Bagajul de maternitate pt Municipal- ceva special?

Bagajul de maternitate pt Municipal- ceva special? | Autor: danat

Link direct la acest mesaj

Dragele mele, am vazut ca exista subiecte pentru descrierea bagajului care ne este necesar pentru nastere, dar as vrea sa stiu daca, la Spitalul Municipal exista vreo pretentie speciala asupra a ceea ce este voie sa contina acest bagaj?!?! Poate e aiurea ce intreb, dar eu nu am mai trecut prin asta si as vrea sa nu imi lipseasca prea multe. A! Si important: ce acte ti se cer la internare? Ca observ ca fiecare spital cere diferit...
In cazul in care alegi anestezie epidurala se plateste ceva suplimentar? Adica trusa de anestezie?

Multumesc pt lamuriri!

danat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bebetica spune:

Trusa epidurala costa cam 1000000 si trebuie sa ti-o cumperi singura chiar de la farmacia spitalului (se gaseste la parter), dar trebuie sa ti-o cumperi din timp.

Ce o sa-i dai medicului si anestezistului este separat, asta cred ca sti.


In legatura cu bagaju de spital:

cat mai multe hartiude de 50 000;
un pachet de 24 Pampers nr. 2;
dischete de demachiat (pt. stergerea lui BB cu spirt pe la urechiuse, subbrat si buric);
spirt;
servetele umede pentru tine si pentru BB:
unguent (cutaden, bethapanten, crema cu vit. A);
3 pachete vata;
supozitoare cu glicerina si carbuni (pt. mers la toaleta)
ulei de corp pr. BB;
sapunel BB(Nivea for KIDS);
bete de urechi pt. BB:
apa plata la sticle mici 500 ml:
un halat pt. mers prin spital (nu dau voie in camasa de noapte)


plus restul uzual:

Trebuie sa vi cu BI(CI) analizele care le-ai facut pana acum si ce mai ai pe acasa echogarfii etc., restul are medicul la care ai fost sub obervatie pe perioada sarcinii si cu, care vei naste.

Sfatul meu : fa-ti programare sa nasti si dute fara dureri la spital, sa-ti puna epidurala din timp deoarece atunci cand ai dureri s-ar putea sa fie cam tarziu si nu stiu daca efectul va fi cel scontat.


Foarte important: cere cel mai bun anestezist din spital, daca vei avea progarmare va fi mai usor. (cei tineri sunt mai buni). Asistenta care se va ocupa de tine este importanta, fi atenta cu ea de la inceput(100000).


O mamica care a nascut la Sp. Municipal si parca nici nu a stiut.

Bafta si nastere usoara !!!!

Ioana si Stefan Dimitri
http://community.webshots.com/user/bebetica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebetica spune:


Revin : daca nu nasti cu trusa epidurala stai linistita ca poti sa o dai inapoi la farmacie. Importanta este sa nu alergi dupa ea, este mai bine sa o ai din timp.

Ioana si Stefan Dimitri
http://community.webshots.com/user/bebetica

Mergi la inceput