nasterea sub apa

nasterea sub apa | Autor: allya

Link direct la acest mesaj

am inteles ca in Romania la Victoria este o clinica unde se poate naste in apa si e f bine pt mama (travaliu f redus, epiziotomie nenecesara, contractii suportabile) si si pt copil, ce parere aveti?
in usa se poate face asa ceva la un pret rezonabil sau ar fi acoperit de asigurare?

va multumesc allya

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex_2003 spune:

Eu sint un baietel voinic care o necajesc pe mamica mea cand se lasa seara;mai am trei saptamani si vin pe lume.Cred ca mamicuta mea ar merita sa vin usor pe lume si subiectul cu apa imi place si mie ca e un mediu cunoscut celor de varsta mea.Mamicuta mea e cam speriata de acel moment deoarece eu sint primul ei bebelus.Ce crezi ca as putea face sa o ajut?Crezi ca asta e cea mai buna solutie?
Nerabdator sa afle ceva te saluta de la capatul lumii Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

Eu am vazut prima data in viata mea la televizor niste nasteri sub apa in fosta USSR cred ca la TeleEnciclopedie. M-am mirat f mult, mai ales de comportamentul natural al copilasilor. Se zice ca ar fi mai bine intrucat socul este mai mic pt cei mici ei oricum traind intr-un mediu acvatic. Sunt discutii pro si contra, cei impotriva zic ca nu este bine intrucat copilul trebuie sa respire imediat dupa nastere, dar pana ce cordonul ombilical nu este taiat nu este nici un motiv care ar explica aceast lucru. Alta parere contra ar fi ca mediul din apa nu este curat si exista mai crescut riscul de infectii, lucru care este iarasi discutabil... Iar in cazul unor complicatii medicale este de preferat nasterea pe uscat.
In orice caz beneficiile sunt f multe pt o femeie cu sarcina si nastere normala: pt mama, travaliu redus la 3 ore!, contractii suportabile, apa ajuta impinsul, mama se simte usoara si in control, este relaxata, interventia medicala este limitata, copilul iese usor, este si el netraumatizat.

la acest link puteti gasi mai multe informatii si chiar numarul de tel al medicului care asista astfel de nasteri in orasul Victoria:
http://www.desprecopii.com/news.asp?ID=178&COMENTARIIALL.sf=1101
cat si pe alte site-uri, cautand underwater birth pe google de ex.

daca aveti astfel de experiente va rog frumos sa ne povestiti si noua!

allya

Mergi la inceput