Trucuri/idei pentru a face economii

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Citat:
citat din mesajul lui ruxij
Nu calc aproape niciodata, deh, aci e America, nu ne trebe asa patru ace.


Nici eu!
Si traiasca clima, pt norocosii ca mine care nu au parte de iarna grea.
Economisesti mult daca nu mai dai bani si pe tzoale groase, palton, cizme, manusi, fulare, caciuli etc, si nici pe incalzire.
Traiasca si strazile si trotuarele curate ca ne tine incaltamintea mult si bine si nu trebuie sa folosim crema de papuci.

Noi am cam rarit vizitele si mesele, dar chestia asta imi place ca avem mai mult timp de noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simali

Citat:
citat din mesajul lui nona_denis

Are cineva idee ce se poate folosi in loc de Calgon, pentru masina de spalat rufe, ca-i tare scump....?

Mami de Denisache


Eu am masina de spalat de 10 ani. Si in 10 ani daca am folosit Calgon de 4-5 ori. Si n-a patit nimic masina. Si apa e pe dura conform analizelor. Eu cred ca sunt basme ca daca dai cu Calgon te tine masina mai mult. Cat sa ma tina o masina de spalat? 10 ani mie mi se pare destul...

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Eu am masina de spalat din '98, folosita aproape zilnic de cand am 2 copii si n-am pus niciodata Calgon.
Ca detergenti am folosit intotdeauna Ariel, Omo sau Persil si pe astia scrie ca au anticalcar incorporat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tora97
-sa spal vasele "la lighean"

Chiar stiu pe cineva care sta la bloc si spala vasele la lighean din economie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

acum am descoperit subiectul...tare dragutz!
nu-mi propun sa economisesc pt ca atunci ca un facut apare un "neprevazut" gen boala copii, rup volanul si-mi papa economia dar...
1. folosesc masina de spalat cand cosul de rufe este plin (asta inseamna o masina rufe albe si una cu colorate)
2. apelez la coafeza casei (mama) pt tuns si vopsit (la cat o toc la creieri...nu cred ca m-ar suporta multe coafeze) si iese superok
3. l-am trimis pe sotz cu metroul convingandu-l ca ajunge mai repede decat cu masina (eu nu fac acelasi lucru desi mi-ar prinde bine ceva miscare...e greu insa cu 2 copii!)
4. am renuntat la restaurant (gurmanzi fiind lasam mereu 2-3 milioane) si acum mancam si mai bine, mai sanatos si mai ieftin...in plus e asa o atmosfera calda (mai ales ca sotul meu gateste)
5. am pastrat menajera doar pt curatenia saptamanaala, cu calcatul ma descurc la fel si cu menajul zilnic
6. nu mai cumparam dulciuri nici pt noi nici cand vin prietenii...clatitele cu dulceatza, tiramisu de casa sau crema de zahar ars au reintrat in meniu
7. imi dau peste mana de cate ori sunt reduceri spunandu-mi ca nu mai am unde sa pun haine, genti...cumpar numai dak ma arde rau pe sufletel..
8. nu am dat banii pe dressing ci am dat de pomana toate hainutzele pe care nu le mai purtam.

mai scriu cand imi mai ordonez gandurile...nu-s un model e clar dar poate va e de folos macar o idee

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui lavi02

Citat:
citat din mesajul lui tora97
-sa spal vasele "la lighean"

Chiar stiu pe cineva care sta la bloc si spala vasele la lighean din economie...


Fetelor, va zic la modul cel mai serios ca cel mai bine se economiseste cu masina de vspalat vase.

Lara
Erinn's mummy
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/Wedding?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/ErinnKendall?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/AroundTheWorld?feat=directlink

www.onetruemedia.com/shared?p=7a28966e1c7a95b174b0df&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">My stars

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui lara_c

Citat:
citat din mesajul lui lavi02

Citat:
citat din mesajul lui tora97
-sa spal vasele "la lighean"

Chiar stiu pe cineva care sta la bloc si spala vasele la lighean din economie...


Fetelor, va zic la modul cel mai serios ca cel mai bine se economiseste cu masina de vspalat vase.

