TOT despre cezariana

TOT despre cezariana | Autor: SimiB

Link direct la acest mesaj

Buna seara !
Sunt un membru nou. Sunt Simi si va rog pe toti cei care imi cititi acest mesaj sa-mi trimiteti opiniile voastre pro si contra cezarienei la adresa simonaberbece@yahoo.com sau aici pe forum.
Sunt insarcinata in 25 saptamani si vreau sa stiu la ce ma astept.
Multumesc in avans.
Simi
15.08.2003
22:56

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ange spune:

eu am 2 operatzii de cezariana si inca traiesc!!!
fara cezariana copii mei astazi nu erau...
daca ai timp citeste poveste nasterii Maiei "un crampei din viatza mea" de la nasterea pe glob...
sper sa nu-mi sara in cap nici o mamica care a nascut pe cale naturala.va respect mamicilor si va admir pt. curajul vostru!
tu,draga simiB potzi da o cautare pe forum si ai sa gasesti pagini intregi care vorbesc despre cezariana.
daca esti o perfecta,naste natural.e doar un sfat!
sa ai o sarcina usoara!

ange,mamica de 2 ori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochinegri spune:

Evit sa scriu pe tema asta pt. ca invariabil apar dispute.
Este o decizie pe care o vei lua dupa cum evolueaza lucrurile.
Eu, ca si ange, n-am avut o alta optiune.
Pot sa-ti spun insa, ca si cezariana doare dar ... n-am termen de comparatie cu un travaliu lung.

Sa ai sarcina usoara, sa nasti (oricum) repede si bine !

Lili

PS: exista pe forum niste subiecte de notorietate pe acesta tema. Daca le citesti cred ca-ti faci o parere. Incerca niste cautari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Da, da Ochinegri, asa este! Apar mereu dispute legate de nasterea naturala versus cezariana, si eu nu inteleg deloc inversunarea asta...in fond face fiecare ce doreste cu viatza (si nu numai...) ei.
Pot intelege de exemplu ca o femeie care a nascut natural, trecand printr-un travaliu istovitor se poate simti o eroina, cred ca sentimentul este ca esti cea mai tare si ca nimeni nu egaleaza minunea facuta de tine, ok! De aceea, nu pricep de ce aceste femei nu pot intelege si cealalta parte a "baricadei", adica femeile care au nascut prin cezariana, si care au optat (mai mult sau mai putin voit) pentru o operatie...de fapt asta este unul din argumentele forte puse pe tapet atunci cind se incearca sa fii convinsa sa renuntzi la ideea de cezariana: vaaaai, dar te taie la burta, la uter, etc etc. Ok, dar daca eu am curajul (sau inconstientza) sa-mi asum mai curand asa ceva decat un travaliu de n ore si o epiziotomie de toata frumusetea, nu inteleg de ce se chinuie lumea sa te convinga de contrariu? Asa cum eu nu incerc sa le spun: fetelor, de ce vreti sa nasteti natural, asa am si eu pretentia sa nu mi se dea non-stop sfaturi legate de optiunea mea.
Sper sa nu fiu gresit inteleasa (cu toate ca banuiesc ca deja se indreapta spre mine un kilogram de roshii storcite) dar nu am vrut acum sa fac morala, ci doar sa subliniez ca fiecare femeie isi cunoaste limitele (sau macar si le banuieste) si vorba unei fete de pe forum, stiu ca nasterea vaginala asa este lasata de la natura mama, dar lumea evolueaza, si noi odata cu ea, si daca acum 100 de ani cand iti scotea o masea dentistul iti dadea sa bei un pahar zdravan de tzuika si te rezolva cat ai clipi, totusi s-a inventat si anestezia. La ce-o mai fi trebuit, ma-ntreb?!
Hai va pup si eu sper inca sa nu mai fie mari discutii pe aceasta tema. Cred ca mai important este rezultatul nasterii, cum il cresti si ce fel de om faci din el.
Sanatate ca-i mai buna decat toate!

danat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Si eu am doua cezariene... prima din motiv de pozitie transversa a lui bb iar a doua pentru ca s-a descoperit ca am o malformatie de uter si bine am facut!!! ca ma batea gandul sa incerc o nastere naturala si chiar eram nervoasa pe doctor ca zicea sa imi caut altul daca vreau asa ceva...
Ma simt implinita si sunt mandra de copiii mei sanatosi si frumosi iar cele doua taieturi sunt de domeniul trecutului. Dar daca se poate totusi naste natural, cred ca e mai bine si mai sanatos. Si recuperarea e mai usoara.
Orice alegi, iti urez o sarcina si o nastere usoara si un copil sanatos si frumos!
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

S-a mai discutat - da o cautare.
Eu am nascut natural.
Si travaliul lung e de domeniul trecutului, daca ai medic ca lumea. Medicina a avansat si exista oxitocina si analgezice (epidurala, mialgin, etc). Ar trebui sa discuti si cu medicul tau.
Nasterea naturala doare inainte, dupa ce ai nascut nu mai ai practic nimic (epiziotomia nu doare - cu sufiucienta xilina), din ce am inteles de la cele care au nascut prin cezariana, cezariana doare dupa. Chestie de optiune si, as zice eu, de medic.

Bafta, indiferent cum alegi.
Sorana

bb Monica si Sorana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns janib spune:

Draga simi si eu am nascut prin cezariana. si totul a fost OK. Intr-adevar exista si vor exista intotdeauna dispute pe tema cezariana vs. nasterea naturala. In fond si la urma urmei fiecare face ce ii dicteaza constiinta ce zice doctorul si nu in ultimul rand ceea ce crede ca este mai bine pentru copilul sau . Nasterea prin cezarianaeste ok pentru mine, si dupa cezariana nu m-a durut absolul nimic. Intr-adevar am avut vreo 2 zile in care am simtit ca ma tine ceva in zona taieturii dar nimic mai mult. Copulul s-a nascut fara probleme iar eu dupa o saptamana criar nu am mai avut nimic....... Oricum daca ai hotarat sa nasti prin cezariana iti urez succes si sa ai o nastere usoara si sa te duci cu fruntea sus pe masa de operatie sa nu iti fie teama si sa dea Dumnezeu sa ai un copil sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaM spune:

Draga mea...eu una am nascut tot prin cezariana...doar pt ca am vrut....imi este foarte frica de durere...am facut cezariana la cerere...pur si simplu....iar daca as mai avea un copil...tot asa as naste....
te pup si nastere usoara ...oricum vei vrea sa nasti...


Maria&Vladut

Mergi la inceput