HELP!!! Voi cum ati ales maternitatea si doctorul?

HELP!!! Voi cum ati ales maternitatea si doctorul? | Autor: Umflatzel

Link direct la acest mesaj

Salutare la toate actualele si viitoarele mamici!
io nu prea fusei p-aci pe forum pana acum (am tot cetit ce ati scris dar de pe margine) dar acum mi-a ajuns cutitul la os si chiar am nevoie de voi!
io sunt taaaaare nehotarata in privinta locului unde sa nasc. Sunt aproape de luna a saptea shi inca nu m-am decis! Voi ce ziceti fetelor din experienta vostra, intre spitalul Giulesti si spitalul Elias, cam ce argumente aveti pt fiecare? Sau sa zicem intre dr. Vlad de la Giulesti si dr. Parvu de la Elias? Multam' si astept sa ma luminati.
Va pup pe toate

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Pai eu as zice ca daca nu ai de gand sa nasti acasa sau la jumatatea distantei intre cele 2 maternitati sa te hotarasti repede!
Sunt o gramada de subiecte despre cele 2 maternitati, asa ca citeste-le cu atentie si eventual fa o vizita sa apreciezi la fata locului conditiile oferite.
Succes si iti doresc sa faci alegerea cea mai buna pnetru tine si !
Cu drag,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Draga mea,

Experienta nasterii este una cu totul speciala pentru fiecare dintre noi. Este f. greu, daca nu chiar imposibil sa transmiti altcuiva sentimentele si trairile nasterii.

Eu am nascut la Municipal, cu dr. Alex Badiu (deci nu-ti pot spune nimic despre vreunul dintre spitalele/medicii despre care ceri informatii). Ceea ce vreau sa-ti spun (si m-a determinat sa-ti raspund la mesaj) - trebuie (si cred ca asa-i cel mai bine) sa nasti cu medicul care este cel mai aproape de sufletul tau. Daca tu simti ca ai incredere in unul anume, atunci asta face mai mult decat orice.

Ai incredere in tine si in medicul pe care l-ai ales si asta, iti garantez, ca te va ajuta f. mult.

Cu mult drag si sa ai o nastere usoara,
mama_lui_Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Umflatzel spune:

Va multumesc, sunteti nishte dragutze! Da dragele mele, aveti dreptate cred ca tre' sa nasti cu doctorul care ti-e mai aproape de suflet si in care ai incredere;
Eeeeeh! Voi ati scapat fericitelor mame a lui Alex si a Mariei Bucuriei!
va pup
si sa va creasca bebeii frumosi si sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Buna, Umflatzel! Eu am nascut la Giulesti, acum 3 luni jumate...E bine, dar nu super...In schimb, mi-a urmarit sarcina si am nascut cu un doctor excelent - Sorin Puia...Cauta pe forum informatii despre Giulesti, au scris multe fete care au nascut acolo...In schimb, despre Elias am auzit numai lucruri bune...In ceea ce priveste doctorii, du-te la cel care iti inspira cea mai multa incredere...Asta conteaza! Nastere usoara!
_ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Umflatzel spune:

Multumesc pisi si sa-ti traiasca bebelushul de 3 luni juma', sa fie frumos, sanatos si mancacios. Asa e - doctorul e de baza, ma duc azi la Medsana sa vorbesc cu Parvu de la Elias daca ma ia sub aripioara lui ocrotitoare pt ca mi s-a parut mult mai comunicativ si de incredere; mi-am facut o ditamai lista cu intrebari; data trecuta nu mai contenea cu explicatiile, in timp ce eu eram numa ochi si urechi cu gura cascata mi-a zis mai intreaba-ma, si eu nu stiam ce sa il mai intreb, mi se taiase inspiratia, rumegam ultimul raspuns iar in rest am milioane de intrebari fara raspuns;
PS: voi cand mai aveti timp feteleor sa intrati si pe forum?Cu bebeii astia mici care banuiesc ca va stork de toata vlaga, batui-ar norocul?
Va pup si va tin la curent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebetica spune:



Pana acum ar fi trebuit sa fi in evidenta unui medic de specialitate cu spital cu tot, fiindca este indicat ca la nastere sa existe un istoric despre evolutia sarcinii, avand in vedere problemele de moment care pot intervenii.

Asa ca ar fi bine sa te hotaresti, este pacat sa ajungi te miri la ce spital si pe mana unui doctor care nu are nici un fel de informatii clare despre tine.

Nasterea este un lucru deosebit de important atat pt. tine cat si pentru BB-le care se va naste. Iar cum este bine stiut orice inceput trebuie sa fie cat mai bun pentru viitor.


Ioana si Stefan Dimitri
http://babycenter.shutterfly.com/osi.jsp?i=67b0de21b32aaebf6598

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mazarica spune:

Cel mai important e medicul .Am avut de facut aceeasi alegere in intre Giulesti si Elias. Am ales Giulesti, cu toate ca cu 2 ani inainte m-am jurat ca n-am sa nasc in mizeria aia. Dar, acolo aveam o doctorita care mi-era draga si cu care ma simteam in siguranta- d-na doctor Bucur Cezara.
Din ce stiu eu la Elias e curat , sunt foarte stricti in ceea ce priveste vizitele din exterior, dar mi-a spus cineva (nu bag mana in foc) ca daca vrei cezariana nu-ti fac sau daca o fac te taie pe vertical.
Alege un doctor care e pe sufletul tau,cu care comunici mai bine, apoi discutati despre nastere de ceea ce o sa se intample .
Hotaraste-te repede , e cam tarziu.
Nastere usoara indiferent de maternitate si sa-ti dea Dumnezeu un prunc sanatos si voios.

Mergi la inceput