despre tzarani

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Jade, draga mea, tare frumos si subiectul asta, iar descrierea nemaipomenit de plastica. Ii si vedeam prin praful drumului neasfaltat de tzara, pe toti cei descrisi de tine...si m-a luat o stringere de inima ca din ce in ce mai mult, tot ce e valoros si original al neamului romanesc pur, se duce, se indeparteaza...oare ce vor mai stii despre "tzara" copiii nostri peste vreo 20 de ani?

Felicitari si sa mai scrii

P.S. Ce bine ca exista si oameni asa sensibili si inspirati printre noi

Dana mama lu'Radu Stefan(Fecioras de 2003)

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Hai la plimbare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui monabella

Dincolo de talentul de narator al lui jade eu nu vad ce vrea sa spuna. Ca taranul roman trebuie sa ramina si sa faca agricultura ca acum un secol? In afara de prostul gust si chestiile care se iau "de-a gata" de la oras, de ce n-ar veni progresul si la tara?



Pai, a venit progresul si pe-acolo. Si arata exact cum l-a descris jade. Adica jalnic.
Marina, barca buna e din lemn, nu din fibra de sticla, butoiul la fel, nu din plastic, sticla din ...sticla, punga din hartie, hainele tesute din bumbac...stiu, e mai comod, e mai ieftin...dar nu cred ca-i progres! Sau, daca e progres, eu m-as lipsi de el.

Jade, ma bucur sa te citesc. Mie imi suna a Tudor Musatescu.

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:


Citat:
citat din mesajul lui monabella

Dincolo de talentul de narator al lui jade eu nu vad ce vrea sa spuna. Ca taranul roman trebuie sa ramina si sa faca agricultura ca acum un secol? In afara de prostul gust si chestiile care se iau "de-a gata" de la oras, de ce n-ar veni progresul si la tara?



Pai, a venit progresul si pe-acolo. Si arata exact cum l-a descris jade. Adica jalnic.
Marina, barca buna e din lemn, nu din fibra de sticla, butoiul la fel, nu din plastic, sticla din ...sticla, punga din hartie, hainele tesute din bumbac...stiu, e mai comod, e mai ieftin...dar nu cred ca-i progres! Sau, daca e progres, eu m-as lipsi de el.

Jade, ma bucur sa te citesc. Mie imi suna a Tudor Musatescu.
Intr-adevar, se poate visa cu ochii deschisi.


poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Sa inteleg ca pe la Bucuresti e bine ca se plimba lumea in jipane dar la tara tot in carute ar fi trebuit sa ramana.
La oras e mishto sa mirosim a Chanel da la tara ne apuca nostalgia ca nu mai miroase a balegar.
singurul lucru cu care nu sunt de acord .....givecele de plastic pt ca ard radacina florilor......

Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Eu cred ca Jade pur si simplu simte disparitia anilor ce au trecut.Stiti cum e, daca ai avut bunici la tara, sau parinti,sau unchi-matusi...

Stii ca acolo, la tara, e totul..altfel.Mirosul de balegar si fan proaspat cosit devine asa...un miros care-ti aminteste de cand erai copil,liber si fara de griji.Cred ca din punctul de vedere al copilului din tine, care abia abia se mai zareste uneori, este o mare deceptie disparitia oazei copilariei, asa cum o stii tu: cu barci de lemn vechi, cu ghivece din lut, cu balegar, gaini si maturi din paie.

Vezi ca nu doar tu te-ai transformat, ci tot trecutul tau pare transformat..pentru ca abia abia il mai recunosti.

Eu am bunici in Ardeal si mi-e drag tare cand merg la ei
Nu mai merge nimeni la coasa, nu mai trece badea Nicolae cu caruta(trece cu loganu´)´´Adrianele´´ s-au mutat la oras,au aparut vile pe dealuri...Doar bunica a ramas la fel, mirandu-se de tehnologie, de mobile si sateliti.

Se transforma satul romanesc. Si nu cred ca e tocmai o transformare buna. E chicioasa, se amesteca simplitatea cu extravaganta prosteasca intr-un mod atat de fortat incat te apuca plansul.Am impresia ca satul de azi, nu mai are personalitate, nu-l mai defineste nimic.

Vezi o casa batraneasca in paragina, langa o vila vopsita in roz bombon de ti se strapezesc dintii uitandu-te la ea, vezi ulitele satului pe care trec in goana nebuna mercedesuri cu numere de Italia, vezi taranii de 80 de ani cum stau cu gura cascata si asculta povestile exagerato-comico-fanteziste alora mai tineri veniti de peste mari si tari(unii isi mai fac cate o cruce)..si tot asa.

Asta e...

PS de ´´adriane´´ va rog sa nu va luati, ele au existat dintotdeauna asa.Fiecare sat avea o ´´adriana´´ proprie...orasenita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mamecitta_C spune:

mie nu cele povestite de jade (intr-adevar regretabile) mi se par cele mai rele rele din satele romanesti si mai ales din cele din sudul tarii, ci mentalitatea taranilor care s-a schimbat... si lenea care i-a cuprins... daca treci pe la orele 9-10 prin sate, multi nu sunt la munca, ci la carciuma... am vazut chiar si o mamaie beata turta, penduland intre cele doua benzi pe sosea...

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Acele "adriane"care umbla impiedicat,parca secerate de la genunchi prin hartoape,acele carpe roz bombon care ranjesc strident pe sarmele de rufe,acele mamaie care umbla cu hainele ramase de la copii(bluzele inscriptionate si adidasii)imi lasa acelasi gust amar ca si autoarei.In rest,l-am convins pe tata sa ia hidrofor(e prea batran sa ude gradina cu apa de la fantana),are o baie utilata si boiler(ca nu era sa se spele la copaie),are cablu tv,a varuit cu lavabil....e de condamnat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ni-na
In rest,l-am convins pe tata sa ia hidrofor(e prea batran sa ude gradina cu apa de la fantana),are o baie utilata si boiler(ca nu era sa se spele la copaie),are cablu tv,a varuit cu lavabil....e de condamnat?



Nu. Nu are de ce. E fata cea mai putin nociva si cea mai civilizata a progresului la tara.

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Toti trebuie sa mergem inainte, nu sa dam inapoi sau sa batem pasul pe loc. Totul cu bun simt si respect fata de mediul inconjurator si oameni.

Si mie imi lipsesc si imi amintesc cu nostalgie de vremurile trecute, desi in unele din ele si cu conditiile de atunci nu as vrea sa ma mai intalnesc.



15+

Bubi mic poze


Nunta noastra 2004

Mergi la inceput