Cel mai usor regim de slabire

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Addicted, ce bine ca ai mai dat si pe la noi, ne ingrijoram ca te-a bagat iubitu' la cheltuiala si nu mai ai timp si chef de noi . Tu in cat timp ai ajuns la 65.9 de la 70? Ca e ceva!! Si cat ai inaltime, ca am vazut ca nu esti foarte inalta...

Cu tabelasul ma bag si eu, daca tot am propus. Nu cred ca o sa fie tabel in adevaratul sens al cuvantului TABEL, dar mai degraba o lista. Eu ma gandeam asa: propunem o zi din saptamana in care ne anuntam greutatea (marti sau miercuri, ca luni e dupa weekend cand poate mai scapam la ceva bunatati ) si modificam lista de pe prima pagina... iar lista de pe prima pagina ar arata cam asa: sus de tot data ultimei cantariri, apoi numele utilizatorului, greutatea initiala, greutatea actuala si greutatea dorita... poate trecem si varsta si inaltimea? Asa... si in continuare un nr egal de flori cu nr de kilograme slabite pana in momentul acela. La urmatoarea cantarire, adica peste o saptamana, reactualizam lista... si daca vreauna din noi a pus de la 1 kg in sus inapoi, primeste pe langa flori si un porcusor (sper ca nu o sa se simta nimeni jignit, e la modul de gluma!) ... porcusorul ar fi asta: .. suna bine asa??

Si pe listuta asta se poate inscrie oricine care scrie la topicul asta cu conditia sa ne furnizeze datele esentiale, adica nr de kg, varsta si inaltimea (daca le trecem si pe astea) macar o data pe saptamana... si nu e problema, ma ocup eu de ea, ca timp am suficient, plus ca imi place mie sa fac astfel de liste, va fi placerea mea sa ma joc cu emoticoane si culori .

Suna bine??

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

De acord!

Ma bag si eu la porcusori si floricele!! Pai am putea pune vineri ziua de actualizare, ca daca tii toata saptamana regim, vineri se vede cel mai bine, luni clar nu e zi de referinta, ca e weekend si e plin de bunaciuni

Addicted, nu-i palton, ca-i o geaca amarata de iarna de ski, da e singura care se inkeie cu fermoar pe mine, in rest stau hainele in dulap si ma asteapta. Am blugi de 64, 59 si 53 kg . Am osatura usoara, asa ca la 60 kg mi se parea ca am fundu' cat o banita, amu la 73 nu mai zic ce mi-as dori sa am 60!

Apropos de fata, eu am fata lunga (ovala), si cand slabesc e si mai luuunga... atata imi place acuma cand is rotunjoara ca in poze am si eu o fata mai rotunda, nu tot un cal cu okelari! Asa ca mie imi place cum arati in poze, chiar esti fotogenica.

In Cluj nu ninge, o nins o singura data...nu trag sperante. Eu fiind de langa Brasov (parintii), acolo e zapadoaca serioasa de sarbatori!

MadameB, si eu zic ca si Addicted ca dupa ce scapi de raceala si de rusi o sa ai 62... iar pana de Craciun 61 sigur. Mi-ar place mie sa am greutatea ta! Nu vrei ceva toale? (si eu am tot 173 cm)

De ieri mi-am revenit cu mancatul, ca duminica si luni am mancat ca disperatu', dar nu dupa 6 seara . Sper ca de Craciun sa ajung la 72, poate 71,5. Cand ma gandesc ca in 2004 aveam 53 kile imbracata iar dupa ce am nascut 82 . Cand am ramas insarcinata (neplanificat) aveam 64 kile, eram disperata si declarasem razboi kilelor, mergeam la tunel, chestii...

Revenind la oile noastre, daca MadameBovary se ofera si ii face placere, sa tina ea evidenta noastra, a -elor . Ce ziceti?

Noapte buna !!

