Grup de facut miscare

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

tusferi, !

nu mai alerg ca sunt cu genunchii varza, desi iau artrostop din prima zi, 2 tb/zi. este impactul prea dur . si ai dreptate, m-am mai informat si eu, cam dupa 30 de minute se ard grasimile. fapt pentru care merg la 6.5 o ora , inclinare 3-4, depinde. in timpul saptamanii fac martea si joia cate o ora, iar sambata si dumi bag cate 75 de minute. pe saptamana vin cam 4.5 ore. eu zic ca sunt suficiente. si dupa slabeala, la mentinere, o sa fac 2 sedinte de cate 90 de minute, in weekend.si pe timp frumos, vreau sa mai alerg in aer liber.
planuri mari, nu?

si eu sunt transpirata toata dupa o ora. bandana e uda de storc apa, treningul la fel , iar tricoul zici ca acum l-am scos de la masina de spalat, asa e de ud.si in tot ast timp beu 0.5 l apa. si de zi iau si cate o capsula de ceai verde pe stomacul gol, sa accelereze metabolismul.

oricum, mai am 4 kg pana la cum am fost inainte de sarcina (65) si daca e sa mai scad..nu ma supar. as dori cu disperare 60-61. sa vedem!

si mai vreu sa cumpar carti despre stilul montignac, ca sa nu mai pun la loc si sa mananc mai sanatos.

pupici si sanatate !





mami & bubu, foarte specialul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

gogosel, eu zic ca daca te tii de programul asta, e perfect!
Intr-adevar, alergatul solicita foarte tare genunchii si eu am ceva dureri la un genunchi, o sa port genunchiera cand fac banda. Azi am fost la sala, am facut doar banda, asa cum imi propusesem. Am inceput cu incalzire 10 min la viteza mica dar inclinatie 15 grade dupa care am facut niste intervale 2 min alergare (usoara) cu 2 min mers. La sfarsit doar mers la 6km/h si ultimele 5 min iar am facut la inclinare 15 grade aproape 10 min. In total am stat pe banda aproape 70 min, am facut 6.6km si am ars 400kcal conform "computerului de bord". Tricoul meu era exact asa cum zici, ca scos din masina de spalat, iar prosopul cam la fel.
Sa nu uit, dupa banda sa faci si niste stretching pentru muschii pe care ii lucrezi la banda, ca asa e indicat. Are efect de relaxare a muschiului.
Si inca ceva... Nu te stressa foarte tare daca nu scazi mult la cantar. In primul rand ca am auzit la televizor ca iarna se da mai greu jos, pt ca organismul e "setat" pe facut depozite, sa faca fatza temperaturilor scazute. In al doilea rand, muschiuletii cantaresc mai greu decat grasimutza, deci poti scadea in dimensiuni chiar daca la cantar nu se vede foarte tare. Sa te si masori.
Sa ne tii in continuare la curent cu evolutia

dulcetica, unde esti? nu faci un capitol nou?

"Intreaga problema cu lumea aceasta este ca prostii si fanaticii sunt mereu siguri pe ei, iar oamenii intelepti au intotdeauna indoieli" Bertrand Russel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

tusferi, si eu incep tot cu incalzire 5 minute pe 5 km si inclinare 6, apoi trec progresiv de la 6 km la 7, mers rapid, insa pe inclinare mai usoara, 3-4.

"computadorul" de bord arata si la mine aceleasi calorii chiar daca merg cu 2 km . el se invarte pe baza de timp, nu de efort. cred !
cand fac si eu 75 de minute, parcurg cam 8.2 km si "ard" vreo 600-700 de calorii. chipurile !brasoave astea cu caloriile. distanta si timpul cred ca sunt singurele ce conteaza.

o sa imi cumpar si eu genunchiere. da, fac intinderi dupa banda, cam maxim 5 minute. e putin ? acum nu ma mai dor gambele. cred ca s-au obisnuit.
oful meu e ca seara "cad in pacate". dupa ora 18 ma apuca pofta si d'aia, si d'aia. ooof, oooof !!!!

dar voi fi super multumita daca pastrez ritmul de slabire de pana acum :1.3 kg/saptamana. ar fi supeeeer !

pupici si spor la miscare !

sa mai aduci si noi informatii despre banda si nu numai !







mami & bubu, foarte specialul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

eu va sustin din canapea...sunt cu dureri de la CM

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pearl84 spune:

Mai, mai ce gagici harnice..da nici cu mine nu mi-i rusine
Ma tot duc la sala in fiecare zi aproape...si mai nou mi-am luat un izolir si fac si exercitii pe care le mai tin minte de cand faceam aerobic.
Faceam si eu banda la final de antrenament, dar acum am descoperit un aparat la care nush cum ii zice...la care faci si cu picioarele si cu mainile simultan (ca un fel de ski fond...sper ca se intelege..)..si imi pare mai eficient..

