Trucuri/idei pentru a face economii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
Si, scuze ,inca ceva: cum conduci economic? Am mai auzit asta insa nu pricep(mi-a spus un prieten care nu locuieste in Romania ca l-a picat la exam auto pentru ca "nu a condus economic" insa nu mi-a picat exact atunci fisa sa-l intreb")


Condus economic inseamna sa nu accelerezi brusc (pierzi bucuria de a pleca primul de la semafor ), sa franezi cat mai putin (sau deloc ) si sa nu depasesti o anumita viteza la mersul la drum lung.
Daca ai computer de bord la masina incearca sa-l lasi pe "consumul instantaneu" si urmareste diferentele (plecat normal de pe loc vs. plecat in tromba de pe loc, rulat pe autostrada cu 110 km/h vs. 140km/h).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Am priceput.Merci mult.O grija in plus frate si cu chestia asta.Numai ca e cam greu acum cred sa mi schimb obiceiurile.Ar fi trebuit cred de la inceput condus asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
storc si eu tuburile de paste (le-as pune si pe o linie de tren daca as putea )


Am vazut o tehnica impecabila de stors tuburi la coafeza mea cand imi pregatea vopseaua pentru par - a pus tubul pe masa si a "rulat" spatele unui pieptan pe toata lungimea tubului.

Totusi mi-a greu sa cred ca dintr-un tub de crema de maini poti recupera 25%. Si mai important mi se pare faptul ca produsele cosmetice au un anume termen de valabilitate in anume conditii. Cremele din "tub" nu rezista in cutii cu capac decat poate 1 zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanadara

Am priceput.Merci mult.O grija in plus frate si cu chestia asta.Numai ca e cam greu acum cred sa mi schimb obiceiurile.Ar fi trebuit cred de la inceput condus asa.


Asta-i teoria. Tu singura hotarasti daca merita sa conduci "economic" sau sa ajungi mai repede acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

da, condusul economic inseamna sa nu tii masina nici supraturata, nici subturata, sa o mai scoti pe liber la vale


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioanadara

Ramonika, esti tare.Rad singura.Abia astept sa vina barbate-miu sa-i citesc ce ai scris.De cate ori o sa imi spuna ca sunt cheltuitoare o sa-i spun: asa vrei sa fiu? Spune tu.O sa-i treaca in mod sigur.


sa stii ca sotului tau s-ar putea sa-i placa de Ramonika daca o vede - ca-i dragutza!

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

buli -


Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudi@ spune:

Mai poti conduce economic schimband intr-o viteza mai mare decat normal. (30km h esti normal intr-a 2-a, schimbi in a 3-a)
Si pe mine m-ar interesa de ce pui otet sau bicarbonat in masina de spalat vase.

de www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=47a82b5dea7c19b5ab80ea&source=category&category_id=all" target="_blank">Tony , www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=429b4df014c3faeb7eb9ff&source=category&category_id=23" target="_blank">Nunta


Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Da mai dar nu se strica masina daca esti intr-o viteza mai mare decat ar trebui?Mai repede acasa eu nu ajung orice as face pentru ca oricum conduc cam ca un melc.

O alta metoda de a economisi ar fi obisnuinta de a cumpara haine sau obiecte casnice, de ex. la reduceri.Mie una nu prea imi reuseste dar stiu persoane care economisesc mult asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Ce am facut eu pana acum:
- mi-am luat ultimele costume la reduceri (50%)
- am anulat toate cardurile inclusiv cele de depozit (la care platea anual cca 70 Ron - 35 pt getsiune, 35 pt digipass) si mai platea si comision cand imi scoteam banii, deci nu era nici o afacere- si pe ale mele si ale sotzului. Mai am doar cadru de salariu
- am reziliat contractul pentru internetul nelimitat pentru care il aveam (chiar ca de fitze) pentru perioada cat ma duceam la socrii sau in alte locuri fara net.
- inca cercetez cum sa reduc costurile la alimente, unde cheltuim ff mult, desi nu cumparam mancare gatita sau de la restaurant ci mancam strict ce gatesc eu. Dar gatesc la 2 zile.
Nu am facut economii la dus..pentru mine un dus prelung sau o baie fierbinte reprezinta "momentul" meu, in care ma relaxez. Stiu ca nu e eco sau nici pro criza..da barem atat sa fac si eu pentru mine. Asa ca la asta, deocamdata nu renunt.
- nu mai bag masina de spalat decat atunci cand se aduna de un plin.
Altceva acum nu stiu sa zic.

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput