AZI e verdictul cu Ucraina - la Haga

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Mai sa fie si cine are rafinarie? Ghici ciuperca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Din cate stiu eu, mai multi au rafinarii. Sunt cel putin 10.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Mai sa fie si cine are rafinarie? Ghici ciuperca?

Desi logica intrebarii imi scapa, am sa raspund:
www.businessmagazin.ro/actualitate/rafinariile-petrom.html?5531 1009381" target="_blank">PETROM


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Si totusi, cand se desecretizeaza contractul cu OMV pentru perimetre din zona respectiva?
Asta ca sa nu mi se para, vezi doamne, ca este un demers pur politic.
Daca problema este de principiu, si anume ca s-au concesionat niste perimetre inainte sa le castigam la Haga, atunci vreau sa fie desecretizate TOATE contractele, sa vad ce redeventa ia statul de la OMV.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui Eliza5

si ca sa-ti raspund, b.nica, marile companii nu prea castiga din exploration & production (explorare si productie) ci din rafinare si cateodata din distributie.


Da Eliza e greu. Pacat ca din 92 pana cu o saptamana inainte de plecarea lui Tariceanu nu au realizat toate aceste dificultati.

Eu unul m'am linistit. Nicidecum nu e vorba de miliarde si miliarde de euro cum se vantura pe la televizor. Am citit in www.adevarul.ro/articole/concesiuni-petroliere-fara-miza.html" target="_blank">Adevarul celui mai mare petrolist roman ca e vorba doar de 200 milioane de euro conform expertilor internationali. De fapt cei ce au primit drept de exploatare vor iesi in pierdere. Scrie in Adevarul :

„Eu cred ca independenta energetica a Romaniei sta in cercetarea #351;i dezvoltarea altor tipuri de energie alternativa cum ar fi biomasa, hidroenergia si intr-o oarecare masura energia eoliana. Nu mi-as pierde timpul cu astfel de explorari maritime“, a declarat Dinu Patriciu, CEO al Rompetrol.


permiteti? OAHAHAHHAHAHAHHAHA!!!

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Xeno cu teapa fixata unde trebuie cu ajutorul nemijlocit al unei sageti,poate ne orientam spre alte surse neconventionale de incalzire sau mai stii, spre sepuku.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

pai... exact... cam ce-i de ras?

Din link-urile de la OPEC pe care le-am pus aici rezulta ca inceperea exploatarii efective a unor zacaminte de petrol offshore (adica pe mare) poate sa dureze si pana in 10 ani.
Poate omul chiar nu crede in chestia asta. Peste 10 ani e foarte posibil sa se descopere acea energie alternativa cu costuri reduse de implementare (ca asta e de fapt problema, costul de implementare).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:


mai... eu va vad destupati la minte. urmati si voi un fir logic...

apare in presa informatia ca Patriciu il va sustine pe Oprescu la Presedintie.
in acelasi timp lucrurile in tara se imput rau (se fura arme la greu la Ciorogarla, criminali lasati liberi de un sistem corupt incep sa-si faca de cap pe la Brasov, oamenii mor prin spitale, Camera Deputatilor isi aproba pe sest un buget cu 20% mai mare decat anul trecut, 3 ministri fug de guvernul Boc)

pai nu trebuia facut ceva IMEDIAT ca sa distraga atentia romanului de la c@c@tul de la guvernare rapid? suntem in an electoral! Tot ceea ce veti citi, afla, vedea la televizor se supune intereselor enorme dictate de anul electoral.

Repet, daca e vorba de un PRINCIPIU de ce nu se desecretizeaza TOATE concesiunile facute in zona respectiva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Pai din '92 si pana acum ce facura?Aaa, erau cu un singur angajat si 200 lei(nu stiu de care dar ce conteaza?) in cont (aici nu Boc a spus ci Bursa din Canada),saracii fara bracinari, manati de dragul cercetarii au tras magarul pe mal pana i-a fericit tariceanu in 2008.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

In treacat, o precizare pentru B.nica si Xeno:

Nu tot ceea ce se cheama www.pescuit-sportiv.ro/images/pescuit/midii.jpg" target="_blank">"midia" are neaparat legatura cu Patriciu.


Mergi la inceput