daca nu e din curtea/gradina mea eu nu bag mana in foc pt nimic.

iti multumesc inca o data.
pupici

ps:si grisul asta cu aroma de vanilie e taaare bun,ma gandesc mereu ca ce ramane in castronel o sa pap eu..numai ca nu ramane...

mami de Eva Anastasia (25 nov 2008)
http://i44.tinypic.com/21cdnia.jpg
http://i19.tinypic.com/87kqdcg.jpg

Draga mea..nu sunt enciclopedie..multumesc oricum pentru aprecieri......suntem doar putin mai maricele...si avem ceva experienta...si, in plus, am avut poate mai mult noroc decat majoritatea mamicilor pentru ca am in familie un profesor pediatru foarte cunoscut si apreciat...care m-a ajutat mult, enorm...si n-am dat gres niciodata datorita sfaturilor lui. Acum, e randul meu sa ajut, daca pot!
Revenind la ceea ce spui tu cu fructele si legumele bio...mmmm...eu una am fost obsedata de ideea asta la inceput, dar am ajuns la concluzia ca pana la urma trebuie sa-i dau sa manance ...ca daca era dupa toate cele care se spun si se vehiculeaza...ramanea copilu' nemancat...asa ca iau legume si fructe proaspete din piata de la tarani si iau si din alea de import ...iau ce gasesc...pana la urma..am ajuns la concluzia sa o feresc de lucrurile cu adevarat grave...sa-i creez o alimentatie cat mai sanatoasa (fara porcarii, ciocolate, dulciuri, pufuleti etc, etc) si mergem inainte! In plus, piata Bio in Romania este destul de saracuta...si foooarte scumpa...si ai si foarte mult de umblat dupa ele (ca sunt doar in cateva locuri !!!)....

Oana siCati mica (1 an si 8 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanamada

Citat:
citat din mesajul lui octopusu

ADEVARAT A INVIAT!

Va rog sa imi mai dati si mie meniuri de papa pentru 7-8 luni, pentru ca sunt putin in pana. Vrea sa ii mai variez si nu prea mai stiu ce sa ii mai dau.

Va multumesc anticipat!





Asa...
- Barcute din dovlecel (al cuptor) umplute cu carne tocata de tine (pui evident), amestecata cu ceapa verde, morcov si orice iti trece tie prin cap (si ele tocate)...se taie dovlecelul pe jumatate se scobeste si se pune compozitia in scobitura...se pun la cuptor.
- Perisoare cu sos alb sau cu sos rosu
- Pui la tava cu mar si cartof...se face ca puiul clasic doar ca se pune pe un pat de cartofi si felii de mar...ia aroma marului si este foarte gustos
- tocanita de legume - ca acum slava Domnului ai de unde legume
- spanac
- paste cu legume, cu carne...
- brocolli fiert si perpelit putin in unt...se serveste stropit cu putina lamaie - atentie insa daca nu i-ai mai dat...intai incearca sa vezi daca nu-i face gaze!
- rasol de vita cu sos si usturoi (fierbi rasolul separat si faci un sos de rosii proaspete amestecate cu usturoi si patrujel...sosul il fierbi bine..si-l adaugi peste rasol la final)
- musaca de cartofi (cartofii fierti nu prajiti!)
- ardei sau rosii umplute
- cartofi copti umpluti cu legume (treci legumele prin masina de tocat, umpli cartoful si bagi la cuptor)
- avocado cu pui fiert sau la cuptor...stropit cu putina lamaie
supite ciorbite
- supa de gris
- supa de pui a la grec- batuta doar cu smantana si evetual galbenus de ou (ca are sub un an)
- supa de rosii
- ciorbita de vita
- supa cu galuste
- ciorbita cu perisoare

Ma mai gandesc si-ti mai zic daca imi mai amintesc!
pup

Editez ca sa va spun ca i-am dat leurda catincai si ii place de nu mai poate...i-am facut-o ca pe spanac...eu nu mai puteam de miros (miroase tare a usturoi!) si fi-mea saliva pe langa mine

Oana siCati mica (1 an si 8 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinush spune:

salutare! eu va citesc mereu..cu scrisul mai greu...
oana, linte de la ce varsta se poate da la copii? si de-astea, de-ale noastre..loboda, stevie, macris...etc macris eu deja i-am dat in pireul de legume...avem 6 luni juma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinush spune:

imi ploua in gura cand citesc retetele inca ma abtin...nu i-am dat dovlecel, pere sau altele care sunt de import...le astept pe ale noastre...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui marinush

salutare! eu va citesc mereu..cu scrisul mai greu...
oana, linte de la ce varsta se poate da la copii? si de-astea, de-ale noastre..loboda, stevie, macris...etc macris eu deja i-am dat in pireul de legume...avem 6 luni juma


Buna si bine ai venit!
Linte nu stiu ca nu i-am dat...dar uite o idee..il intreb pe domn profesor si-ti zic!
Loboda si stevie cica dupa un an, un an si cateva luni...eu chiar vreau sa-i fac o ciorbita de loboda zilele astea...ca daca tot am incercat-o cu leurda si merge...
Macris n-am mancat in viata mea...cum e?
Urzici cica dupa doi ani e cel mai bine sa-i dai..
La 6 luni...spanac si cam atatica...din lista ta...poti sa bagi salata (pe la 7-8 luni)- Octopusu..uitasem ciorbita de salata cu galbenus de ou batut!...
Pupici la toata lumea!

