un subiect delicat

un subiect delicat | Autor: allya

Link direct la acest mesaj

as vrea sa va intreb ceva f delicat care ma ingrijoreaza, ati avut eliminare de materii fecale si urina din cauza presiunii cauzate de nastere? o clisma sau niste supozitoare pot ajuta ?
eu sunt o viitoare mamica si va multumesc f mult, in avans pt raspunsuri
]

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

quote:
Initial creeata de allya

as vrea sa va intreb ceva f delicat care ma ingrijoreaza, ati avut eliminare de materii fecale si urina din cauza presiunii cauzate de nastere? o clisma sau niste supozitoare pot ajuta ?
eu sunt o viitoare mamica si va multumesc f mult, in avans pt raspunsuri
]



Draga Allya, mie nu mi s-a intamplat asa ceva in timpul nasterii, dar in momentul in care mi s-a rupt apa si au inceput contractiile, exact asta a fost si senzatia mea, doar ca eu eram acasa si am putut sta pe wc in liniste. Am stat ceva, am eliminat cam tot cred, si apoi chiar nu am mai avut deloc senzatia asta. Asa ca, eu cred ca-ti va ajuta o clisma (facuta de tine) sau mai degraba niste supozitoare purgative, ca sa ai intestinele goale.


Ruxi si Clara pisicuta, 11 luni
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

Sunt de cumparat la farmacie supozitoare cu glicerina. Eu cu alea m-am scos si nu m-am facut de ras ca si mie tare rusine imi era daca nu le descopeream pe aceste supozitoare. Inainte de a merge la spital sa-ti pui unu si sa il rabzi cam o jumatate de ora. Daca insa mai simti ca ar mai fi ceva, in timpul travaliului mai incearca, dar vezi sa nu patesti ceva pe la baie...Oricum sa nu pleci de acasa fara ele! Daca vei avea si epiziotomie te vor ajuta in continuare ca nu vei avea voie in urmatoarele zile sa fi constipata si sa te scremi, astfel ca iti vei rezolva probleme, tot cu supozitoarele cu glicerina. Nastere usoara si succes!

ROMANA&BB MATEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

va multumesc celor care mi-ati raspuns!

eu m-am interesat si la cursurile Lamaze unde merg acum si mi-au spus ca se intampla destul de des si ca este ceva normal, pe ei personalul medical nu-i deranjeaza, f multe femei sunt inconstiente de acest lucru, din cauza anesteziei si senzatiei pe care o au oricum din cauza presiunii exercitate de capul copilasului.
deci eventual niste supozitoare sau o clisma ar ajuta dar nu garanteaza eliminarea acestui "fenomen". Fiind ceva firesc, nu trebuie sa ne simtim jenate, totusi eu sper ca sa nu mi se intample asa ceva, oricum scopul final este un bebe nascut cu bine.

allya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

Allya,
o sa fie ultimul lucru la care te gindesti atunci, iar daca se intimpla nici macar n-o sa stii. Si pe mine ma preocupa in ultimele luni sa am unghiile frumoase la picioare, sa fiu epilata proaspat, etc
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada taba spune:

Allya,
inainte de a naste iti vor face clisma la spital si o sa fie OK.
Eu mi-am facut singura acasa cand m-au apucat contractiile dar mi-au facut si la spital.
Doctorul mi- a spus ca este mai indicat asa si o sa am un stres in minus.

Mergi la inceput