Ticker: 77 - 72,9 - 64

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Da, da, eu ma ofer cu drag si o fac cu dedicatie , dar deocamdata nu se pune inca problema intemeierii unei listute.. sa ne apropiem de pagina 19 si pe urma intru in febra pregatirilor pentru un nou capitol. Dar voiam sa stiu din timp daca va surade ideea, sa anuntam de acum incolo viitoarele participante la topic ce trebuie sa fac pentru capitolul 2. Si vineri mi se pare o zi tocmai buna pentru anuntarea rezultatelor
Vaaaai, ce bine ar fi sa am 61 de sarbatori!! Sa ma uit si eu mai cu stima la mine ... dar nu garantez! Sa vad eu cum se prezinta situatia saptamana viitoare cand scap de menstruatie si apoi mai stam de vorba

Mama, Muse... 53 de kg la 1.73? Nu e cam putin? Ce fel de conformatie ai? Cumnata-mea spre exempleu e de-a dreptul disperata!! Ea are cam 1.66 si vreo 50-52 de kg... femeie fara tzatze, fara fund, scuzati exprimarea. Si se agita de nebuna cand am inceput eu regimul asta sa ne convinga ca ea oricum e grasa acum si ca cel mai bine ar arata la 46 de kg!! Cand am auzit-o.... Pai inseamna ca eu la 1.70 si 63 de kg sunt obeza de doua ori pe langa ea Ce ti-e si cu femeile astea nebune!!


I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Addicted spune:

Madame, pai daca tu te-ai oferit sa faci tabelul, iti punem o floare in plus acolo de shpaga haha Multzam, si poate ca le punem si pe Mindy, care a zis ca revine cand o sa aiba mai multa vointa (speram ca foarte curand) si pe Kay, care ma intreb ce-o face si careia ii tin pumnii strans strans!
Eu abia astept sa incepem tabelasul, daca vreti o sa postez eu mesaje pana ajungem la pagina 20
Nush ce sa zic, dar chiar daca exista femei care au 1,70 si 50 de kg, asta nu inseamna neaparat ca sunt rahitice - bine, in cazul cumnatei tale, tu stii mai bine. Dar pot avea oasele foarte usoare si sa arate tocmai bine. Sora mea are cam 1,56 si acum vreo 3-4 ani, la 38 de kg - da, ati citit bine, arata foarte bine, si cu fund si cu tzitzi Acum are 43 si zice ca e grasa. Si eu sunt la fel, cred ca mi-ar sta bine pe la vreo 45-48, dar in caz ca nu dau mult jos din sani, 50 ar fi ok. Deci chiar daca am 16 kg in plus acum, arat de parca as avea 30 de fapt.. Si am 1,60 m si 65,9 de cand incepui dieta, de pe la mijlocul lui octombrie. Ar fi trebuit sa am 55,9 daca ma tineam eu de treaba..dar deh, mie imi place sa fac lucrurile mai palpitante.
Muse draga hai sa ne deschidem magazin de haine, ca si eu am toate dimensiunile posibile. Eu sunt mai "intreprinzatoare" asa si am in stoc si haine de slabanoage, pentru cand o sa slabesc Si stau acolo cuminti si ma asteapta.. le mai dau 1 an termen de gratie si daca nu le arunc
Tare buna ideea sa ne anuntam greutatea vineri, nu m-am gandit ca peste weekend mai dam in bara. Dar ar fi bine sa ne cantarim si luni si in caz ca punem ceva in plus fata de vineri, sa ne alarmam si sa dam bataie, stiind ca vine ziua de raport.
Io ma pegatesc sa ma duc la sala acushica, dar trebuie sa ma laud inainte: am primit azi un inel cu diamante de la iubitelul meu, e asa de faaaain - inelul, si si iubitul Asa ca in seara asta il astept acasa cu o cina romantica cu lumanarele si tot tacamul, si ii fac si un masaj, ca am invatat de la tanti azi ce si cum. Si acum ma uit pe net sa vedem ce pot gati eu care sa fie sanatos si bun si sa nu ingrase, ca si el a facut burtica de ceva luni incoace. No si cand am vazut inelasul, care a costat o gramada de bani, m-au apucat remuscarile, ca eu nu fac mai nimic pentru el, asa ca i-am promis ca ma fac gagica de gagica si o sa slabesc - stiu ca asta l-ar face pe el fericit, pentru ca el e mai metrosexual asa, ii place sa se imbrace misto si si femeia de langa el sa arate pusa la 4 ace, iar eu sunt mai terchea berchea, si nu imi gasesc haine misto in care sa imi stea bine fiindca sunt grasa.
Cred ca m-am hotarat, peste la cuptor cu legume. Miam..
si dau de stire cum scade cantarul