Oana siCati mica (1 an si 8 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinush spune:

macrisul e....acrisor...la mine la tara se foloseste la acrit ciorbe, sau se face mancare de macris cu ou...arata ca leurda, numai ca are alt gust...i-am pus cateva frunze in supa, le-am pasat cu legumele si asa le-a acceptat mai usor...ca fara sare, nici eu nu le-as manca...tot citesc pareri pro si contra, sare la bebelusi, si nu stiu ce sa fac...deocamdata mai stau...

despre linte, vroiam sa iau sa fac pt noi, cei mari...si am citit lucruri bune despre ea...si de-asta ma intrebam daca i-as putea da si ei, putina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Citat:
citat din mesajul lui marinush

macrisul e....acrisor...la mine la tara se foloseste la acrit ciorbe, sau se face mancare de macris cu ou...arata ca leurda, numai ca are alt gust...i-am pus cateva frunze in supa, le-am pasat cu legumele si asa le-a acceptat mai usor...ca fara sare, nici eu nu le-as manca...tot citesc pareri pro si contra, sare la bebelusi, si nu stiu ce sa fac...deocamdata mai stau...

despre linte, vroiam sa iau sa fac pt noi, cei mari...si am citit lucruri bune despre ea...si de-asta ma intrebam daca i-as putea da si ei, putina...


Multumesc pentru explicatie...nu cred ca este bine sa-i dai linte inca...totusi, este din familia fasolicii...si nici fasole verde nu se da inainte de 8-10 luni...asa ca..mai bine mai asteapta. Eu sare i-am pus intotdeauna in mancare, dar extrem de putina...adicace sa zic...mai deloc...asa cateva graunte de sare...nici macar un praf...de abia acum am inceput sa-i pun cate un praf de sare ca lumea...

Oana siCati mica (1 an si 8 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns octopusu spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanamada

Citat:
citat din mesajul lui oanamada

Citat:
citat din mesajul lui octopusu

ADEVARAT A INVIAT!

Va rog sa imi mai dati si mie meniuri de papa pentru 7-8 luni, pentru ca sunt putin in pana. Vrea sa ii mai variez si nu prea mai stiu ce sa ii mai dau.

Va multumesc anticipat!





Asa...
- Barcute din dovlecel (al cuptor) umplute cu carne tocata de tine (pui evident), amestecata cu ceapa verde, morcov si orice iti trece tie prin cap (si ele tocate)...se taie dovlecelul pe jumatate se scobeste si se pune compozitia in scobitura...se pun la cuptor.
- Perisoare cu sos alb sau cu sos rosu
- Pui la tava cu mar si cartof...se face ca puiul clasic doar ca se pune pe un pat de cartofi si felii de mar...ia aroma marului si este foarte gustos
- tocanita de legume - ca acum slava Domnului ai de unde legume
- spanac
- paste cu legume, cu carne...
- brocolli fiert si perpelit putin in unt...se serveste stropit cu putina lamaie - atentie insa daca nu i-ai mai dat...intai incearca sa vezi daca nu-i face gaze!
- rasol de vita cu sos si usturoi (fierbi rasolul separat si faci un sos de rosii proaspete amestecate cu usturoi si patrujel...sosul il fierbi bine..si-l adaugi peste rasol la final)
- musaca de cartofi (cartofii fierti nu prajiti!)
- ardei sau rosii umplute
- cartofi copti umpluti cu legume (treci legumele prin masina de tocat, umpli cartoful si bagi la cuptor)
- avocado cu pui fiert sau la cuptor...stropit cu putina lamaie
supite ciorbite
- supa de gris
- supa de pui a la grec- batuta doar cu smantana si evetual galbenus de ou (ca are sub un an)
- supa de rosii
- ciorbita de vita
- supa cu galuste
- ciorbita cu perisoare

Ma mai gandesc si-ti mai zic daca imi mai amintesc!
pup

Multumesc mult, Oana, am de unde sa ma inspir, acum!!!!


Editez ca sa va spun ca i-am dat leurda catincai si ii place de nu mai poate...i-am facut-o ca pe spanac...eu nu mai puteam de miros (miroase tare a usturoi!) si fi-mea saliva pe langa mine

Oana siCati mica (1 an si 8 luni)

CATI POZE NOI

"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Energy, noi am inceput diversificarea la 6 luni cu avocado si banana, mixate cu cereale si laptic. Crede-ma sunt fructe extrem de hranitoare. Si acum, la 1 an, tot asta ii dau la micul dejun.

P.S.Le-am introdus pe rand, evident.

Mergi la inceput