Sa facem sapun din uleiuri naturale!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinadel spune:

cloreta draga, soda caustica se calculeaza in functie de uleiul folosit; daca se folosesc 3 feluri de uleiuri pentru fiecare tip de ulei se calculeaza cantitatea potrivita de soda caustica, si de apa. Sapunurile cu adevarat naturale fara conservanti si fara coloranti si parfumuri sintetice arata asa ca si cele de pe www.bohbonsoapco.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sussy spune:

am incercat si eu sapunurile naturale cind am vizitat Romania de la sapun-natural.com .. facute tot in Germania :) Imi plac as vrea sa gasesc ceva retete poate fac si eu acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinadel spune:

Cred ca e usor sa gasesti ingredientele in Germania, noi in Romania facem eforturi si cautari indelungi. Daca te mai intereseaza, sunt deschisa sa-ti impartasesc retete. Eu inca nu am reusit sa adun toate ingredientele :-(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinadel spune:

Am revenit cu un sapun facut din ulei de masline si ulei de palmier, rezultatul e spectaculos!!! L-am inmiresmat cu ulei esential de lavanda; e nemaipomenit sa simti mirosul proaspat de lavanda multa vreme dupa ce te-ai spalat. Si Pavel, baietelul meu de 5 ani a simtit diferenta si vrea sa se spele cu sapunul galben. Va invit sa vedeti si voi rezultatul si va incurajez sa incercati acasa sa faceti sapun ''la rece''. Dureaza maxim 1 ora toata treaba, dar trebuie sa mai asteptati inca 6 saptamani pana sa va puteti bucura de sapun. Reteta o gasiti aici www..blogspot.com
Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinadel

Am revenit cu un sapun facut din ulei de masline si ulei de palmier, rezultatul e spectaculos!!! L-am inmiresmat cu ulei esential de lavanda; e nemaipomenit sa simti mirosul proaspat de lavanda multa vreme dupa ce te-ai spalat. Si Pavel, baietelul meu de 5 ani a simtit diferenta si vrea sa se spele cu sapunul galben. Va invit sa vedeti si voi rezultatul si va incurajez sa incercati acasa sa faceti sapun ''la rece''. Dureaza maxim 1 ora toata treaba, dar trebuie sa mai asteptati inca 6 saptamani pana sa va puteti bucura de sapun. Reteta o gasiti aici www.alinadel.blogspot.com
Mult succes!

alinadel


M-ai innebunit cu sapunul cu cafea...daca nu cer prea mult poti sa-mi spui si mie cum anume l-ai facut?
Mi-as dori f mult sa-i fac unul soacrei, cadou de ziua ei, intr-ucat e DEPENDENTA de cafea, mirosul ei, ii face efectiv ziua.
Cred ca m-ar iubi pe vecie daca i-as da un sapun-cafea:), mi se pare si un cadou f original.
Promit ca-i spun de unde am "furat" ideea
Edit sa audaud ca eu folosesc L'occitane, si ptr Kevin la fel, sapunurile speciale ptr copii, sunt ff bune, insa cele ptr adulti mi se par putin incomplete, de ex. mi-ar placea ceva care exfoliaza , curata, hraneste in acelasi timp, binenteles atat cat o poate face un sapun, insa ar fi economie de timp, bani, si o adevarata placere sa iti incepi dimineata cu spuma de....cafea , ca tot vb de sapunul asta.
De la L'occitane imi place mult sapunul cu miere, insa usuca putin pielea, dar miroase demential...a proaspat, a"vechi",revigorant...e super.
Iar Lush, sarmanele produse, is oricum, numai naturale nu.
Arata bestial insa, miros la fel, iar asta atrage.Si scumpe rau.
50 gr de masca, 50 $.exagerat, prefer sa tai avocado si il pun fata, ies mai..."hranita" si mai ieftin.


Nikole, mami lui Albastrel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moana spune:

Alinadel spune-mi si mie te rog ce fel de uleiuri ai folosit la sapunul tau? Cel de masline e ulei presat la rece? Iar cel de palmier e din acela pentru prajit care se gaseste in supermarket?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinadel spune:

moana: cel de masline e preasat la rece, dar poti folosi si pomace, iar cel de palmier e cel din comert. Spor la treaba! Ai grija cu NaOH trebuie sa fie de puritate 99-98%.
nikole: poti folosi reteta pe care am postat-o pe blog, doar ca in loc de apa pui cafea, iar cand are loc reactia chimica ( la combinarea solutiei de soda caustica si apa cu uleiurile) pui 1 lingurita de cafea proaspat macinata. Spor la treaba!

Aveti grija cu soda caustica!!!

Sunt de acord cu tine in ceea ce priveste produsele de la Lush.... numai naturale nu sunt... se vede dupa culoare si texturi si am folosit si eu... si sunt prea scumpe..... in fine...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinadel spune:

Eu chiar asta urmaresc: sapunuri care curata, hranesc si exfoliaza! Si nici nu se poate sa faca altfel sapunurile naturale care contin glicerina in urma reactiei dintre uleiuri si soda caustica.
Mie nu imi place sa folosesc creme! Intrucat ma spal de muuuulte ori pe maini, aproape obsesiv, iar apa la noi e dura rau, am nevoie de un sapun care sa imi lase pielea curata si hidratata.
Eu sunt multumita de sapunurile naturale, dar NATURALE sa fie! Fara coloranti sau parfumuri sintetice, doar naturale! Si adio creme!!! Dupa ce am facut baie cu sapunul de lavanda m-am simtit curata, cu pielea fina si cu un miros hmmmmmmmmmmm trebuie sa mai fac un sapun de lavanda cat mai curand.....m-am simtit rasfatata si am folosit doar un sapun


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne16 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinadel
Ai grija cu NaOH trebuie sa fie de puritate 99-98%.

alinadel


De unde ai cumparat soda?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinadel spune:

Eu am primit NaOH-ul, cauta furnizori de substante chimice.

Mergi la inceput