Greutate initiala - 70 kg; greutate actuala - 65,9 kg; target - 50 kg, daca se poate, nu ma supar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Bravo, Addicted!! Ti-ai gasit si tu motivatia! Ma bucur pt inelasul tau cu diamante, cu siguranta il meriti
Si la mine sotul are 1,80 si 73 kile de cativa ani, joaca fotbal asa ca e tare atletic, nu atarna o grasime pe el (are pe fund grasime cat am eu la inkeieturi )... Eu fiind inalta, daca ma ingras arat mai mare ca el, asa ca tre sa fiu mai subtirica, mai trasa prin inel ca sa ne stea bine .

MadameBovary, crede-ma, la 53 kile aratam , cu tzitze, solduri, talie, eram brici. Si puteam imbraca orice, aratau super toalele pe mine, ca sa nu mai zic de fustele mini. Eu nu am facut sport din clasa a 8-a (din cauza okilor) asa ca muschi nu tare am, osatura mi-i usoara, iar intr-a 12-a cand am ajuns la 60 kile nu ma incapea nimic si eram ca o luna plina.

Bine, acuma nu mai sper sa ajung vreodata la 53 kile, dar sub 60 (sa zicem un 58) imi sta tare bine. La 64 inca aveam solduri prea mari (is ca o para, cu picioare, maini si umeri subtiri, dar solduri late).

M-am cantarit si azi dimineata, dar vad ca oscilez de numa...73,7 . Si ieri am mancat normal, ce-i drept nu pot renunta la ciocolata (inca nu am terminat bomboanele alea rafaello ). Eu inca mai sper la un 72 de Craciun. Si sub 77 tare greu am coborat, vreo 2 saptamani tot am oscilat in sus si in jos... se pare ca acuma iara am un hop. Nu-i bai, trece si asta!

Sa speram ca saptamana viitoare va fi mai prolifica pt toate, la Madame ii trec rusii si raceala, Addicted baga sala si ne lasa in urma, MsLara nu mai zic...

Ticker trist: 77 - 73,7 - 64

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Bun, fetilii, atunci am stabilit, ma ocup eu de lista. Sa instiintam toate aspirantele care mai dau pe aici si se inscriu sa fie pe faza la finalul capitolului in caz ca nu au citit mai in urma si ... o sa fim bine!
Addicted, uuuu, inel cu diamant!!! Niceeee! E de logodna sau asa, de pura apreciere? Cred ca-i tare frumos! Cum a fost cina cu iubi? I-a placut? El ce zice de kilogramele tale? Ca sa stiti ca uneori noi ne facem probleme mai mari ca nu ne place iubitul decat isi fac ei! Noi ne dam de ceasul mortii ca vai, ce grase suntem, si ei poate ca sunt ok sau poate, cine stie, chiar le place sa avem un pic de sunculita pe noi - bine, dar sunculita din aia, "productiva", care sa nu atarne prea rau sau care sa fie foarte inestetica .
In ceea ce-o priveste pe cumanta-mea, mie chiar mi se pare ca exagereaza! Cum pune 500 de grame pe ea, cum se da de ceasul mortii. Nu zic sa nu se mentina daca asa ii place, dar 500 de grame nu sunt inestetice pe o persoana ca ea. Daca ar fi dupa mine, as aduce-o cam la 55 de kg numai sa vad cum arata . Va cred pe voi ca aratati bine la kg mai putine, dar conteaza enorm si conformatia corpului si cum se aseaza kg alea pe voi.