Pearl

Toata lumea stie exact ce trebuie sa faci cu viata ta, dar nu are nici o idee ce trebuia sa faca cu propria-i viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Si eu cred ca "computadorul de bord" e doar orientativ... Cred ca e in functie si de inclinatia bandei, ca am observat ca cu cat e mai inclinata banda cu atat se ard mai repede caloriile. Probabil ca fiecare arde caloriile mai usor sau mai greu in functie de ce antrenament are, etc...
De exemplu mai fac la crosstrainer sau eliptica (Pearl, despre asta cred ca vorbesti si tu) si la ala de exemplu caloriile se duc mult mai repede, desi sunt sigura ca nu este asa, ca efortul pe care il depun eu la aparatul ala nu e asa mare ca in cazul in care fac la banda inclinata de exemplu, sau daca alerg...
Gogosel, cred ca 5 min de stretching dupa exercitii sunt suficiente. Nici eu nu fac mai mult.

Saptamana asta am facut asa: luni partea inferioara, marti banda, miercuri partea superioara, joi partea inferioara (alte exercitii) iar azi daca ma duc fac numai banda, dar nu stiu sigur daca ma duc... Nu prea am chef si oricum o sa ies duminica cu al meu la alergat. Mai vad diseara ce chef am...

Gogosel, daca faci 8.5km e foarte mult dupa parerea mea, cred ca arzi multe calorii... Poate chiar arzi 6-700... Habar n-am. Eu inca n-am stat pe banda mai mult de 7km.

Succes in continuare tuturor fetelor si la cat mai multi muschiuletzi si la cat mai multe calorii arse!

"Intreaga problema cu lumea aceasta este ca prostii si fanaticii sunt mereu siguri pe ei, iar oamenii intelepti au intotdeauna indoieli" Bertrand Russel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pearl84 spune:

Vad ca de facut miscare inca ne tinem serios de treaba..hai sa vedem cam ce rezultate a obtinut fiecare dupa atata munca!
Io raportez prima: celulita ff tare atenuata (fara regim alimentar deloc..), se vad oarece muschi pe care ii credeam disparuti (la mine fesierii..), stare psihica mai buna.

Pearl

Toata lumea stie exact ce trebuie sa faci cu viata ta, dar nu are nici o idee ce trebuia sa faca cu propria-i viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaera spune:

salutare!
de vineri sunt si eu "back in the business" cu sportul.
Am facut vineri niste exerctii ptr abdomene si 20 minute de banda.

Iar azi, am esuat la abdomene (din cauza de febra), dar am facut 30 de minute pe banda (viteza 6 alternat cu 8), parcurs 3.5 km, si vreo 20 minute pe bicicleta, grupate in 2 parti a cate 10 minute. 3 minute de stepper nu cred ca se pun.

In fine, sunt foarte multumita de mine ca m-am reapaucat de sport. Am facut si sauna, cate 20 de minute in cele 2 zile de sala.

Cum reusiti voi sa alergati pe banda cu inclinatie mare (de 3-4)? In special Gogosel? Am incercat si eu dar dupa vreo 3 minute imi dadeam sufletul, asa ca am trecut din nou pe inclinatie 0, ca sa pot continua cu cele 30 minute alergare. Altfel, sunt sigura ca abandonam mult mai repede alergatul.

bafta multa tuturor sa reusim sa facem cat mai multa miscare.
Eu am programare si maine la o ora de aerobic. Yeeei! Sper sa mai fiu in stare sa ma misc dupa!
Apropo, acum ca s-a mai incalzit vremea, alearga cineva in parc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Un alt mare beneficiu al sportului, indiferent de ce arata computerul aparatului, este ca va creste rata metabolismului si chiar si in weekend cand poate nu faceti sport corpul continua sa arda calorii.
Pentru dureri de genunchi incercati sa schimbati papucii de sport. Veti simti o diferenta imensa. Eu sunt la a 4-a pereche si acuma sunt multumita. Nici macar galagie mare nu mai fac pe banda.
Spor la treaba:)

poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

mihaera, ca sa nu ti se para greu mers rapid pe inclinare 4, poti incepe cu incalzirea la inclinatie de 6 dar cu 4-5 km/h. iar cand maresti viteza, reduci inclinarea. ti se va parea ca alergi pe plat. e mai bine din greu in usor, decat invers.

dar eu m-am lasat de alergat pe banda(uneori ajungeam si la 11 km/h, cu zgomotul aferent) din cauza durerilor de genunchi. acum merg in ritm alert in medie cu 6.8 km/h si nu mai am nicio problema cu genunchii/gleznele.

si ca timp petrecut pe banda am maxim 20 de ore. ieri s-a facut o luna de cand am cumparat-o.

deus, si pantofii conteaza, calitatea lor, insa durerea de genunchi cred ca este influentata mult mai mult de alergat. atunci presiunea este enorma. si daca mai bagi si viteza..te-ai nenorocit !
parera mea ! la mine s-a vazut diferenta!si iau si artrostop.

o sa imi schimb si eu pantofii deoarece talpa nu este din cauciuc si uneori ma electrizez usor. ca la masina.

si am o intrebare: ti s-au dezvoltat muschii picioarelor? ca eu nu vreau asta. sunt suficienti atat cati am, iar inca ceva ma va face sa arat ca o rugbysta. din cauza asa incerc sa nu merg prea mult pe inclinare mare (faza in care simt muschii f bine ).

off topic: cum a fost in spania? si examenul?


pupici tuturor si sa ne modelam cat mai frumos corpul !







mami & bubu, foarte specialul meu

Mergi la inceput