Lara
Erinn's mummy
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/Wedding?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/ErinnKendall?feat=directlink
http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/AroundTheWorld?feat=directlink

www.onetruemedia.com/shared?p=7a28966e1c7a95b174b0df&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">My stars


Vorbesti serios? ca eu nu o folosesc pe a mea sa nu consum prea mult. E mai economica?

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

pana la urma cred ca cea mai buna metoda de economisire poate fi dupa modelul: "inainte de a spune o rautate numara pana la 10", si anume, cand se intampla sa cred ca un lucru anume "IMI TREBUIE", incerc sa iau o pauza de macar 10 zile - de multe ori nici nu-mi mai aminteam despre ce era vorba....Cred ca se pot face economii si fara sa ne incarcam cu frustrari majore; eu ma simt mult mai rau cand constat ca am dat banii aiurea pe ceva si puteam sa-i distribui in alta directie.

Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

cred ca am sa adopt si p'asta....suna bine

A Florida couple, both well into their 80s, go to a sex therapist's office. The doctor asks, 'What can I do for you?'
The man says, 'Will you watch us have sexual intercourse?'
The doctor raises both eyebrows, but he is so amazed that such an elderly couple is asking for sexual advice that he agrees. When the couple are finished, the doctor says, 'There's absolutely nothing wrong with the way you have sex.' He thanks them for coming, he wishes them good luck, charges them $50 and says good bye.
The next week, the same couple return and ask the sex therapist to watch again. The sex therapist is a bit puzzled, but agrees. This happens several weeks in a row.
The couple make an appointment; have sex with no problem, pay the doctor, then leave. Finally, after 3 months of this routine, the doctor says, 'I'm sorry, but I have to ask. Just what are you trying to find out?'
The man says, 'We're not trying to find out anything. She's married; so we can't go to her house. I'm married; and we can't go to my house. The Holiday Inn charges $98. The Hilton charges $139. We do it here for $50, and Medicare pays $43 of it, leaving a net cost of $7.
The situations elderly people are forced into when interest rates drop.


Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Raportarile supermarketurilor din Romania arata ca in lunile Ianuarie-Febuarie 2009 vanzarile au scazut cu numai 7%. Stiti ce inseamn asta? Ca romanii faceu deja economii. Ca nu mai au de unde sa taie si daca ar vrea. Ca de mancat...ceva trebuie sa manance fiecare. In conditiile in care noi eram in toate statisticile pe ultimele locuri in UE la:
- consum de sapun
- consum de sampon
- consum de pasta de dinti
- consum de detergenti
- consum de carne
- consum de lapte
- consum de oua
... in aceste conditii... sa facem economie! Dar stati c-apar urzicie, leurda, stevia, etc. Ne ducem pe camp si le culegem si trecem primavara cu costuri pentru hrana aproape 0. In definitiv cu ce credeti c-a supravietuit taranul roman crizelor de peste veacuri?

Mie criza mi-a aratat inca odata in ce hal de saracie ne zbatem. Altii pot trece vremurile mai grele consumand din sunculita. Ei au sunculita. Ei au de unde sa taie. Romanii nu au sunculita. De 2000 de ani nu au. Nu stiu cum dracu facem dar pe orice drum am merge tot acolo ajungem.

Consumul inseamna locuri de munca. Lipsa consumului inseamna inchiderea fabricilor, somaj, etc. Cu economia la economie ne afundam si mai tare. Daca eu si cu vecinul economisim nu e mare tragedie. Dar cand natiuni intregi economisesc totul intra in colaps. Economisitorii isi vor pierde locul de munca si ... surpriza... in loc de un venit mic NU VOR MAI AVEA NICI UN VENIT. Unde-i economia?

Iesirea din criza se face prin consum. Nu prin consum desantat, dar prin consum.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felix76 spune:

Simali, exact asa gandesc si eu, daca toata lumea face economii nu vor mai avea resurse pentru platit salarii deci somajul va creste mult. Cea mai mare problema este ca incep sa faca economii toti, chiar daca au bani sau nu.

Eu una nu voi face economie, voi cheltui cat voi avea cu ce dar voi cauta sa dau banii pe produse EXCLUSIV romanesti. Asta pentru ca mi-e mila si de laptar si de coafeza si de vanzatorul de la supermarket etc etc etc.




Pot ... pentru ca eu cred ca pot

Mergi la inceput