AZI e verdictul cu Ucraina - la Haga

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

si rompetrolul nu are concesiuni, si petromul nu e stapanul a tot ce e prin subsol si statu' mai are fro 40% in Petrom si pana si Romgazul ia concesiuni ca asa e legea asta in tarisoara noastra dar nu ne mai obosim sa citim/studiem , ii dam cu frauda ca da bine la poporul manuitor de telecomanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Acum ca m-am mai calmat, dar cucoana aia e chiar imposibila
Eu stiu care e procedura dar lumea confunda EXPLOATAREA cu EXPLORAREA , si pe DC nu-i bai dar la TV mi se pare o maxima lipsa de minim profesionalism.


Marina sint de acord cu tine. Individa cu voce stridenta nu e foarte handicapata de talent.

Uite insa ca anexa secreta da dreptul companiei in cauza sa EXPLOATEZE ce'o fi acolosha. De la petrol la gaze si calcani. Sau cel putin asa sustine www.realitatea.net/emil-boc--sterling-poate-face-exploatare--dupa-sentinta-curtii-de-la-haga_451802.html" target="_blank">Boc

Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

da ca erau fraieri sa EXPLOREZE, adica sa bage bani la greu si dupa ce gaseau ceva care era urmatorul pas?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Sunt (iar) siderata.

Noul sef de la ANRM se pare ca este angajat la Vantu.
Sursa: http://www.ziare.com/Noul_sef_al_ANRMGelu_Maracineanuomul_lui_Vantu_in_Guvern_-659804.html

Boc s-a tampit de tot? Pentru Vantu a fost tot scandalul asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

pai nu boc a facut scandalu, el a fost suficient de tampit sa se ia dupa presa. Ghici ghicioare a cui presa a fost cea mai virulenta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Marina uite ca povestea e ceva mai complicata:

http://cotidianul.ro/dorin_marian_omul_cheie_in_afacerea_sterling-72544.html

Guvernul C#259;lin Popescu T#259;riceanu a modificat prin Ordonan#355;a de Urgen#355;#259; nr. 101 din 4 octombrie 2007 atāt Legea minelor, cāt #351;i Legea petrolului. Modific#259;rile aduse Legii petrolului au permis īntocmirea celebrului act adi#355;ional īncheiat īntre Agen#355;ia Na#355;ional#259; a Resurselor Minerale #351;i firma canadian#259; Sterling.



Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Televiziunile manipuleaza, noi ne bucuram ca prostul satului ca ne-a facut si noua cineva dreptate,visam sa nu ne mai uitam frisonand la facturile de gaz ci privind la marea noastra cu pungi de gaz si petrol,se gasesc pe aici fete care ne pun la punct ca am dat in mintea copiilor care citesc povesti ca tot suntem pe DC, .
Vreau sa stiu, eu si Xenocid si multi alti romani,putem sa deschidem o sticla de sampanie sa sarbatorim ca tara s-a ales cu o pleasca de petrol si gaze cat sa nu ne mai nevrozam pe motiv de criza si lipsuri de care tot auzim de cand...ne-am nascut?
Daca da, este OK pot sa manipuleze TV-urile cat vor,daca nu, as vrea sa stiu de ce un bun al nostru a fost si iata ca nu mai este; "care v'a sa zica" ne-a fost furat pt. ca noi poporul nu l-am dat de bunavoie?
Sa ne convinga cineva ca nu ne abureste nimeni cu "Alba-neagra"dar fara sa ne mai jigneasca neuronii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Incep sa reconsider blasfemia din Piata Revolutiei;sinistrul monument care se poate intitula fara prea mult efort de imaginatie:"Teapa romanului de la Revolutie si pana in zilele noastre" face bine ca este asa la vedere;pana nu ne vom obisnui cu el si nu o sa ne mai enervam cand il vedem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Citat:
Pentru Vantu a fost tot scandalul asta?

Da.
Nu uita de incintatorul bonus: lipirea etichetei de "tradator de neam si vinzator de tara" pe fruntea unui posibil contracandidat al D-lui Basescu la prezidentiale.

Inainte de a pune mina pe furci si topoare, indignata de cumplita ilegalitate comisa de miselul Tariceanu, as fi interesata de:
-desecretizarea anexelor contractului cu OMV ptr privatizarea Petrom (ca doar ei au potul cel mare)
-informatii cu privire la nivelul redeventelor practicate pe plan international intre statele detinatoare de resurse si companiile petroliere care vin cu tehnologie si capital ptr. a le explora si, dupa caz, exploata;
In special in cazul zacamintelor banuite a exista in largul marii.


b.nica, lasa, vitejii natiunii or sa rezilieze contractul ala, si-atuncea fiecare roman se va putea duce personal, echipat cu ochelari si labute de scafandru, sa-si ia acasa, in pungi de-un leu, gazul ce i se cuvine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Hai ma Ileana :)
Stiu ca te pricepi la rezervele subsolului in calitate de Zana dar totusi tariceanu a transformat (prin OU si HG) o participatie a statului de cel putin 45 % intr'o redeventa de cel mult 13%. Rapid si secret. S'au suparat si antenele ce dracu!!! Pai daca facea Dna Cocos asa, nu va apucau dracii.

Iar ca tariceanu e un ticalos a realizat'o pana si Norica. Uite ce "frumos" vorbeste despre el:

"am avut un schimb de replici elegant si consider in continuare ca domnul presedinte Tariceanu este o persoana de tinuta, mai ales ca a fost si prezentator de moda"



Come to The Dark Side ... we have cookies!

Mergi la inceput