Uite, eu cand aveam vreo 15 ani, avea cam 1.66 si vreo 55 de kg. Am niste poze din perioada aia: incepusem sa imi descopar sexualitatea si cochetam cu fustite scurte, un pic de toc etc... si aveam niste picioare splendide, lungi, dar mi se par ca erau cam skinny. Plus ca ... deh, eu nu cred ca la varsta asta mi-ar mai sta bine cu kg pe care le aveam atunci. Eu sunt o femeie cu solduri, cu fund, lata in bazin, nu o sa pot niciodata sa imi micsorez oasele . D-asta si scopul meu e un 58 de kg, pentru ca mi-a placut mult cum aratam in vara cand eram asa... soldurile tot late, ca deh, m-a vrut mama asa, dar fara extrasurplusul de grasime din zona aia. Si asa ma uit in oglinda si imi place ca s-a duc considerabil din zona burtii... inca mai am de dat jos, dar e mult mai estetic asa

Muse, bine ca esti optimista ca trece si hopul asta. Ai vazut ca si eu m-am poticnit, o fi vreun prag si la tine. Eu sunt mandra sa prezint faptul ca azi-dimineata am scazut sub 62.5 unde m-am intepenit si am ajuns la 62.2!! Am fost asa de fericita ca am ras patru bucatele de ciocolata de placere Deeeci, se poate!! Mie nu imi trebuie altceva mai mult sa ma motiveze sa continuu daca am chestii de genul asta!


Hai ca iar m-am intins cat o zi de post. Ma bucur ca e activitate mai mare la topicul nostru, sa o tinem tot asa cu povestirile! si revin mai tarziu

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Addicted spune:

Buna, fetelor! Ce-ati mai facut de cand nu ne-am.. vazut? Mie cre' ca mi s-a stricat cantarul, tot 65,9 arata de vreo 2 saptamani incoace, nici mai mult nici mai putin. Asa ceva nu mi s-a intamplat niciodata, ca tot timpul aveam macar o juma de kil in plus sau in minus, sau cateva grame acolo..
La capitolul mancare stau ok, se poate si mai bine, dar deh. Acum e 11 noaptea si ma macina o foame.. mi-a venit pofta de snacks-uri asa ca am baut apa si am desfacut o conserva de boabe de naut fierte si am bagat un pumn, ca nu mai puteam. Dar tot mi-e foame, asa ca acum bag togari la greu pana imi trece, poate.
Am facut si sport, si zilele astea am facut de doua ori yoga, pentru prima data in viata mea. Eu am pb cu spatele si chiar am simtit o ameliorare a durerii si nu numai, ci si o stare buna de spirit, sunt mai linistita, mai relaxata.
La mine a venit moshu' mai devreme si mi-a adus Wii, jocul ala cu telecomenzi wireless. Am jucat aseara box si tenis pana am cazut lata Si a zis moshu' ca daca sunt cuminte imi aduce si Wii Fit, ala e o placa asemanatoare unui stepper pe care poti sa faci tot felul de exercitii si iti masoara caloriile si tot ce vrei. A, si am uitat, mi-a adus si un joc numit Dance Revolution, care are un covoras cu sageti si pe ritmul unei melodii iti zice sa iti muti picioarele pe anumite sageti. Insa cu ala nu e de gluma, n-am reusit sa imi coordonez miscarile deloc si m-am dat batuta.. mai incerc cand am nervii necesari.
Pai fetelor, la mine prietenul stiu ca nu e multumit de greutatea mea, ca de cand ne cunoastem, de doi ani, tot asta aud de la el: Da' cand slabesti? El ma alinta cu "Grasule" si "Biscuiti Pitic". Am momente cand ma deranjeaza, bineinteles, si ma mai supar pe el, dar si eu stiu ca sunt grasa si asta e.. acum mi-e mai usor ca a inceput si el sa puna pe burta si ii zic "Somalezu'", ma iau de el si ma razbun pentru toate momentele in care m-am simtit ofensata. Si credeti ca ii place?
Voi luati vitamine? As vrea sa incep o cura cu vitamine, insa mi-e frica sa nu imi faca pofta de mancare, nu ca n-as avea deja.
Hai ca poate dupa Sarbatori se face de Capitolul 2 si punem tabelasul, abia astept Madame, sa pui acolo si rubrica de mentinere, aia e ca sa te incadram pe matale si e o tactica de a te tine aproape si dupa ce ajungi la greutatea dorita
Muse mama, ce face cantarasul? Pana la cat a scazut?
Sa fiti cuminti in weekend si sa nu o dati in bara, da?

Greutate initiala - 70 kg; greutate actuala - 65,9 kg; target - 50 kg, daca se poate, nu ma supar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Addicted, felicitari pentru cadou, ai acum cu ce sa te tii ocupata! Si daca iti mai ia si ala de fitness, cu atat mai bine: te distrezi si faci si miscare. Minunat!
Eu nu iau vitamine, n-am luat niciodata si nu am simtit nevoia.. plus ca da, stiu ca e foarte posibil sa iti faca pofta de mancare si atunci va trebui sa mananci .
Ma simt asa de bine de cand am renuntat iar la pofte si la mancatul seara! Ce ma bucur ca a fost doar o faza (care probabil se va repeta lunar, dar macar sa stiu ca-i trecatoare) si ca acum mi-am revenit! In perioada menstruatiei am luat cam 800 de grame - 1 kg (in unele zile) si ma simteam umflata. Acum mi s-a dus iar din burtica si mi-e mai bine. O sa ma mai masor luni sa vad cum mai merge treaba, ca am cam somat cu apa cu lamaie dimineata cat am fost racita.

Asa ca eu raportez tot 62.2 si azi, ca si ieri si ca si alaltaieri. Da' nu-i bai, trec eu si de asta si scad CANDVA si sub 62 . Va pup mult si drag!!

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette79 spune:

Aici eram, dupa colt! Tac ca porcu'-n cucuruz, ca n-aveam noutati, saptamana asta tot in sus si in jos pe la 73 am fost. Azi dimineata se pare ca mi-am mai revenit, am 72,8. In sfarsit, ca de vedeam iar 73,7 eram demoralizata. N-am calcat becu, n-am mancat seara...cine stie.

Addicted, super jocurile, stiu despre ce vorbesti, ii fain sa faci miscare si sa te si distrezi, altfel te plictisesti repede si o lasi balta (a se vedea mersul la sala).

MadameB, bravos pt 62,2... eu zic ca saptamana viitoare o sa ai 61,9.. si de Craciun un 61. Maaaaamaaa ce mi-ar place sa am greutatea asta, da mai am de dat jos serios. Asta e, daca mi-o trebuit sa mananc ca un purcel cat am fost insarcinata, si retineam si apa, eram ca un cimpoi, pe cuvant.

Eu zic sa incepem capitolul 2 dupa sarbatori, in 5 ianuarie, atunci ii atunci! O sa ne vaitam una alteia care cat o mancat si cat o pus inapoi... De asta ma enerveaza sarbatorile romanilor, ca mananca frate de sarbatori....mai ales dupa ce mai si tii post o luna (eu nu am tinut in viata mea). Si te mai miri ca ajung la spital cu ficatu in pioneze!

Addicted, nu te intorci in tara de Sarbatori? Nu ai familia aici? Si pune mana si muta acul cantarului, ca prea s-o intepenit. L-o fi lipit prietenul tau cu super glue, sa castige pariul

Ticker: 77 - 72,8 - 64

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Ah, si mie mi-e un pic teama de mancarea de sarbatori, dar ma gandesc ca daca mananc bine de tot la pranz, seara o sa stau linistita si poate nu s-o supara prea tare cantarul pe mine .

Addicted, poate n-ai mai dat jos pentru ca ai fost la sala si incepe sa se vada si masa musculara pe cantar? Ma gandeam si eu acum...

Muse, nici eu nu sunt cu postul, cu toate ca anul asta am vrut sa tin acum de Craciun, dar am tot amanat si m-am trezit acum ca mai e o saptamana si se duce cu totul postul... si aaaah, ce bine ar fi un 61 fix pe 25 decembrie, dar nu mai visez asa de intens la asta, ca vad ca e mai greu acum cu datul jos . Nu stiu de ce in unele zile se duce mai putin si in altele mai mult cu toate ca mananc la fel - sau, ma rog, nu ma abat de la regula cu mancatul seara. Tare-i curios cateodata!

De-abia astept si eu capitolul 2 , dar pentru asta tre sa scriem, sa scriem si iarasi sa scriem

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput